Jak prawidłowo myć włosy?
Świadoma pielęgnacja włosów zaczyna się już podczas ich mycia. Nie chodzi nawet o dobór odpowiednich kosmetyków. Najważniejsza jest technika, która nie uszkadza struktury włosów i nie podrażnia skóry głowy. Często nie wiedząc, jak prawidłowo myć włosy, robimy to intuicyjnie nakładając nierozwodniony kosmetyk na głowę i całą długość włosów. Jest to błąd, ponieważ szampon ma służyć przede wszystkim do oczyszczenia skóry. Taka metoda może prowadzić do przesuszania się włosów zwłaszcza na delikatnych końcówkach.
Jak więc prawidłowo myć włosy?
Jeśli nie masz włosów kręconych, które powinno się czesać jedynie na mokro, przed myciem dokładnie rozczesz włosy, a następnie powtórz tę czynność w pozycji, w której nakładasz szampon, np. z opuszczoną głową. Zapobiegniesz plątaniu się i wyrywaniu włosów. Następnie zmocz je letnią wodą. Nieodpowiednia jest zbyt ciepła, jak również zbyt zimna temperatura. Niewielką ilość szamponu rozcieńcz w pojemniku i spień. Powstałą pianę nakładaj tylko na skórę głowy, delikatnie masując. Nie drap i nie szarp. Spłucz włosy i powtórz mycie. Na koniec przeciągnij pianę na całe włosy i dopiero zmyj. Wykręć delikatnie włosy i nałóż odżywkę tylko na długość włosów, zaczynając mniej więcej od ucha. Możesz ją dodatkowo przeczesać, czekając aż lekko się spieni. Zmyj po minimum 3-5 minutach chłodną wodą, która domknie łuski włosa.
Po umyciu włosów pamiętaj, aby właściwie je osuszyć. Nie używaj w tym celu ręcznika frotte, ponieważ jego odstające włókna mogą naruszyć delikatną strukturę włosa. Możesz wybrać cieńszy ręcznik np. turystyczny lub bawełnianą koszulkę czy papierowy ręcznik kuchenny. Nigdy nie trzyj włosów. Obchodź się z nimi delikatnie, jedynie wyciskając nadmiar wody.
Jak często myć włosy?
Nie ma jednej zasady, mówiącej o tym, jak często powinno się myć włosy. Każdy indywidualnie powinien dostosować częstotliwość do swoich potrzeb. Najlepiej znaleźć umiar i obserwować stan włosów. Przetłuszczające się będą potrzebowały nawet codziennego oczyszczania. Mitem jest to, że przetrzymywanie ich przez kilka dni poprawi ich kondycję, bo przyzwyczają się do rzadszego mycia. Przerwę możemy wydłużyć o jeden dzień, ale nie dłużej. Nie tylko dlatego, że nie prezentują się wtedy najlepiej. Zwlekanie z oczyszczaniem może doprowadzić do osłabienia cebulek włosów i ich wypadania.
Inaczej wyglądają też zasady mycia włosów suchych lub kręconych, które z natury potrzebują więcej nawilżenia. Częstsze, a do tego mocne oczyszczanie może doprowadzić do jeszcze większego przesuszenia oraz puszenia się. Tego typu włosy możemy więc myć co kilka dni.
Kondycja naszych włosów, niezależnie od tego czy przetłuszczają się czy przesuszają, zależy od wszystkich etapów pielęgnacji, począwszy od techniki mycia włosów i doboru odpowiedniego szamponu. Jaki będzie najlepszy? Czy istnieją podstawowe zasady doboru odpowiedniego kosmetyku myjącego?