FitnessJak pozbyć się irytujących dolegliwości?

Jak pozbyć się irytujących dolegliwości?

Jak pozbyć się irytujących dolegliwości?

Chociaż czkawka, zatkane uszy, suchość w jamie ustnej czy drapanie w gardle, które często nam dokuczają, zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, to niewątpliwie powodują dyskomfort. Większość z nas lekceważy dolegliwości i czeka aż same przejdą. Jednak specjaliści podkreślają, że są sposoby, które pomogą nam szybko się ich pozbyć.

Chociaż czkawka, zatkane uszy, suchość w jamie ustnej czy drapanie w gardle, które często nam dokuczają, zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, to niewątpliwie powodują dyskomfort. Większość z nas lekceważy dolegliwości i czeka aż same przejdą. Jednak specjaliści podkreślają, że są sposoby, które pomogą nam szybko się ich pozbyć.

Suchość skóry

Mróz, silny wiatr, suche powietrze, słońce lub mydło i detergenty – to najczęściej wysusza i podrażnia skórę. Suchość skóry może wystąpić również wtedy, gdy pojawiają się problemy z funkcjonowaniem tarczycy – niedoczynność tarczycy. Także niedobór witaminy A i witaminy E, która jest niezbędna do budowy kolagenu zawartego w skórze, powoduje łuszczenie i utratę elastyczności.

Co robić? Należy stosować nawilżające kremy i balsamy, zawierające m.in. aloes. Ulgę przyniesie także olejek kokosowy i oliwka do ciała. W pielęgnacji suchej skóry kluczową rolę odgrywa prawidłowe odżywianie i nawodnienie organizmu. Dieta bogata w Beta-karoten oraz witaminy C, D i E skutecznie poprawi wygląd cery. Pamiętaj, że kawa i alkohol przyczyniają się do utraty elastyczności, a także przyspieszają proces starzenia skóry.

Tekst Monika Stypułkowska (ms/ags), na podst. Health.com

1 / 6

Zatkane uszy

Obraz
© 123RF

Przyczyny zatkania uszu mogą być różne. Najwięcej winowajcą jest woda, która trafia do kanału słuchowego podczas kąpieli. Co wtedy robić? - Najlepiej przechylić głowę pod odpowiednim kątem i pozwolić wodzie wypłynąć z ucha – radzi Rachel C. Vreeman z Indiana University School of Medicine w Indianapolis. Także trzymanie suszarki kilka centymetrów od ucha może pomóc wysuszyć wodę. Jednak nie należy przesadzać. Jeśli strumień powietrza jest zbyt gorący lub zbyt głośny może to doprowadzić do poparzenia lub nawet uszkodzenia słuchu – dodaje ekspertka.

Słuch może osłabiać również nadmiar woskowiny. W tym przypadku pomoże płukanie ucha wodą. Niekiedy uczucie zatkania uszu towarzyszy silnemu katarowi. Jeśli katar pojawia się często i nie jest odpowiednio leczony, to może dojść nawet do zapalenia trąbki Eustachiusza. W wyniku takiej niedrożności w uchu gromadzi się najpierw płyn, a następnie gęsta wydzielina, która powoduje tzw. zamknięcie przewodu słuchowego. Zazwyczaj pomagają krople do nosa, które redukują obrzęk błony śluzowej.

Nagłe zmiany ciśnienia także są odpowiedzialne za wrażenie zatkania ucha. Do ucha trafia zbyt dużo powietrza, które uciska trąbkę Eustachiusza, co w rezultacie prowadzi do jej zwężenia. Co robić? Zamknij usta i zatykając nos, staraj się powoli wydmuchiwać nim powietrze na zewnątrz.

Warto pamiętać, że zbyt częste czyszczenie uszu patyczkami podrażnia błoną bębenkową, co z kolei może być przyczyną tzw. wtórnej głuchoty. Jeżeli ból, uczucie zatkania, szum i osłabienie słuchu trwają kilka dni, należy skonsultować się z laryngologiem, bo mogą oznaczać np. zapalenie ucha środkowego lub uszkodzenie błony bębenkowej.

2 / 6

Czkawka

Obraz
© 123RF

Specjaliści twierdzą, że czkawka jest odruchem obronnym organizmu. Zazwyczaj nie powoduje żadnych dodatkowych dolegliwości i ustępuje samoistnie, choć jest kilka sposobów, które mogą pomóc nam szybciej jej się pozbyć. Czkawka może być wynikiem zbyt szybkiego spożywania potraw, a także mówienia w czasie jedzenia. Często jest też objawem silnego stresu lub zmęczenia.

