Drzewo genealogiczne – jak je zrobić samodzielnie lub komu zlecić

Drzewo genealogiczne pomaga odkryć, skąd pochodzimy i jak daleko sięgają nasze korzenie. Zbadanie ścieżek, którymi kroczyli nasi przodkowie, może prowadzić do niezwykle ciekawych odkryć.

Drzewo genealogiczne – jak je zrobić samodzielnie lub komu zlecić
Źródło zdjęć: © WP.PL | WP.PL
Marlena Kostyńska

29.04.2017 20:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Drzewo genealogiczne – co to jest?

Drzewo genealogiczne to potoczna nazwa tablicy potomków, która obejmuje swoim zasięgiem wszystkich potomków bezpośrednich probanta, czyli osoby, dla której oblicza się stopień pokrewieństwa i która zajmuje miejsce centralne na tablicy genealogicznej. Drzewem genealogicznym może być wykres potomków osoby zainteresowane, ale też jej przodków. Zbiór danych potrzebnych do zbudowania drzewa genealogicznego może być przedstawiany w różnej postaci, np. wykresu i tablicy (obecnie najbardziej popularnych) lub drzewa.

Czasem staramy się żyć teraźniejszością i nie myśleć za wiele o przeszłości, ale każdy ma swoją własną historię. Niektórzy czują potrzebę, żeby poznać swoje pochodzenie. Może to być zwykła ciekawość, chęć dowiedzenia się, jakie drogi doprowadziły naszych protoplastów właśnie w miejsce, w którym się urodziliśmy. Gdyby przecież nawet jedna rzecz potoczyła się w ich życiu inaczej, moglibyśmy urodzić się gdzieś zupełnie indzie, wyrosnąć w innej kulturze, stać się innymi ludźmi.

Takie poszukiwania można też potraktować jako przygodę. Pobudki kierujące osobami szukającymi swoich korzeni mogą być też dużo bardziej praktyczne – udowadniając, że nasi przodkowie byli właścicielami wielkiego majątku, możemy uzyskać do niego prawa; będąc dzieckiem imigrantów można uzyskać obywatelstwo innego kraju.

Jak zrobić drzewo genealogiczne?

Współcześnie samodzielne odtworzenie swojego drzewa genealogicznego jest o wiele łatwiejsze niż dawniej. Dzieje się tak dlatego, że podstawowe dane o naszych ascendentach znajdują się w księgach metrykalnych są powszechnie dostępne. Można zacząć od przeanalizowania dokumentacji rodzinnej, w której posiadaniu jesteśmy, a w następnej kolejności sięgnąć po akty narodzin, zgonów i małżeństw – takie pisma sprzed ponad stu lat i starsze znajdują się w archiwach państwowych i diecezjalnych.

Duża część tych zasobów znajduje się w postaci skanów w internecie Na stronie szukajwarchiwach.pl można znaleźć bardzo obszerne zbioru archiwów państwowych, jak spisy ludności i akty narodzin, ślubów i zgonów. Niezwykłą popularnością cieszy się portal MyHeritage, który posiada też olbrzymia bazę wszelkich aktów, spisów ludności i rejestrów imigracyjnych z całego świata. Udostępnia on oprogramowanie do tworzenia drzew genealogicznych, umożliwia ich zachowanie i dzielenie się. Do wszystkich podstawowych funkcji można mieć dostęp za darmo, do dodatkowych po wykupieniu płatnej subskrypcji.

Drzewo genealogiczne na zlecenie

Jeżeli przeszukiwania na własna rękę są ponad nasze siły, mamy za mało danych albo nie mamy ochoty przekopywać się przez stosy dokumentacji, która często jest nieczytelna albo sporządzona w językach obcych, można zgłosić się do profesjonalnych firm zajmujących się tworzeniem drzew genealogicznych.

W takiej sytuacji musimy się jednak przygotować na pewne wydatki. Całość badań rodowodowych może kosztować od 5 tysięcy złotych, a całość, łącznie ze zbudowaniem całego drzewa genealogicznego, może sięgać 15 tysięcy złotych. Niektóre firmy zajmują się poszukiwaniem konkretnych dokumentów i liczą sobie kilkadziesiąt złotych za stronę. Istnieje też możliwość zlecenia przeszukania dokumentacji w archiwum – pracownikom płaci się kilkadziesiąt złotych za godzinę poszukiwań.

Komentarze (0)