Endomorfik
Endmorficy codziennie zmagają się z tendencją do tycia. Zdecydowanie łatwiej nabierają tkanki tłuszczowej i wolniej ją tracą. Szerokie barki i biodra oraz krótkie kończyny – tak wygląda ich sylwetka. Szczególnie pulchne są uda i ramiona. Osoby o takiej budowie ciała cierpią z powodu powolnej przemiany materii.
U endomorfików bardzo szybko odkłada się tłuszcz, szczególnie w okolicach brzucha, pośladków i ud. Taki typ sylwetki częściej występuje u kobiet i często prowadzi do problemów z nadwagą, a nawet otyłością. Odpowiednia dieta i ćwiczenia są niezbędne, żeby zachować odpowiednią sylwetkę, szczególnie w późniejszym okresie życia. Endomorficy tłumaczą się, że wolny metabolizm utrudnia im schudnięcie i nic z tym nie da się zrobić. To nieprawda. Powinni wykonywać przynajmniej parę razy w tygodniu ćwiczenia aerobowe, które poprawiają pracę serca i spalają tłuszcz. Jeśli dotychczas nie trenowałaś, możesz zacząć od basenu, roweru lub – jeżeli masz gorszą formę – szybkich spacerów. Jeśli jednak chcesz szybko spalić tłuszcz, wybierz np. intensywny trening interwałowy. Najważniejsze, by ćwiczyć regularnie, bo po dłuższej przewie możemy nie wcisnąć się w ulubione dżinsy.
Dieta
Endomorfikom poleca się przede wszystkim ograniczenie węglowodanów, szczególnie prostych. Jednak również te zdrowe powinni jeść w rozsądnych ilościach. Tłuszcze należy przyjmować z umiarem. Dieta bogata w warzywa i chude mięso – to najlepsze rozwiązanie. Zaleca się, by spożycie białka (przede wszystkim chudego) wynosiło 2-2,5 grama na kilogram masy ciała dziennie. Wszystko to należy rozłożyć na 6-7 niewielkich posiłków dziennie.