Trwa ładowanie...

Jak czytać rozmiarówkę rękawiczek? Porady, wskazówki i inspiracje

Jeśli zależy nam na tym, żeby nasze skórzane rękawiczki były dobrze dopasowane, warto wiedzieć, jak czytać ich rozmiarówkę. Jeśli możemy je przymierzyć – nie ma problemu, bo z łatwością dopasujemy rękawiczki większe lub mniejsze od zaoferowanych przez sprzedawcę. Przy zakupach przez internet robi się trudniej. Tłumaczymy jak rozpoznać odpowiedni rozmiar rękawiczek damskich, męskich i dziecięcych.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jak czytać rozmiarówkę rękawiczek? Porady, wskazówki i inspiracje
Źródło: 123RF.COM
dvwpz8m

Rozmiar rękawiczek – jak rozumieć numerację?

Większość rękawiczek podlega standardowym rozmiarom od XS do XL, co odpowiada obwodowi dłoni poniżej nasady palców, ale powyżej kciuka. Dokładnie w tym miejscu, gdzie mamy kostki. Odpowiednio rozmiarowi XS przypisuje się rozmiar numer 6. Dlaczego akurat 6? Dłoń o obwodzie u nasady palców ma około 15 do 17 cm w obwodzie i jest to równe 6 do 6,5 cala – stąd rozmiar 6.

Skórzane rękawiczki nie są elastyczne, dlatego rozmiar w ich przypadku jest szczególnie istotny, zdecydowanie bardziej niż w przypadku rękawiczek dzianinowych, które są elastyczne. Warto też zwrócić uwagę na modele dla osób z dłuższymi lub krótszymi palcami i co najważniejsze – czytać opisy produktów.

Jeśli masz wątpliwość, a na przykład kupujesz prezent, możesz się zdecydować na rękawiczki wełniane z dodatkiem kaszmiru:

Obwód dłoni a rozmiar – tak wybierzesz najlepsze rękawiczki

Kolejno rozmiar S, to 18-19 cm, czyli 7 do 7,5 cala, co oznacza rozmiar 7. Rozmiar M to 20-22 cm w obwodzie dłoni u nasady palców, czyli 8-8,5 cala – to rozmiar 8. Rozmiar L ma u nasady palców 23-24 cm, co daje 9-9,5 cala i rozmiar 9. Rozmiar XL to 25-27 cm u nasady palców, 10-10,5 cala i rozmiar 10.

Różne numeracje – jak sobie z nimi poradzić?

Przede wszystkim, czytamy opis produktu na stronie, bo tam najczęściej znajdują się precyzyjne wskazówki co do tego, jak wybrać rozmiar rękawiczek i jakiej rozmiarówce podlegają dane modele.

Co, jeśli w damskich rękawiczkach widzimy numery jak 17, 18, czy 19? Takie rozmiary są interpretacją tego samego obwodu, tylko podanego wprost, czyli jeśli obwód dłoni u nasady wynosi np. 18,9 cm, rozmiar 18 będzie za mały. Wtedy sięgamy po rozmiar numer 19. Rozmiar podany w centymetrach oznacza górną granicę obwodu dłoni, na którą taka rękawiczka będzie pasować.

Najlepsze rękawiczki dla niego – jak wybrać rozmiar?

Najczęściej męskie rękawiczki wybieramy na tej samej zasadzie co damskie. Obwód dłoni u nasady palców, mierzony bez kciuka, będzie oznaczał rozmiar rękawiczki, z uwzględnieniem tego, że męskie donie są często większe od damskich.

Rękawiczki dla dzieci - jak wybrać rozmiar

Rozmiarówka rękawiczek dla dzieci jest nieco prostsza, bo wybieramy tutaj numery kolejno od 1 do 5, co odpowiada wiekowi dziecka. Numer jeden jest przeznaczony dla dzieci od 2 do 3 lat. Numer dwa od 4 do 5 i tak dalej do numeru 5, który jest przeznaczony do dzieci w wieku od 10 do 13 lat. Potem wybieramy już wśród rękawiczek dla młodzieży lub dorosłych.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dvwpz8m

Podziel się opinią

Share
dvwpz8m
dvwpz8m