UrodaFryzura i makijaż dla gruszki i trapezu

Fryzura i makijaż dla gruszki i trapezu

Fryzura i makijaż dla gruszki i trapezu
Źródło zdjęć: © Eastnews
26.01.2011 20:48, aktualizacja: 31.01.2011 12:22

Tym razem analizujemy twarz o kształcie gruszki i trapezu. Jak poprawić jej proporcje makijażem, aby wysmuklić ją wydobywając jednocześnie kości policzkowe? Czy istnieje fryzura, która wydłuży niskie czoło i nada subtelniejszego kształtu policzkom i brodzie?

Ideały jak wiemy nie istnieją. Albo inaczej – spotykane są bardzo rzadko. Dlatego nie zajmujemy się twarzą owalną i jej „problemami”, tylko tym razem analizujemy twarz o kształcie gruszki i trapezu. Jak poprawić jej proporcje makijażem, aby wysmuklić ją wydobywając jednocześnie kości policzkowe? Czy istnieje fryzura, która wydłuży niskie czoło i nada subtelniejszego kształtu policzkom i brodzie?

Twarz gruszkowata, czyli jaka?
Ogólne wrażenie – twarz szeroka. Długość i szerokość twarzy – linia policzków szersza niż długość twarzy. Czoło – niskie. Linia nasady włosów – prosta w przypadku twarzy o kształcie trapezu lub lekko zaokrąglona w przypadku twarzy o kształcie gruszki. Policzki – szerokie, wystające, blisko linii brody. Podbródek – bardzo szeroki, zlewający się z policzkami.

Twarz o kształcie gruszki jest „miękką” wersją twarzy o kształcie trapezu. Czyli cechy twarzy są niemal identyczne, jedyna różnica jest w konturach zewnętrznych – twarz gruszkowata jest twarzą miękką, twarz trapezowa jest twarzą kanciastą. Jaką dobrać fryzurę?
Musimy optycznie wysmuklić twarz. Włosy zatem powinny opadać na policzki i żuchwę, aby zakrywając je za pomocą np. nowoczesnych pazurków czy eleganckich loczków, wysmukliły tę część twarzy. Można włosy spiąć w koński ogon, ale koniecznie wypuszczając luźne kosmyki na policzki. Możliwa jest grzywka, ale najlepiej asymetryczna, lekka. Niewskazana prosta, krótka grzywka (skraca i poszerza twarz). Twarz gruszkowata może mieć ostre linie fryzury, kanciaste, twarz o kształcie trapezu lepiej będzie się prezentowała, gdy jej ostre kanty zostaną przełamane miękkimi liniami we fryzurze.

Zalecane długości włosów? Do ramion lub krótkie z dłuższymi puklami na szczycie głowy. Absolutnie niewskazane fryzury rozbudowane na linii podbródka.
Kolor włosów? Nasycony, odpowiedni do typu urody.

Na zdjęciu: Renee Zellweger - jej twarz to typ gruszki.

A jaki makijaż?
Makijaż ma na celu w tym wypadku wysmuklic i wydłużyć twarz. Zwęzić policzki i boki twarzy, wydłużyć czoło. Jak tego dokonać?

Najważniejszym elementem makijażu będzie modelowanie. Pamiętajmy, że jasny kolor (jaśniejszy o kilka tonów od reszty twarzy) uwypukla, poszerza, powiększa, ciemny kolor chowa, wysmukla, wyszczupla, błyszczący kosmetyk uwypukla. Modelować możemy różami, bronzerami, ale też różnymi odcieniami podkładów. Niezależnie od kształtu twarzy i efektu jaki chcemy uzyskać pamiętajmy, że kosmetyk, którym modelujemy policzki powinien się znaleźć w obszarze: oko – nos – usta – żuchwa, ale nie powinien zbliżyć się do tych punktów bardziej niż na odległość dwóch palców. Wysmuklimy i wydłużymy gruszkowatą twarz modelując okolice kości policzkowych linią jak najbardziej zbliżoną do pionu.

Modelowanie podkładami
Na odpowiednio przygotowaną skórę twarzy nakładamy podkład w kolorze idealnie dobranym do odcienia karnacji. Następnie na fragmenty wymagające wydłużenia (czoło))
aplikujemy podkład co najmniej o dwa tony jaśniejszy. Delikatnie wklepujemy, rozcieramy granice pomiędzy kolorami. Na fragmenty wymagające wysmuklenia (boki twarzy, żuchwa, policzki) nakładamy podkład ciemniejszy niż bazowy, rozcieramy granice. Pamiętamy o kierunku modelowania – pionowy wydłuża, wysmukla, poziomy poszerza, skraca. Twarz gruszkowatą modelujemy w linii pionowej. Całość matowimy pudrem i kontynuujemy makijaż.

Możemy modelować twarz na końcu, czyli po skończonym makijażu. Wówczas używamy kosmetyków suchych takich jak puder brązujący czy róż w kamieniu lub sypki. Jasnym lub lekko błyszczącym różem uzyskamy efekt uwypuklenia (idealny np. do powiększania, wydłużania czoła), średnim, ciemnym różem lub bronzerem wysmuklimy, zwęzimy twarz oraz nadamy jej bardziej miękki kształt. Bronzer lub róż aplikujemy oczywiście na wcześniej zmatowioną twarz za pomocą pędzla. Dopóki nie nabierze się wprawy, dobrze jest nakładać kosmetyki od linii włosów do środka twarzy. Nie wcierać pędzlem, a muskać delikatnie skórę. I zawsze pamiętać o wymienionych wyżej zasadach.

O czym nie można zapomnieć?
Bardzo ważna zasada – nie powielamy kształtu twarzy w kształtach okalających twarz. Czyli twarz gruszkowata unika okrągłych, miękkich dekoltów, a twarz trapezowa odwrotnie – unika kanciastych linii wokół twarzy, twarz gruszkowata nie nosi okrągłych okularów, a twarz o kształcie trapezu nie nosi kanciastych okularów. Twarz gruszkowata przełamuje swój kształt kanciastymi formami zarówno w kształcie fryzury, jak i okularów czy dekoltów, a twarz o kształcie trapezu robi dokładnie odwrotnie.

(jj/ma)