Jak dbać o pierścionek zaręczynowy?

Jak dbać o pierścionek zaręczynowy?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

05.10.2017 07:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na pierścionku zaręczynowym, tak jak na każdego typu biżuterii, która towarzyszy nam podczas wykonywania codziennych obowiązków, mogą pojawiać się różnego rodzaju zabrudzenia czy delikatne rysy. Jego nieprawidłowa pielęgnacja sprawi, że szybko utraci swój pierwotny blask.

Regularne czyszczenie, odpowiednie przechowywanie i unikanie sytuacji, które mogłyby doprowadzić do powstania mikrouszkodzeń, sprawią, że twój pierścionek, mimo upływu lat, wciąż będzie wyglądać tak, jak w dniu zaręczyn. Jak o niego dbać? Czego unikać? Podpowiadamy.

Zminimalizuj ryzyko powstawania rys i uszkodzeń

Choć to zrozumiałe, że najchętniej nie rozstawałabyś się z pierścionkiem ani na krok, istnieje wiele sytuacji, w których powinnaś go ściągnąć i schować w bezpiecznym miejscu.

Jeśli planujesz wizytę na ściance wspinaczkowej, basenie czy siłowni, zostaw pierścionek w domu lub w zamykanej na klucz szafce. Pamiętaj jednak, ze większość klubów fitness w regulaminie zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione w szafkach cenne przedmioty. Chlorowana woda na basenie może spowodować nieestetyczne odbarwienia, a przypadkowy kontakt z urządzeniami lub przyborami do ćwiczeń może sprawić, że na powierzchni pierścionka pojawią się trudne do usunięcia rysy, mikrouszkodzenia, a nawet wgniecenia lub odgięcia łapek, które mogą prowadzić do wypadnięcia brylantu.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że jednym z największych zagrożeń dla naszej biżuterii są codzienne prace domowe. Silne detergenty, z których korzystamy podczas domowych porządków w kuchni lub w łazience mogą negatywnie wpłynąć na wygląd pierścionka.

Pierścionek powinnaś zostawić w bezpiecznym miejscu także przed przystąpieniem do prac ogrodowych lub remontowych. Pamiętaj również o ściąganiu pierścionka podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Balsamy, kremy, maseczki czy lakiery mogą pozostawić na powierzchni pierścionka tłuste plamy. Niektóre środki chemiczne i detergenty mogą powodować matowienie powierzchni, a nawet pęknięcie lutów w biżuterii!

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu i pielęgnacji

Pierścionki zaręczynowe, tak jak każda biżuteria, wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych oraz regularnych wizyt u jubilera. Nigdy nie używaj do czyszczenia pierścionka preparatów zawierających aceton, chlor czy wybielacz. Lekkie zabrudzenia czy tłuste plamy po kremach lub balsamach możesz usunąć sama. Wymieszaj w miseczce kilka kropli płynu do naczyń z ciepłą wodą. Jeśli pierścionek wykonany jest ze złota i nie posiada dodatkowych elementów, możesz całkowicie zanurzyć go w miseczce i pozostawić na 15-20 min, a następnie oczyścić go delikatnie miękką szmatką, opłukać, osuszyć i pozostawić do wyschnięcia.

Jeśli jednak w pierścionku zakute są kamienie szlachetne, np. brylanty, nie należy całościowo zanurzać pierścionka. W takim wypadku zanurz w przygotowanej mieszance fragment miękkiej ściereczki i pocieraj nią delikatnie zabrudzone miejsce biżuterii. Gdy zabrudzenie zniknie, wypłucz szmatkę w ciepłej wodzie i ponownie przetrzyj biżuterię, aby spłukać z niej detergenty. Suchą ściereczką wytrzyj pierścionek i pozostaw do wyschnięcia. Nigdy nie używaj narzędzi, które mogą spowodować powstanie rys na powierzchni pierścionka. Do polerowania używaj zawsze wyłącznie ściereczek polerskich - stosowanie innych materiałów może powodować zarysowania z powodu chropowatej struktury włókien.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak używanie specjalnych preparatów do czyszczenia biżuterii określonego typu lub udanie się do pobliskiego jubilera, który w sposób profesjonalny i przy użyciu specjalistycznych substancji i narzędzi przywróci pierścionkowi blask i naprawi ewentualne uszkodzenia.

Przechowuj pierścionek w prawidłowy sposób

Przechowuj pierścionek w miejscu niedostępnym dla dzieci lub zwierząt, najlepiej w szkatułce z aksamitną wyściółką lub w oryginalnym pudełeczku. Nie trzymaj pierścionka razem z inną biżuterią, ponieważ w ten sposób zwiększasz ryzyko powstania rys i uszkodzeń.

Zadbaj o jego bezpieczeństwo

Czy wiesz, że pierścionek zaręczynowy możesz ubezpieczyć? Pierścionki zaręczynowe ubezpieczyły takie gwiazdy jak Beyonce czy Joanna Krupa. Nie musisz jednak, wzorem amerykańskiej wokalistki, na co dzień nosić jedynie atrapy. Pierścionek zaręczynowy oprócz tego, że cieszy oko, ma także znaczenie symboliczne. Jeśli będziesz pamiętać o jego regularnej pielęgnacji i odpowiednim przechowywaniu, zminimalizujesz ryzyko powstawania rys i odbarwień. Dzięki temu w przyszłości będziesz mogła przekazać go osobom z najbliższej rodziny.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także