Trwa ładowanie...

Inteligentne kobiety po trzydzieste bardziej podatne na uzależnienia?

Najnowsze badania pokazują, że kobiety po trzydziestce z wysokim ilorazem inteligencji przyjmują środki psychoaktywne dwukrotnie częściej od swoich mniej inteligentnych koleżanek.

Share
Inteligentne kobiety po trzydzieste bardziej podatne na uzależnienia?Źródło: Thinkstockphotos
dznq9lk

Najnowsze badania pokazują, że kobiety po trzydziestce z wysokim ilorazem inteligencji przyjmują środki psychoaktywne dwukrotnie częściej od swoich mniej inteligentnych koleżanek. Panie sięgają po nielegalne substancje, takie jak marihuana, kokaina czy ekstazy. Dlaczego tak się dzieje?

Dane zebrane przez dr Jamesa White’a z Uniwersytetu w Cardiff nie pozostawiają wątpliwości. W badaniu wzięło udział 8 tysięcy uczestników, kobiet i mężczyzn. Inteligencję badano za pomocą testów psychologicznych. Następnie uczestnicy wypełniali ankietę, w której opowiadali o swoich doświadczeniach z narkotykami na przestrzeni całego życia.

Okazało się, że kobiety po trzydziestce z IQ powyżej 105 dwukrotnie częściej sięgały po narkotyki niż ich równolatki z inteligencją poniżej 95. Średni wynik w testach IQ wynosi 100. Badania opublikowano w Journal of Epidemiology and Community Health.

dznq9lk

Co jednak w przypadku panów? Również stwierdzono, że inteligentni mężczyźni częściej sięgają po nielegalne substancje. Różnica nie jest jednak aż tak wielka jak w przypadku kobiet.

Naukowcy zastanawiają się, dlaczego inteligentne kobiety częściej sięgają po narkotyki. Możliwym uzasadnieniem jest to, że są bardziej otwarte na doświadczenia i eksperymenty. Innym wyjaśnieniem jest fakt, że młode, ale przecież dorosłe kobiety uważają, że jedna dawka narkotyku nie spowoduje trwałych uszkodzeń organizmu.

(sr/pho)

dznq9lk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dznq9lk
dznq9lk