Zatkane uszy
Przyczyny zatkania uszu mogą być różne. Najwięcej winowajcą jest woda, która trafia do kanału słuchowego podczas kąpieli. Co wtedy robić? - Najlepiej przechylić głowę pod odpowiednim kątem i pozwolić wodzie wypłynąć z ucha – radzi Rachel C. Vreeman z Indiana University School of Medicine w Indianapolis. Także trzymanie suszarki kilka centymetrów od ucha może pomóc wysuszyć wodę. Jednak nie należy przesadzać. Jeśli strumień powietrza jest zbyt gorący lub zbyt głośny może to doprowadzić do poparzenia lub nawet uszkodzenia słuchu – dodaje ekspertka.
Słuch może osłabiać również nadmiar woskowiny. W tym przypadku pomoże płukanie ucha wodą. Niekiedy uczucie zatkania uszu towarzyszy silnemu katarowi. Jeśli katar pojawia się często i nie jest odpowiednio leczony, to może dojść nawet do zapalenia trąbki Eustachiusza. W wyniku takiej niedrożności w uchu gromadzi się najpierw płyn, a następnie gęsta wydzielina, która powoduje tzw. zamknięcie przewodu słuchowego. Zazwyczaj pomagają krople do nosa, które redukują obrzęk błony śluzowej.
Nagłe zmiany ciśnienia także są odpowiedzialne za wrażenie zatkania ucha. Do ucha trafia zbyt dużo powietrza, które uciska trąbkę Eustachiusza, co w rezultacie prowadzi do jej zwężenia. Co robić? Zamknij usta i zatykając nos, staraj się powoli wydmuchiwać nim powietrze na zewnątrz.
Warto pamiętać, że zbyt częste czyszczenie uszu patyczkami podrażnia błoną bębenkową, co z kolei może być przyczyną tzw. wtórnej głuchoty. Jeżeli ból, uczucie zatkania, szum i osłabienie słuchu trwają kilka dni, należy skonsultować się z laryngologiem, bo mogą oznaczać np. zapalenie ucha środkowego lub uszkodzenie błony bębenkowej.