Domowe sposoby na zapalenie
Tanie i niezawodne produkty
Ból, podwyższona temperatura, obrzęk, zaczerwienienie - oto objawy zapalenia. Gdy ci się to przydarzy, nie wpadaj w panikę. Istnieją domowe sposoby, by sobie z nim poradzić.
Ból, podwyższona temperatura, obrzęk, zaczerwienienie - oto objawy zapalenia. Gdy ci się to przydarzy, nie wpadaj w panikę. Istnieją domowe sposoby, by sobie z nim poradzić.
Co to właściwie jest?
Zapalenie może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Jest reakcją organizmu na uraz albo chorobę. Zapalenie może być ostre (trwa kilka dni), podostre (trwa kilkanaście dni) albo przewlekłe. Najczęściej zdarza się zapalenie gardła, śluzówki nosa, nerek, oskrzeli, pęcherza moczowego, płuc, dziąseł, ucha, wyrostka robaczkowego, zatok przynosowych. Twój organizm broni się w ten sposób przed tym, co mu zaszkodziło. Ponieważ jednak bywa bolesne i nieprzyjemne, warto się go jak najszybciej pozbyć. Wiele domowych specyfików działa na podobnej zasadzie co niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ, NSLPZ), które stosujemy w przypadku zapalenia.
Kurkuma
Delikatnie ostra, aromatyczna przyprawa znana również jako ostryż długi albo szafran indyjski. Kurkuma - podstawa kuchni Hindusów - to doskonały domowy lek na zapalenie. Przyprawa zawdzięcza to przede wszystkim obecnej w niej kurkuminie, potężnemu przeciwutleniaczowi, który wykazuje działanie przeciwzapalne, tonizujące i oczyszczające. Kurkumina działa na podobnej zasadzie co ibuprofen. Zdaniem badaczy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maryland, kurkuma może być stosowana na takie przypadłości jak zapalenie kostno-stawowe, zapalenie okrężnicy czy zapalenie błony naczyniowej (choroba oczu). Z badań wynika ponadto, że kurkuma pomaga wyleczyć reumatoidalne zapalenie stawów oraz stany zapalne towarzyszące chorobie nowotworowej.
(epn)/(mtr), kobieta.wp.pl