Czy seks z 11‑latką za jej zgodą to gwałt? Po kontrowersyjnym wyroku szykują się nowe przepisy
06.03.2018 12:01, aktual.: 06.03.2018 13:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Francuska ministra ds. równości poinformowała, że rząd pracuje nad projektem ustawy, w skład której wejdzie zapis o wieku poniżej którego współżycie seksualne będzie uznane za nielegalne. I to nawet za zgodą obu stron.
Dotychczasowe prawo uznawało co prawda za nielegalne współżycie seksualne z osobami, które nie ukończyły 15 roku życia, ale żeby skierować sprawę do sądu, trzeba było udowodnić, że zbliżenie zostało wymuszone.
Prace nad ustawą zaczęły się po dwóch wyrokach nagłaśnianych przez francuskie media, które wywołały powszechne oburzeni. Oskarżeni o gwałty na 11-letnich dziewczynkach zostali uniewinnieni.
Wczesną jesienią cała Francja żyła postępowaniem sądowym toczącym się w podparyskim Pointoise. Rodzina 12-letniej dziś dziewczynki pozwała 28-latka, który kilka miesięcy wczęsniej uprawiał z nią seks. Para miała poznać się przypadkiem w miejskim parku, a następnie pójść do mieszkania mężczyzny, gdzie doszło do dobrowolnego zbliżenia. Prawnicy rodziny utrzymują, że 12-latka była sparaliżowana ze strachu, dlatego nie reagowała, natomiast obrońcy mężczyzny, że myślał, że dziewczynka ma 16 lat i jest "uświadomiona seksualnie". Sprawę kilkukrotnie odraczano, w końcu zarzuty zostały złagodzone. Mężczyzna finalnie odpowiadał jedynie za "relację o charakterze seksualnym z nieletnią".
Z kolei w listopadzie oddalono całkowicie zarzuty przeciw 30-letniemu mężczyźnie. W trakcie postępowania nie stwierdzono bowiem, żeby do zbliżeń z nieletnimi doszło na skutek "przymuszenia, zastraszenia, przemocy lub z zaskoczenia". Obecnie we francuskim sądownictwie przyjmuje się zasadę, że zgoda na współżycie nie może być świadoma poniżej 5 roku życia.
Poprawka wchodzi w skład projektu ustawy mającej walczyć z przemocą seksualną, która zostanie zaprezentowana francuskiej Radzie Ministrów pod koniec marca. wejdzie w życie w najbliższych tygodniach. Praca nad projektem została poprzedzona konsultacjami społecznymi i eksperckimi.
Jeśli ustawa zostanie wprowadzona w życie, prawo obowiązujące w kwestii współżycia seksualnego z nieletnimi będzie takie samo, jak to, które obowiązuje w Polsce. Obecnie wszelkie czynności seksualne z osobą poniżej 15 roku życia (również za jej zgodą) są uznawane za pedofilię i podlegają karom (art. 200 kk). W przypadku pedofilii nie występuje zasada zatarcia, a co za tym idzie osoba skazana do końca życia ma m.in. zakaz wykonywania niektórych zawodów.