Ciąża i jej przebieg tydzień po tygodniu
Wiadomość o tym, że już niebawem zostaniesz mamą, jest niezwykle ekscytująca i wywołuje lawinę najróżniejszych uczuć. Nawet jeśli od dłuższego czasu planowałaś ciążę, fakt że już jesteś w ciąży z jednej strony jest powodem do ogromnej radości, z drugiej zaś może powodować niepewność i stres. To zupełnie naturalne. Poznaj najważniejsze momenty w przebiegu ciąży, by nic Cię nie zaskoczyło!
11.07.2019 | aktual.: 21.02.2020 14:54
1.Ciąża tydzień po tygodniu
9 miesięcy kalendarzowych - tak większość osób z pewnością odpowiedziałaby na pytanie: ile czasu trwa ciąża? Kalendarz ciąży może być jednak nieco bardziej skomplikowany, gdyż czasami uwzględnia miesiące księżycowe, jest także podzielony na trymestry lub tygodnie, których dokładne określenie również może sprawiać trochę kłopotów. Oto kilka ciekawych informacji na temat faz, na które dzieli się ciąża.
Ciąża - kalendarz miesięczny i podział na trymestry
Chociaż zwykło się mówić, że ciąża trwa 9 miesięcy, czasami możemy się spotkać z twierdzeniem, że trwa 10. To wariant, który bierze pod uwagę miesiące księżycowe, czyli trwające 28 dni. Niektóre mamy mogą czuć się zagubione także w kwestii określania tygodniowego wieku ciąży. Wydaje się oczywiste, że ciąża zaczyna się w momencie zapłodnienia, powinna więc trwać średnio 38 tygodni. Medycyna stosuje jednak również inny sposób liczenia. Zgodnie z regułą Naegelego wiek ciąży określa się od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a do zapłodnienia dochodzi na początku 3. tygodnia. Zgodnie z tym schematem ciąża trwa 40 tygodni. Ścisły termin porodu w większości przypadków trudno jest jednak przewidzieć.
Ciąża - kalendarz tygodniowy
Ciążę dzieli się na trymestry, czyli trzy główne etapy. Każdy trymestr natomiast na tygodnie. Na poszczególnych etapach dziecko jest w innej fazie rozwoju, a przyszła mama może odczuwać innego rodzaju dolegliwości.
Tygodnie od 1. do 12. (trymestr pierwszy)
To faza kluczowa dla rozwoju dziecka, w jej trakcie formują się bowiem wszystkie ważne organy i struktury oraz zaczyna bić serce maleństwa. Jak czuje się kobieta ciężarna w tym okresie? Objawy są kwestią indywidualną. Niektóre ciężarne tryskają energią i świetnym samopoczuciem, inne borykają się ze znacznym spadkiem kondycji. Typowymi objawami są natomiast nudności, tkliwość piersi, zmęczenie, huśtawki nastrojów i potrzeba częstszych wizyt w toalecie.
Tygodnie od 13. do 16. (trymestr drugi)
W tej fazie płód zaczyna dynamicznie wzrastać. Kształtuje się także jego szkielet, tkanka mięśniowa, skóra, rzęsy, brwi, paznokcie, włosy. Do maluszka w łonie docierają także dźwięki ze świata zewnętrznego. Przyszła mama w drugim semestrze powinna czuć się nieco lepiej. Mdłości i zmęczenie na tym etapie już ustępują, jednak możliwe są różne zachcianki żywieniowe oraz awersje do niektórych produktów.
Tygodnie od 27. do rozwiązania ciąży (trymestr trzeci)
W tym trymestrze maluch w brzuchu mamy zaczyna robić się naprawdę duży, jednak trzeba pamiętać, że jego rozwój trwa do końca ciąży. Mama powinna już też odczuwać jego coraz bardziej śmiałe ruchy i kopnięcia. Ostatnie tygodnie ciąży są zresztą dla wielu mam dosyć trudne. Pojawiają się skurcze, bóle pleców, obrzęki, zgagi. Doskwierać może również bezsenność i huśtawki nastrojów. Nie bez znaczenia jest też stres, który może towarzyszyć rodzicom na tym etapie, gdyż trzeba odpowiednio przygotować się na przyjście dziecka na świat.
Ciąża - kalendarz jej przebiegu to długie i przepełnione niecierpliwym oczekiwaniem tygodnie. W trakcie każdego z nich mama oczekująca dziecka powinna dbać o siebie z najwyższą starannością, zdrowo się odżywiać, relaksować i wypoczywać, bo kiedy mały człowiek już pojawi się na świecie, obowiązków na pewno nie zabraknie.
Piśmiennictwo:
1.Barczyński B. Jak ustalić wiek dziecka i termin porodu? https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/61966,jak-ustalic-wiek-dziecka-i-termin-porodu Data dostępu: 30.05.2019
2.Wytyczak-Partyka M. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu Data dostępu: 30.05.2019
3.Galan N. Pregnancy trimesters: A guide. https://www.medicalnewstoday.com/articles/323742.php Data dostępu: 30.05.2019