Dojrzalsze, bardziej zaradne i tolerancyjne. Starsze kobiety są lepszymi matkami?
Lepiej radzą sobie z pojawiającymi się problemami, są dobrze zorganizowane, a na co dzień efektywniej stawiają czoła stresującym sytuacjom. Mowa o kobietach, które zostają matkami w dojrzałym wieku. Pojawiły się kolejne już badania, które późne macierzyństwo stawiają w zupełnie nowym świetle.
Czy istnieje właściwy moment na to, by zostać matką? Przez lata funkcjonowało przekonanie, że im wcześniej tym lepiej. Mówiąc w skrócie, sugerowano, że lepiej jest zostać matką, będąc dwudziestolatką niż trzydziesto- lub czterdziestolatką. Od pewnego czasu to spojrzenie się zmienia. Coraz więcej naukowców wskazuje, że macierzyństwo w dojrzałym wieku to doskonałe połączenie, które służy zarówno matce, jak i jej potomstwu. Podobnie wnioski płyną także z badań, które przeprowadzone zostały niedawno przez duńskich psychologów.
Najnowsze ustalenia to efekt dociekań badaczy z Uniwersytetu Aarhus, którzy przeprowadzili próbę wśród 4700 kobiet w wieku od 17 do 49 lat, a także wśród ich dzieci. Głównym celem było sprawdzenie, czy wiek kobiety ma wpływ na to, jak radzi sobie ona z własnym potomstwem. Jeszcze przed publikacją wyników można było prognozować, że wiek, a co za tym idzie i większe doświadczenie, mogą przemówić na korzyść starszych kobiet. Nikt się jednak nie spodziewał, że dysonans może być aż tak duży.
Starsza mama to autorytet
Starsze mamy okazały się lepsze na wielu polach. Zdaniem naukowców, częściej stają się autorytetami dla swoich dzieci, potrafią jasno wyznaczać granice i równoważyć obowiązki wychowawcze z więziami przyjacielskimi. Co ciekawe, jak wynika z badań, są też bardziej wyrozumiałe i tolerancyjne dla drobnych przewinień swoich pociech, stanowiąc w ten sposób przeciwieństwo młodszych mam, które potrafią być bardziej restrykcyjne, gdy ich dzieci wykazują nieposłuszeństwo.
Prof. Dion Sommer, specjalista ds. psychologii rozwojowej, który komentował wyniki badań, powiedział, że zarysował się wyraźny trend, pokazujący, że im rodzic jest starszy, tym bardziej jest tolerancyjny i skłonny do przebaczania małych grzeszków swoim dzieciom. Starsze mamy znacznie lepiej radzą sobie też ze stresem w zwyczajnych, codziennych sytuacjach związanych z opieką nad dziećmi. To zaś ma wpływ na komfort życia całej rodziny. Zaznaczono, że znaczenia nie mają tutaj czynniki społeczno-ekonomiczne.
- Kobiety, które zostają matkami w dojrzalszym wieku, lepiej potrafią zatroszczyć się o dobrostan swojego dziecka - powiedział prof. Sommer z Uniwersytetu Aarhus. - Starsze mamy okazały się bardziej autorytatywne. Pokazały, że były lepsze pod względem dawania swoim dzieciom wolności, gdy te jej potrzebowały, a z drugiej strony stawiania wymagań i sprawowania kontroli nad dziećmi. To dobra równowaga.
Duńscy psychologowie zwrócili uwagę, że młodsze mamy w wielu sytuacjach okazywały się mniej konsekwentne. Jednym razem w podobnych okolicznościach potrafiły być bardziej wymagające i surowe, a innym razem bardziej liberalne.
Włoski precedens
Wielu komentatorom nie umknął fakt, że rewelacje skandynawskich badaczy pojawiły się mniej więcej w tym czasie, gdy opinię publiczną na świecie zbulwersowała decyzja włoskiego sądu, który zdecydował o odebraniu długo wyczekiwanego dziecka 57-letniej Włoszce i jej mężowi. Głównym argumentem, którym posłużył się sąd, decydując o zabraniu córeczki Gabrielli oraz Luigiegemu, był wiek rodziców. Sąd w Turynie miał wątpliwości co do tego, czy są oni w stanie zapewnić właściwą opiekę oraz wychowanie swojemu półtorarocznemu dziecku. Wymiar sprawiedliwości uznał, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że wcześnie osierocą córkę, wyrządzając jej w ten sposób olbrzymią krzywdę. Wiele osób zauważyło, że sąd we Włoszech posłużył się argumentami, które są sprzeczne z opublikowanymi właśnie przez ekspertów informacjami.
Badania duńskich naukowców są już kolejnymi, które pokazują, że urodzenie dziecka po trzydziestce czy czterdziestce może nieść ze sobą również pozytywne skutki. W ubiegłym miesiącu światło dzienne ujrzały wyniki badań specjalistów z London School of Economics, którzy opierając się na swoich analizach, stwierdzili, że dzieci kobiet, które zostały matkami przed czterdziestką, są bardziej sprawne pod względem intelektualnym. Analiza testów sprawdzających zdolności poznawcze dzieci w wieku 10-11 lat pokazała, że najlepiej radzą sobie z nimi dzieci kobiet, które urodziły, znajdując się w przedziale wiekowym 35-39. To nowe zjawisko, bo w przeszłości lepsze wyniki uzyskiwały dzieci kobiet, które rodziły w młodszym wieku.
Naukowcy z Uniwersytetu Aarhus podkreślili, że wyniki ich analizy oraz podobnych badań, które pokazują pozytywne strony późnego macierzyństwa, nie mogą być traktowane jako rekomendacja naukowców do odwlekania decyzji o zostaniu rodzicem. Przypominają oni, że ciąża w późnym wieku zwiększa ryzyko pojawienia się komplikacji zdrowotnych zarówno u kobiety, jak i samego dziecka.