Design
16-07-2007 (15:52)

Jak dbać o skrzydłokwiat

Pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki. Jego nazwa nawiązuje do kształtu kwiatostanu. Łatwy w uprawie, ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak dbać o skrzydłokwiat
(Dorota Łaszcz)

Pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki. Jego nazwa nawiązuje do kształtu kwiatostanu. Łatwy w uprawie, ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

(fot. Dorota Łaszcz)
Podziel się

Już same żywo zielone, błyszczące liście tej rośliny są piękną ozdobą mieszkania. Uroku dodają jej białe żagielki kwiatów. Są one trwałe – pojawiają się przez całe lato i utrzymują nawet przez 2-3 miesiące, a przed zaschnięciem zielenieją. Niekiedy roślina zakwita ponownie zimą, jeśli ma zapewnioną dużą wilgotność powietrza.

Skrzydłokwiat jest naszym sprzymierzeńcem w oczyszczaniu powietrza z toksycznych substancji, wydzielanych m.in. z mebli, wykładzin oraz z plastikowych obudów sprzętu elektronicznego i RTV. Warto mieć go w mieszkaniu – wdzięcznie wyglądają odmiany miniaturowe o wysokości ok. 30 cm, a także odmiana „Mauna Loa”, dorastająca do 1 m.

Roślina jest łatwa w uprawie. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, woli półcień i temperaturę 18 – 21 stopni C. latem i 16-18 stopni C. zimą. Źle znosi przeciągi i wyziewy z urządzeń gazowych. Lubi zraszanie i doskonale rośnie w wilgotnych oranżeriach. W celu utrzymania wilgoci stawiamy doniczkę na podstawce z kamykami i wodą lub w większym pojemniku z wilgotnym torfem. Latem podlewamy 2-3 razy w tygodniu, zimą ograniczamy podlewanie do 1-2 razy w tygodniu. Nawozić należy ją umiarkowanie – latem, w okresie kwitnienia, co 2 tygodnie płynnym nawozem dodanym do wody. Konieczne jest też ścieranie wilgotną szmatką kurzu z liści, ale ich nie nabłyszczamy. Roślina nie wymaga szczególnego cięcia – usuwamy jedynie zaschnięte liście i kwiaty.

Skrzydłokwiaty przesadzamy corocznie na wiosnę do zasobnej ziemi gliniastej z dodatkiem torfu. Przy okazji możemy starsze, duże rośliny rozmnożyć przez podział bryły korzeniowej. Po podziale doniczki trzymamy w miejscu cienistym o temperaturze 21 st. C. aż do pojawienia się nowych liści. Skrzydłokwiaty lubią towarzystwo. Ładnie wyglądają w zestawieniu z roślinami o ozdobnych liściach.

Roślina sama poinformuje nas, że „ma kłopoty”:

  1. Zwisające liście oznaczają, że roślina jest zasuszona - należy zanurzyć doniczkę w wodzie i podlewać częściej.
  2. Roślina nie kwitnie – należy dokarmić ją nawozem, sprawdzić, czy nie wymaga przesadzenia lub podziału, zwiększyć wilgotność.
  3. Liście bledną i żółkną – roślina stoi w zbyt nasłonecznionym miejscu. Przestawiamy w półcień.
  4. Liście żółte, z pajęczynką pod spodem – zaatakowane przez przędziorka ”czerwonego pajączka”. Roślinę opryskujemy odpowiednim preparatem insektobójczym.
  5. Liście zniekształcone i lepkie, z zielonymi owadami – roślina zaatakowana przez mszyce – usuwamy chore liście, pozostałe opłukujemy dokładnie wodą. Jeśli jest ich dużo opryskujemy preparatem Bioczos BR lub Spruzit 04 EC.
Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.