W języku polskim istnieje sporo imion męskich, które mają swoje odpowiedniki także w formie żeńskiej. Dużą popularnością cieszy się m.in. Karol i Karolina, Michał i Michalina czy Aleksander i Aleksandra. Jedno imię damskie nie ma jednak dobrej sławy i wkrótce może całkowicie odejść w zapomnienie.
Ostatnio nadano je w 2016 roku
Krzysztofa to forma żeńska znanego imienia męskiego Krzysztof. Pochodzi od "Chritos" czyli "Chrystus" oraz "phero" oznaczające "nieść". Wywodzące się z języka greckiego imię Krzysztofa ma określać osobę "niosącą Chrystusa".
Do Polski imię to trafiło jako zapożyczenie z łaciny, i chociaż ma charakteryzować same pozytywne cechy, ostatnio w ogóle nie cieszy się popularnością. Według bazy PESEL w 2023 roku jest tylko 2270 Polek, które mają na imię Krzysztofa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nietypowe imiona dzieci polskich gwiazd
Czytaj także: Kobiety o tych imionach to trudne żony. Piekło po ślubie
Znaczenie imienia Krzysztofa
Mnóstwo osób uważa, że imiona mają opisywać charakter danej osoby. Krzysztofa jest kobietą, która kieruje się w życiu rozsądkiem, emanuje spokojem i cierpliwością. Już od najmłodszych lat jest zaradna i unika szalonych, nieprzemyślanych decyzji.
Swoją odwagę pokazuje jedynie wśród najbliższych przyjaciół, którzy potrafią ją przekonać do spontanicznych spotkań, podróży i niecodziennych przygód. Jest inteligentna i ma świetną pamięć, dzięki czemu bez problemu potrafi zorganizować swoje życie. Kobiety o tym imieniu oddzielają życie prywatne od interesów, dbając przy tym o rozwój osobisty i zawodowy.
Krzysztofa jest uważana za indywidualistkę, jest wrażliwa i ma dobre serce, zawsze gotowa pomagać innym. Wierzy, że nawet krytykę można wyrazić w sposób, który nie rani drugiej osoby. Najbardziej przeżywa rozczarowania i przyjacielskie zdrady.
Krzysztofa - imieniny
Krzysztofy świętują 2 marca, 14 kwietnia, 25 lipca oraz 31 października. Wśród znanych kobiet o tym imieniu wyróżnia się Krzysztofę Górniak - polską gitarzystkę jazzową, kompozytorkę oraz producentkę, a także Krzysztofę Krowirandę - redaktorkę, literaturoznawczynię i trenerkę warsztatu psychospołecznego.
Zdrobniale do Krzysztofy można zwracać się wieloma formami. Najpopularniejsze to Krzyśka, Krzysia, Krzycha, Krzysiula, Krzysiulka, Krzysztofka.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl