Trwa ładowanie...
dunrmmn

Ile kosztuje utrzymanie domu w Niemczech?

Osoby, które zastanawiają się nad przeprowadzką do Niemiec zazwyczaj, kuszone są perspektywą bardzo dobrych zarobków. Niestety często pomijają one kwestię kosztów utrzymania dom, które w niektórych przypadkach mogą pochłonąć dużą część wynagrodzenia. Jak kształtują się koszty utrzymania domu w Niemczech? To zależy od wielu czynników m.in. od położenia nieruchomości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koszty utrzymania domu w Niemczech są dużo wyższe niż koszty utrzymania domu w Polsce.
Koszty utrzymania domu w Niemczech są dużo wyższe niż koszty utrzymania domu w Polsce. (Shutterstock.com)
dunrmmn

Zakup domu w Niemczech — czy to dobry pomysł?

Zakup nieruchomości w Niemczech jest dobrym pomysłem wówczas, gdy zamierzamy osiedlić się w tym kraju na stałe. Takiej decyzji nie należy jednak podejmować zbyt pochopnie — warto wcześniej pomieszkać w Niemczech chociaż przez kilka miesięcy i zapoznać się z panującymi tam standardami życia. W dalszej kolejności należy wziąć pod uwagę lokalizację, w której ma znajdować się nasz dom. Zdecydowanie najdroższe nieruchomości są na wyspie Morza Północnego — zaczynają się one aż od 12 000 euro/m2. Nieco taniej jest na wyspach: Norderney, Amrum, Föhr i Rügen — od 6 000 euro/m2. Na podobne ceny należy przygotować się również w Monachium, Berlinie i innych dużych aglomeracjach w Niemczech (od 6 000 do 9 000 euro/m2). Oprócz kosztu nieruchomości należy również doliczyć wiele dodatkowych, ukrytych, kosztów m.in. notariusza, rejestr do księgi wieczystej, podatek od nabycia nieruchomości, prowizję maklerską.

Utrzymanie domu w Polsce nie jest takie drogie dzięki WP radarOkazji. Sprawdź aktualne oferty produktów.

dunrmmn

Bieżące koszty utrzymania domu w Niemczech

Utrzymanie domu w Niemczech jest znacznie droższe niż w Polsce i z tym trzeba się liczyć, jeśli zdecydujemy się na stałe osiedlić w tym kraju. Jednakże warto też wziąć pod uwagę, że zarobki w Niemczech są bardzo konkurencyjne i pozwalają na utrzymywanie wysokiego poziomu życia przez cały czas.

Koszty utrzymania domu w Niemczech:

  • Woda i ścieki: koszty za wodę i ścieki są stałe przez cały rok i takie same we wszystkich landach. Razem trzeba zapłacić za nie ok. 200 euro na rok.
  • Prąd: rachunki za prąd przy czteroosobowej rodzinie to ok. 40-60 euro.
  • Gaz płynny: każde z gospodarstw domowych wyposażone jest w ok. 4000 litrowy zbiornik na gaz, który wystarcza na ok. rok użytkowania. Przy czym 100 l gazu kosztuje ok. 57 euro. Warto też mieć na uwadze, że w przypadku likwidowania zbiornika, to my ponosimy koszty jego usunięcia (ok. 400 euro).
  • Gaz ziemny: czteroosobowa rodzina, która używa gazu do ogrzewania domu, musi liczyć się z rachunkami na poziomie 120-150 euro na miesiąc.
  • Śmieci ku zaskoczeniu wielu osób wywóz śmieci jest w Niemczech dość drogi, ponieważ dużą wagę przykłada się do segregacji śmieci.
  • Obowiązkowy przegląd kominiarski: w Polsce jest to usługa bezpłatna, natomiast w Niemczech za sprawdzenie komina i instalacji grzewczej płaci się raz w roku ok. 40 euro.
dunrmmn

Podziel się opinią

Share
dunrmmn
dunrmmn