UrodaDomowe sposoby na zmęczone oczy

Domowe sposoby na zmęczone oczy

Domowe sposoby na zmęczone oczy
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Maja Miloch

Swędzą, pieką, często są zaczerwienione i opuchnięte. Tak reagują oczy na zarwaną noc, alergeny, długie siedzenie przed monitorem komputera czy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Nie musimy od razu biec do apteki po krople czy inne medykamenty, bo ulgę zmęczonym oczom przyniosą też naturalne kuracje. Większość potrzebnych produktów mamy w kuchni.

Ogórek

Rewelacyjne działanie przeciwzapalne ogórka to zasługa dużej ilości kwasu askorbinowego i kawowego. Dzięki temu likwiduje opuchnięcia, działa ściągająco, wygładzająco i oczyszczająco. Pamiętajmy jednak, że cenne związki znajdują się w skórce, więc nie obierajmy warzywa. Wystarczy schodzone plasterki ogórka nałożyć na oczy i pozostawić na ok. kwadrans. Po tym czasie powieki myjemy zimną wodą.
Zobacz również: jak gotować ziemniaki, aby były smaczne i zdrowe

1 / 4

Torebki herbaty

Obraz
© Shutterstock.com

Bardzo prosta i skuteczna metoda na zmęczone, piekące i opuchnięte oczy. Rano lub po południu, gdy przygotowujesz dla siebie herbatę, zaparz jeszcze drugą filiżankę, tylko z dwóch torebek. Najlepsza będzie czarna lub zielona, odstaw aromatyzowaną, ponieważ może wywołać reakcję alergiczną. Jeśli nie jesteśmy uczuleni, możemy także wykorzystać rumianek. Po 1-2 minutach wyjmujemy i studzimy torebki. Gdy będą już chłodne, kładziemy je na powieki. Po kwadransie zdejmujemy herbaciany okład.

Takie kompresy stosowały już nasze babcie. I miały rację. Herbaty zawierające teinę i garbniki pomagają zwęzić naczynia krwionośne i likwidują obrzęk, a napary ziołowe, szczególnie rumiankowy, zawierają substancje zmniejszające podrażnienia, dzięki czemu łagodzą zaczerwienienia i stany zapalne.

2 / 4

Ziemniaki

Obraz
© Shutterstock.com

Ziemniaki możemy wykorzystać na kilka sposobów. Pierwszy polega na pokrojeniu obranych i umytych warzyw w plasterki i przyłożeniu ich na kilkanaście minut do powiek. Jeśli mamy czas, wstawmy talarki wcześniej do lodówki. Po kilkunastu minutach zdejmujemy okład i przemywamy powieki zimną wodą.

Druga metoda jest bardziej czasochłonna, ponieważ ziemniaki wcześniej należy utrzeć na tarce i odcisnąć z nich sok. Powstałą masę owijamy w gazę i kładziemy na zmęczone oczy. Taki kompres pozostawiamy na 10-15 minut. Swoich zwolenników ma też kuracja Wielu na bazie surowego utartego ziemniaka, który bezpośrednio kładzie się na powieki. Podobno w ten sposób możemy przyspieszyć ustąpienie zapalenia spojówek.

3 / 4

Kostki lodu

Obraz
© 123RF.COM

W zamrażarce warto zawsze mieć kostki lodu. Przydadzą się nie tylko do napojów, ale także jako szybki kompres na oczy. Kostki owijamy gazą lub bawełnianą chusteczką i przykładamy do powiek. Po kilku minutach zabiegu zmiany są już widoczne. Możemy też przeprowadzić delikatny masaż, który zmniejszy opuchliznę.

Jeśli rankiem nie mamy czasu na okłady, istnieje jeszcze jeden błyskawiczny sposób na pozbycie się obrzęków pod oczami. Wystarczy lodowata woda, którą przemyjemy twarz, a szczególnie okolice oczu. Taki miniprysznic skutecznie odgoni nie tylko resztki snu, ale przede wszystkim obkurczy naczynia krwionośne. Jeśli możesz, warto powtarzać ten rytuał w ciągu dnia. I pamiętaj, by pić dużo wody, inaczej organizm, broniąc się przed odwodnieniem, zatrzyma wodę w organizmie. A ta zgromadzi się m.in. pod oczami, tworząc nieestetyczne worki.

4 / 4

Świetlik lekarski

Obraz
© Shutterstock.com

Tę roślinę znajdziemy w składzie rozmaitych kropel i kremów pod oczy. I trudno się dziwić, ponieważ posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwalergiczne. Stosowany jest jako lek na zapalenie spojówek, a także przeciwdziała schorzeniom siatkówki oraz reguluje ciśnienie w gałce ocznej. Bez wątpienia przyniesie ulgę zmęczonym i zaczerwienionym oczom, sprawdzi się również w przypadku nadmiernego łzawienia.

My przygotujemy kojący odwar na oczy. Wystarczy zalać jedną łyżkę ziela świetlika szklanką letniej wody. Całość należy gotować na niewielkim ogniu, nie dopuszczając do wrzenia około 5 minut, a następnie odcedzić i odwar gotowy. Jeśli użyjemy go do przemywania oczu, warto posłużyć się jałowymi gazikami.

Źródło artykułu:WP Kobieta
świetlik lekarskitorebki herbatyzmęczone oczy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)