Ektomorfik
Często spoglądamy na takie kobiety z zazdrością. Ektomorficzki mogą „jeść wszystko” i nie tyć. Szybka przemiana materii to ich znak firmowy. Co dla jednych jest zaletą, dla innych jest wadą. Zbudowanie masy mięśniowej przychodzi im bowiem z wielkim trudem. Drobne kości, szczupłe ciało - taki typ sylwetki to marzenie kobiet, a przekleństwo mężczyzn. Kobiety, jeżeli są odpowiednio wysokie, mają zadatki na modelkę. Jednak nawet niższe dziewczyny często czują, że wygrały los na loterii. Nie muszą się odchudzać, bez wysiłku mieszczą się w najmniejsze rozmiary. Gorzej, jeżeli pojawi się u nich kompleks z powodu wąskich bioder i małych piersi.
Często kobiety z ektomorficzną budową ciała nie czują motywacji do ćwiczeń. Są zadowolone ze swojej szczupłej sylwetki, więc po co? Ważne jest jednak, żeby sobie nie odpuszczać. Osoby z tak delikatnym szkieletem są bowiem narażone na wiele wad postawy, w tym skrzywienie kręgosłupa. Wzmacnianie mięśni jest więc bardzo istotne, by zachować zdrowie. Warto więc wykonywać ćwiczenia wzmacniające parę razy w tygodniu. Ektomorficy świetnie sprawdzą się w sportach, gdzie atutem jest niska waga ciała, jak bieganie czy kolarstwo. Warto jednak postawić na rozwój mięśni, żeby nieco odciążyć wątłe kości.
Dieta
Jeżeli prezentujesz ten typ sylwetki i jesteś zadowolona ze swojego ciała, nie potrzebujesz specjalnej diety. Oczywiście lepiej wybierać produkty zdrowe, naturalne i jak najmniej przetworzone. Jedzenie słodyczy i fast foodów w dużych ilościach nie będzie korzystne dla nikogo. Jeśli chciałbyś nieco przybrać na wadze, należy wzbogacić dietę o duże ilości nieprzetworzonych węglowodanów. Twoimi sprzymierzeńcami będą ciemne pieczywo, brązowy ryż, makaron, wszelkiego rodzaju kasze. Warto połączyć je z produktami białkowymi, np. chudym mięsem.