Ugryzienia komarów i kleszczy
W Polsce komary nie przenoszą żadnych chorób. Jednak u dzieci, osób starszych oraz alergików mogą wywołać (oprócz zwykłego świądu lub opuchlizny) wstrząs toksyczny: gorączkę, obrzęki przełyku i tchawicy, trudności z oddychaniem, spadek ciśnienia. Wtedy wskazany jest szybki kontakt z lekarzem.
Ugryzienie najlepiej zdezynfekować i posmarować preparatem łagodzącym ugryzienia owadów. Wiadomo, że komary – a konkretnie komarzyce, bo to one gryzą - nie lubią zapachu witaminy B1 (przyjmowanej oczywiście doustnie), cytryny, mięty, wanilii, eukaliptusa i lawendy.
Ugryzienia kleszczy mogą być znacznie groźniejsze w skutkach, bowiem przenoszą one kleszczowe zapalenie mózgu oraz boreliozę. Jeśli zauważyłaś go na swojej skórze, nie panikuj. Weź pincetę i wyciągnij insekta jednym pewnym ruchem – nie wykręcaj go ani nie miażdż. Nie smaruj też kleszcza niczym tłustym, bowiem zanim opuści nasze ciało, będzie się dusił i wymiotował pod naszą skórę, potencjalnie zostawiając bakterie i wirusy. Zdezynfekuj rankę.
Jeśli jakaś część kleszcza zostanie w twoim ciele, udaj się do lekarza. Jeśli w miejscu ugryzienia pojawiło się zaczerwienie, obrysuj je długopisem i obserwuj, czy nie zwiększa się. W razie objawów przypominających grypę, również udaj się bezzwłocznie do lekarza.