Blisko ludziCzy twój partner jest uzależniony od seksu?

Czy twój partner jest uzależniony od seksu?

Czy twój partner jest uzależniony od seksu?
Źródło zdjęć: © 123RF
Aleksandra Hangel

05.10.2018 19:11, aktual.: 05.10.2018 19:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy uzależnienie od seksu jest prawdziwym zaburzeniem? Nie funkcjonuje w podręczniku diagnostyczno-statystycznym Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Kto ma oceniać, ile seksu to za dużo?

Problem, który poruszył amerykański profesor psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Uniwersytetu Adelphi Lawrence Josephs, jest następujący: "Czasami niewierność mężczyzn, którzy często uprawiają seks poza związkiem, czasami gdy napotkają na prostytutki, czasami chodząc po salonach masażu, czasami poznając kobiety w barach po pijanemu, wynika z uzależnienia. Czasami wyrzuty sumienia zmuszają ich do ponownego poświęcenia się monogamii. Mogą jednak uznać, że nie mogą z łatwością wywiązać się ze swojego zobowiązania, ponieważ nie mogą powstrzymać się przed powracaniem do częstego życia seksualnego poza relacją". Takie osoby, zazwyczaj mężczyźni, mają bolesne dylematy. Nie chcą stracić partnerek, ale nie mogą powstrzymać się od ukrytych pragnień.

Mężczyźni, którzy wybierają trwanie w związku, mogą poprosić o pomoc specjalistów. W międzyczasie ich partnerki mogą szukać profesjonalnej pomocy, sprawdzając, czy warto pozostawać w związku z osobą uzależnioną od seksu. Jeśli takie kobiety decydują się pozostać, muszą się dowiedzieć, jak najlepiej pomóc swoim mężczyznom w odzyskaniu zdrowia, a nie stać się czynnikiem sprzyjającym pogłębianiu uzależnienia. W każdym nałogu istnieje znaczące ryzyko nawrotu przed osiągnięciem długotrwałej abstynencji. Do zdrady dochodzi za każdym razem, gdy mężczyzna, który próbuje przywrócić monogamię, w jakikolwiek sposób ukrywa zachowania seksualne z innymi kobietami, mimo że stara się powstrzymać. Czy powinien przyznać się do nawrotu choroby czy raczej ukrywać to? Czy jego partnerka będzie tolerować jeszcze jedną niewierność i pozostanie zaangażowana w terapię?

"Jak można odzyskać zaufanie, jeśli kobieta nie może być przekonana, że jej partner może utrzymywać długotrwałą abstynencję od zdrad? Nie ma jednoznacznie dobrych lub złych odpowiedzi na takie pytania. Każda para musi samodzielnie negocjować takie kwestie. Pary muszą same decydować, ile nawrotów będą tolerować i nadal pozostawać zaangażowani w związek. W przypadku uzależnienia od seksu jest to szczególnie trudny problem, ponieważ każdy nawrót to bolesna zdrada, którą trzeba cierpliwie znosić w nadziei, że ostatecznie zostanie osiągnięta długotrwała abstynencja" – mówi profesor.

Dla kobiet, które zdecydują się stawić czoła trudnej sytuacji, poniższe rady od profesora Lawrence'a Josephsa mogą być pomocne:

*1. Pracuj nad swoim własnym samopoczuciem. *
To nie twoja wina, więc nie obwiniaj się. Angażuj się w konsekwentną dbałość o siebie w zakresie diety i ćwiczeń fizycznych, abyś czuła się lepiej.

2. Powstrzymaj się od seksualnej intymności, dopóki twój partner nie odzyska twojego zaufania

W przypadku uzależnienia seksualnego konstruktywną alternatywą są zazwyczaj relacje seksualne w długotrwałym związku. Niemniej jednak zdradzone kobiety nie powinny czuć się zmuszane do uprawiania seksu z uzależnionymi mężczyznami, dopóki nie odzyskają one zaufania. Uprawianie bezpiecznego seksu może być konieczne, ponieważ uzależnieni seksualnie mężczyźni mogą przekazywać choroby przenoszone drogą płciową. Dopóki kobiety nie są gotowe do wznowienia stosunków seksualnych, mężczyźni mogą znaleźć alternatywy, takie jak medytacja, ćwiczenia, uczęszczanie do grup wsparcia itp.

3. Nie bierz odpowiedzialności za wstrzemięźliwość swojego partnera

On sam musi wziąć na siebie odpowiedzialność za samokontrolę, więc nie powinien uzależniać się od swojej partnerki, aby ta trzymała go w ryzach. To niezdrowa zależność. Zaufanie oznacza, że możesz wierzyć swojemu partnerowi, że pozostanie ci wierny, nawet jeśli nie monitorujesz go obsesyjnie, próbując złapać go na kolejnej niewierności.

"Twarda miłość" może ci pomóc odzyskać partnera, ponieważ wymaga, aby ponosił pełną odpowiedzialność za własny powrót do zdrowia, jeśli chce uratować wasz związek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także