Blisko ludziChcesz wiedzieć, jak oceniają cię inni? Wypróbuj technikę dwóch badaczy

Chcesz wiedzieć, jak oceniają cię inni? Wypróbuj technikę dwóch badaczy

Chcesz wiedzieć, jak oceniają cię inni? Wypróbuj technikę dwóch badaczy
Źródło zdjęć: © 123RF
Aleksandra Hangel
14.08.2018 20:23, aktualizacja: 19.09.2018 10:35

Jednym z najbardziej palących i tajemniczych pytań dla ludzi, egocentrycznych istot, którymi jesteśmy, jest to, co myślą o nas inni.

Nieustannie zastanawiamy się, czy osoba, z którą idziemy na randkę, się nami zainteresuje, czy też nasi współpracownicy zauważyli tę głupią rzecz, o której wspomnielśmy na spotkaniu w zeszłym tygodniu. Bolejemy nad naszymi umiejętnościami, obwodami w talii i włosami.

Jeśli zastanawiasz się, jak jesteś postrzegany przez innych, eksperyment dostarczy ci wskazówek. Badanie opublikowano po raz pierwszy w 2010 r. i omówiono w nowej książce Nicholasa Epleya z Uniwersytetu w Chicago i Tala Eyala, psychologa z izraelskiego Uniwersytetu Ben-Guriona. Na jego podstawie opracowano fascynującą technikę, pomagającą wejść do umysłu ludzi, którzy nas otaczają.

Istotą tej techniki jest to, że ludzie myślą o sobie w zupełnie inny sposób, niż myślą o innych. Mają tendencję do analizowania się na niewiarygodnym poziomie szczegółowości, znacznie bardziej niż badają działania lub wygląd innych. Częściowo dlatego, że o sobie mamy ogromną ilość informacji - o wiele większą niż o innych ludziach. Wiesz, jak wyglądały twoje włosy wczoraj, miesiąc temu i cztery lata temu. Wiesz, czy ostatnio przybrałeś na wadze, czy dziś wyglądasz na zmęczonego. Porównaj, w jaki sposób oceniasz siebie, jak oceniasz nieznajomego: możesz oceniać ich ogólny poziom atrakcyjności, strój, maniery, ale niewiele więcej.

"Jesteśmy ekspertami od nas samych, co sprawia, że trudno nam zrozumieć, jak wyglądamy w oczach innych" - mówi Epley.
Epley i Eyal twierdzą, że wiele błędów, które popełniamy w osądzaniu, jak ludzie nas postrzegają, wynika właśnie z tej różnicy w poziomie szczegółowości.
W rezultacie kluczem do ustalenia, co inni myślą o tobie, jest dystansowanie się od wszystkich tych obszernych informacji, które masz o sobie. - W istocie postrzeganie siebie oczami nieznajomego. To bardzo trudne zadanie - mówi Epley.

Wcześniejsze badania wykazały, że upływ czasu pomaga ludziom postrzegać swój własny wygląd lub działania znacznie bardziej obiektywnie. Jeśli widzisz wczorajsze zdjęcie, na którym jesteś, możesz osądzić się lepiej. Ale kiedy widzisz je kilka miesięcy lub lat później, oceniasz je świeższymi oczami, bardziej jak obcy. Epley i Eyal przeprowadzili serię eksperymentów, aby sprawdzić, czy upływ czasu może pomóc ludziom lepiej zrozumieć, co myślą o nich inni.

W jednym z eksperymentów naukowcy z Uniwersytetu w Chicago pozowali do zdjęcia, a następnie spróbowali przewidzieć, jak inny student oceni ich atrakcyjność na podstawie tej fotografii, w skali od jednego do dziewięciu. Niektórym studentom powiedziano, że ich zdjęcie zostanie ocenione później tego samego dnia, a niektórym, że zostanie oceniony kilka miesięcy później. Następnie badacze ocenili zdjęcia innych uczestników badania i porównali wyniki.

Epley i Eyal odkryli, że studenci, którym powiedziano, że ich zdjęcie zostanie ocenione kilka miesięcy później, byli znacznie dokładniejsi w przewidywaniu, jak inni ocenią ich atrakcyjność. Odkryli również, że ludzie użyli bardziej szczegółowych informacji, kiedy przewidzieli, że ich wygląd zostanie oceniony w najbliższej przyszłości - "wygląda na zmęczonego" lub "włosy związane w kucyk".

Naukowcy przeprowadzili podobny eksperyment z wystąpieniami publicznymi, w ramach których studenci mieli przez dwie minuty przedstawiać siebie. Powiedziano im, że ktoś wysłucha prezentacji i oceni ją później tego dnia lub kilka miesięcy później, a oni zostali poproszeni o przewidzenie, w jaki sposób będą oceniani. Uczniowie, którym powiedziano, że ich wyniki zostaną przeanalizowane w odległej przyszłości, byli dokładniejsi w przewidywaniu, jak będą oceniani przez innych. Znów.

Jak mówi Epley, najważniejszą lekcją jest to, że nie powinniśmy się tak przejmować. Inni ludzie nie oceniają nas tak bardzo, jak sami się oceniamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta