Jak dbać o włosy farbowane, zniszczone, przetłuszczające się?
Myślisz, że piękne włosy możesz mieć tylko po wizycie u fryzjera? Nie wybieraj kosmetyków na podstawie wyglądu opakowania, a zacznij świadomie dopasowywać je do potrzeb swoich włosów. Dowiedz się, czy prawidłowo je myjesz i dobierasz do nich szampon, odżywkę i inne produkty. Te prosto z salonu możesz mieć u siebie w domu. Ważne tylko, aby wiedzieć, jak ich właściwie używać.
Jak prawidłowo myć włosy?
Świadoma pielęgnacja włosów zaczyna się już podczas ich mycia. Nie chodzi nawet o dobór odpowiednich kosmetyków. Najważniejsza jest technika, która nie uszkadza struktury włosów i nie podrażnia skóry głowy. Często nie wiedząc, jak prawidłowo myć włosy, robimy to intuicyjnie nakładając nierozwodniony kosmetyk na głowę i całą długość włosów. Jest to błąd, ponieważ szampon ma służyć przede wszystkim do oczyszczenia skóry. Taka metoda może prowadzić do przesuszania się włosów zwłaszcza na delikatnych końcówkach.
Jak więc prawidłowo myć włosy?
Jeśli nie masz włosów kręconych, które powinno się czesać jedynie na mokro, przed myciem dokładnie rozczesz włosy, a następnie powtórz tę czynność w pozycji, w której nakładasz szampon, np. z opuszczoną głową. Zapobiegniesz plątaniu się i wyrywaniu włosów. Następnie zmocz je letnią wodą. Nieodpowiednia jest zbyt ciepła, jak również zbyt zimna temperatura. Niewielką ilość szamponu rozcieńcz w pojemniku i spień. Powstałą pianę nakładaj tylko na skórę głowy, delikatnie masując. Nie drap i nie szarp. Spłucz włosy i powtórz mycie. Na koniec przeciągnij pianę na całe włosy i dopiero zmyj. Wykręć delikatnie włosy i nałóż odżywkę tylko na długość włosów, zaczynając mniej więcej od ucha. Możesz ją dodatkowo przeczesać, czekając aż lekko się spieni. Zmyj po minimum 3-5 minutach chłodną wodą, która domknie łuski włosa.
Po umyciu włosów pamiętaj, aby właściwie je osuszyć. Nie używaj w tym celu ręcznika frotte, ponieważ jego odstające włókna mogą naruszyć delikatną strukturę włosa. Możesz wybrać cieńszy ręcznik np. turystyczny lub bawełnianą koszulkę czy papierowy ręcznik kuchenny. Nigdy nie trzyj włosów. Obchodź się z nimi delikatnie, jedynie wyciskając nadmiar wody.
Jak często myć włosy?
Nie ma jednej zasady, mówiącej o tym, jak często powinno się myć włosy. Każdy indywidualnie powinien dostosować częstotliwość do swoich potrzeb. Najlepiej znaleźć umiar i obserwować stan włosów. Przetłuszczające się będą potrzebowały nawet codziennego oczyszczania. Mitem jest to, że przetrzymywanie ich przez kilka dni poprawi ich kondycję, bo przyzwyczają się do rzadszego mycia. Przerwę możemy wydłużyć o jeden dzień, ale nie dłużej. Nie tylko dlatego, że nie prezentują się wtedy najlepiej. Zwlekanie z oczyszczaniem może doprowadzić do osłabienia cebulek włosów i ich wypadania.
Inaczej wyglądają też zasady mycia włosów suchych lub kręconych, które z natury potrzebują więcej nawilżenia. Częstsze, a do tego mocne oczyszczanie może doprowadzić do jeszcze większego przesuszenia oraz puszenia się. Tego typu włosy możemy więc myć co kilka dni.
Kondycja naszych włosów, niezależnie od tego czy przetłuszczają się czy przesuszają, zależy od wszystkich etapów pielęgnacji, począwszy od techniki mycia włosów i doboru odpowiedniego szamponu. Jaki będzie najlepszy? Czy istnieją podstawowe zasady doboru odpowiedniego kosmetyku myjącego?
Czym myć włosy? Jak dobrać szampon do włosów?
Prawidłowe dbanie o włosy zaczyna się już w drogerii od świadomego dobrania odpowiednich kosmetyków. Kupując szampony, odżywki czy maski na chybił trafił lub kierując się zachęcającymi reklamami w telewizji nigdy nie poznamy tak naprawdę potrzeb naszych włosów. Każde są inne i wymagają pielęgnacji dopasowanej do aktualnego stanu. Powinna ona być również podzielona na etapy, podczas których dostarczamy innych składników odżywczych, odbudowujących czy oczyszczających. Dotyczy to również szamponów. Na naszej łazienkowej półce powinny znaleźć się dwa rodzaje tego kosmetyku: jeden delikatniejszy i przeznaczony do codziennego stosowania oraz drugi stosowany raz w tygodniu, który dokładnie usunie wszelkie pozostałości innych preparatów, zanieczyszczenia, jak również resztki nakładanych na włosy olejów. Czym powinny charakteryzować się te dwa szampony?
Szampon do codziennego stosowania powinien być delikatny dla skóry włosów i jedynie łagodnie ją oczyszczać, nie powodując podrażnień czy przesuszenia. Wybierajmy produkty z krótkim składem bez dodatku SLS, silikonów, jak również dużej dawki protein, które mogą zbytnio obciążyć włosy, prowadząc do tzw. przeproteinowania, objawiającego się przesuszeniem, puszeniem i utratą objętości. Dobrym wyborem będzie np. szampon Phil Smith Big It UP Volume Boosting Shampoo, zawierający łagodną substancję myjącą Cocamidopropyl Betaine.
Do głębszego oczyszczania raz w tygodniu powinniśmy używać szamponów z silniejszymi detergentami. Nie musimy bać się SLS, chyba że nasze włosy lub skóra głowy go nie tolerują. Tego typu kosmetyki możemy też stosować inaczej. Aby dokładnie usunęły zanieczyszczenia, pozostawmy je na skórze głowy przez kilka minut. Odpowiednim wyborem dla włosów wymagających odżywienia i wzmocnienia będzie np. Kallos Botaniq Superfruits z zawartością antyoksydantów z jagód czerwonych i goji oraz Andrew Barton No Weight Hydrate Shampoo z formułą Protech Shine Complex i witaminą E.
Mycie włosów odżywką, czyli metoda OMO
Metoda OMO (odżywka-mycie-odżywka), polegająca na wstępnym myciu włosów odżywką, to alternatywa dla klasycznej techniki. Jest polecana szczególnie do pielęgnacji włosów kręconych, podatnych na przesuszanie i puszenie, zniszczonych stylizacją, ale też przetłuszczających się, które zbytnio obciążają odżywki po myciu lub wtedy, kiedy skóra głowy jest wrażliwa. Do metody OMO nie nadaje się jednak każda odżywka. Najlepsza będzie taka, która zawiera środki oczyszczające, ale zanadto nie obciąży włosów. Unikajmy dużej dawki olejów, protein, np. keratyny oraz silikonów i parafiny. Odpowiednie będą np. łagodniejsze odżywki Kallos: Banana lub Botaniq Superfruits. Druga odżywka powinna być już bogatsza, dopasowana do aktualnych potrzeb naszych włosów.
Jak dbać o włosy suche i zniszczone? Jak nawilżyć i zregenerować włosy?
Twoje włosy są suche, często matowe, z tendencją do puszenia się? Zanim dobierzesz odpowiednią pielęgnację, zastanów się, czy efekty te są spowodowane zniszczeniem, czy przesuszanie leży w ich naturze. Taką tendencję często mają np. włosy falowane lub kręcone. Wymagają one pielęgnacji, która ochroni je przed zniszczeniami, na które są bardzo podatne z powodu niedostatecznej ilości naturalnego zabezpieczenia w postaci sebum. Jak powinna ona wyglądać? Rozpoczynamy od mycia delikatnymi szamponami lub metodą OMO, która jest stworzona dla tego typu włosów. Po każdym oczyszczaniu powinniśmy koniecznie zastosować odżywkę z dużą zawartością składników odżywczych i nawilżających. Nie zapominajmy również o zabezpieczaniu podatnych na uszkodzenia końcówek olejkiem lub serum z zawartością silikonów.
Wybierając odżywkę szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na zawartość protein. Niepolecane jest używanie preparatów z ich nadmiarem do każdego mycia. Zamiast wzmocnienia, które ma nam dać np. keratyna, możemy zafundować sobie tzw. przeproteinowanie. Włosy staną się suche, zwiną się w nieładne strączki, będą sprawiały wrażenie niedomytych i ciężkich. Jeśli już do tego doprowadzimy, do następnego mycia zastosujmy mocniej oczyszczający szampon i odżywki emolientowe, czyli natłuszczające, ograniczające utratę wody. Maski z proteinami używajmy tylko od czasu do czasu, np. raz na tydzień lub dwa.
Jeśli twoje włosy są zniszczone, mają rozdwojone końcówki i niejednolitą strukturę, najlepiej odwiedź fryzjera, który podetnie je do odpowiedniej długości. Lepiej nie rób tego samodzielnie, ponieważ niewłaściwe strzyżenie też może je zniszczyć. Skrócenie włosów zapobiegnie ich dalszemu niszczeniu na całej długości. Dopiero wtedy możesz zastosować intensywną pielęgnację z wykorzystaniem nawilżających produktów, np. z linii Shikioriori Tsubaki z olejkiem z nasion kamelii japońskiej. Ogranicz też stylizację, np. prostowanie lub suszenie gorącym powietrzem.
Jak dbać o włosy kręcone?
Chociaż włosy kręcone zalicza się do z natury suchych, podczas ich pielęgnacji powinniśmy pamiętać o kilku szczególnych zasadach. Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że ten typ włosów nie lubi czesania na sucho, które nie tylko nieładnie rozprostowuje i puszy skręty, ale też niszczy strukturę. Przeczesywać najlepiej jest je palcami lub grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami zaraz po osuszeniu, nie przedzielając widocznych grup, w jakie same się zbierają. W ten sposób nie naruszymy loków, które ładnie będą się formować. Na uwagę zasługuje również sposób suszenia. Nie zawiązujmy ciasnego turbanu na głowie, zwłaszcza zrobionego z ręcznika frotte. Użyjmy bawełnianej koszulki lub ręcznika turystycznego.
Włosy kręcone kochają odżywianie. W ich wypadku sprawdzi się prawdziwe domowe SPA. Najlepiej nałożyć maskę bogatą w składniki nawilżające, zawinąć głowę folią spożywczą lub założyć czepek i pozostawić na pół godziny. Dodatkowo możemy ją podgrzać suszarką. Dodatkowo po wysuszeniu możemy stosować mgiełki. Pamiętajmy tylko, aby nie zawierały alkoholu. Końcówki zabezpieczmy – jak w wypadku włosów suchych – serum z silikonami, a loki układajmy na produkty do nich przystosowane, np. żel podkreślający skręt Umberto Giannini Curl Jelly.
Jak dbać o włosy przetłuszczające się?
Włosy przetłuszczające się wymagają zupełnie innego rytuału pielęgnacyjnego. Powinno się myć je codziennie nie tylko dla lepszego wyglądu, ale też po to, aby pozbyć się łoju i zanieczyszczeń. Jeśli, jak zalecają niektórzy, będziemy je zanadto przetrzymywać bez oczyszczania, mogą zacząć wypadać. Wybierajmy łagodne szampony bez silikonów, które nie podrażnią wrażliwej skóry głowy, która zmobilizuje się do produkcji jeszcze większej ilości sebum. Nie musimy też rezygnować ze stosowania odżywek. Jeśli włosy po nich są zbytnio obciążone, wybierzmy te w sprayach i mgiełkach lub wykorzystajmy metodę OMO. Stosując ją, zmieńmy jednak taktykę i bogatą odżywkę nałóżmy przed szamponem, aby potem zmyć składniki, obciążające włosy. Sprawdzą się również produkty dodające objętości przetłuszczającym się, oklapniętym włosom, np. odżywka unosząca włosy Phil Smith Big It Up! lub szampon CECE Experto. Szybkim ratunkiem dla przetłuszczających się włosów będą także suche szampony, np. marki Colab.
Jak dbać o włosy farbowane
Niewłaściwe farbowanie może znacznie pogorszyć kondycję włosów, dlatego jeśli robisz to samodzielnie w domu, nie zapomnij o odpowiedniej pielęgnacji już na poziomie nakładania farby. Zabezpiecz włosy dwufazowym zabiegiem Venusplex. Pierwsza dawka, którą dodaje się do mieszanki farby, ma za zadanie odbudować wewnętrzną strukturę włosów, a druga odżywia je i domyka ich rozszerzone podczas koloryzacji łuski. W składzie znajdują się nawilżające humektanty i emolienty, jak również składniki tworzące ochronną warstwę na włosie. Dzięki temu zabiegowi można uzyskać efekt niczym z salonu fryzjerskiego.
Do pielęgnacji wymagających regeneracji oraz zabezpieczenia koloru włosów dobierz produkty dedykowane, zwłaszcza te, które odpowiadają wybranym przez ciebie odcieniom, np. odżywkę w kremie dla brunetek Il Salone Milano.
Jak dbać o włosy blond?
Szczególnego traktowania wymagają włosy farbowane na blond. W zależności od tego czy chcesz uzyskać ciepły czy chłodny odcień, zastosuj pielęgnację, która wzmocni pożądane przez ciebie tony. Aby wypłukać te żółte i wydobyć srebro lub platynę, użyj np. odżywki Provoke Touch of Silver. Dla ocieplenia zdecyduj się na linię Provoke Liquid Blonde.
Artykuł powstał we współpracy z drogerią Hebe.