Jak przygotować komosę?
W internecie czy sklepach ze zdrową żywnością bez trudu kupimy komosę ryżową. Możemy wybierać spośród trzech rodzajów: białej, czerwonej i czarnej. Pierwsza z nich jest najdelikatniejsza w smaku, najbardziej pęcznieje w czasie gotowania. Z powodzeniem zastąpi tradycyjne dodatki do potraw: ryż, kaszę, ziemniaki czy makaron. Po uprażeniu ziaren warto je także wykorzystać do wypieku ciast lub przygotowywania rozmaitych deserów, np. na bazie jogurtu.
Czarna i czerwona quinoa nawet po ugotowaniu zachowuje chrupkość, jest smakowitym uzupełnieniem sałatek, zup, risotto czy gulaszu.
Komosę można ugotować według prostego przepisu: szklankę ziaren wsypujemy na sito i dokładnie opłukujemy, a następnie wrzucamy do pół litra gotującej się wody, np. z dodatkiem świeżych ziół. Gotujemy pod przykryciem, na małym ogniu, przez ok. 15 minut (czerwoną i czarną - ok. 20 minut). Po zdjęciu z ognia odstawiamy na kwadrans. Ugotowaną komosę można przechowywać w lodówce, w szklanym pojemniku, ale nie dłużej niż 3 dni.