Co robić? Może pomóc wstrzymanie oddechu lub powolne wydmuchiwanie powietrza długim strumieniem. Sprawdzonym pomysłem jest wypicie jednym łykiem szklanki wody lub zjedzenie łyżeczki cukru czy łyżki miodu. Skuteczne jest także napełnienie szklanki wodą, pochylenie się do przodu i wypicie wody jakby „do góry nogami” (od drugiej strony kubka). Niektórzy stosują także metodę przestraszenia cierpiącego na czkawkę, oddychania do torebki czy położenia woreczka z lodem na wysokości przepony poniżej brzegu żeber. – Takie sposoby rzeczywiście mogą pomóc zlikwidować zakłócenia cyklu oddechowego oraz zapobiec uciążliwym skurczom przepony i mięśni w klatce piersiowej – twierdzi Rachel C. Vreeman.

3 / 6

Kichanie

Obraz
© 123RF

Kichamy wtedy, gdy coś podrażnia nam wnętrze nosa. Najczęściej dolegliwość ta związana jest z uczuleniem lub infekcją wirusową. Napady kichania wywołuje wiele czynników, m.in. wirusy (katar i grypa), alergie (kurz), ciała obce, słońce czy zimne powietrze.

Niekiedy kichanie może mieć podłoże nerwowe. Gdy zbiera się nam na kichnięcie, należy wziąć głęboki oddech i wypuścić powietrze nosem. Z kolei próba wstrzymania się od kichania polega na blokowaniu naszego nosa wewnątrz, tak jak podczas pływania. Warto dodać, że zatkanie nosa dłonią jest jedną z najgorszych metod, gdyż podczas niej duże ciśnienie cofa się do wnętrza organizmu. Podczas kichania trzeba zasłaniać twarz zewnętrzną częścią dłoni lub chusteczką, aby nie rozprowadzać wirusów.

4 / 6

Drapanie w gardle

Obraz
© 123RF

Uczucie drapania, pieczenia, zasychania, nieprzyjemnego kłucia czy problemy z przełykaniem – takie dolegliwości zazwyczaj są objawem infekcji gardła. Drapanie w gardle może być spowodowane podrażnieniem, przeziębieniem, grypą, sezonową alergią, zanieczyszczeniem powietrza lub spędzaniem czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach. Śluzowce gardła szkodzą również: dym papierosowy, alkohol, spaliny, pyłki roślin i kurz. Pomaga picie dużej ilości płynów, np. herbaty z cytryną i miodem lub sokiem malinowym, naparu z rumianku lub nagietka, płukanie gardła ciepłą wodą z solą lub ssanie pastylek. Jeśli drapanie w gardle pojawia się często i zawodzą domowe sposoby, zgłoś się niezwłocznie do specjalisty, gdyż dolegliwość ta może oznaczać zmiany w obrębie strun głosowych czy zapalenie krtani.

5 / 6

Suchość w jamie ustnej

Obraz
© 123RF

Co ją powoduje? Brak odpowiedniej wilgotności jamy ustnej może mieć wiele przyczyn. Po pierwsze, może oznaczać, że nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości wody. Po drugie, może być także skutkiem ubocznym przyjmowania różnych leków np. przeciwbólowych, przeciwdepresyjnych lub przeciwhistaminowych. Za nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów wytwarzających ślinę niekiedy odpowiada również cukrzyca lub choroba Parkinsona. Niejedna z nas doświadczyła także uczucia suchości w jamie ustnej podczas zdenerwowania lub silnego stresu. Dolegliwości sprzyja też palenie papierosów.

Co robić? Należy pić więcej wody. Ulgę może przynieść także żucie gumy bez cukru lub ssanie cukierków, a także specjalne płukanki i środki nawilżające. Najlepiej jest ograniczyć palenie oraz spożywanie kofeiny i alkoholu. Jeżeli jednak żadna z tych metod nie pomaga należy skonsultować się z lekarzem.

6 / 6

Spierzchnięte wargi

Obraz
© 123RF

Zazwyczaj wargi są spierzchnięte z powodu zimna, suchego powietrza lub zbyt dużej ilości słońca. Skóra na ustach jest znacznie cieńsza niż skóra twarzy i nie zawiera gruczołów łojowych, co sprawia, że szybciej się odwadnia. To z kolei powoduje bolesne pęknięcia.

Co robić? Przede wszystkim należy unikać natrętnego oblizywania warg. Najlepiej smarować skórę odpowiednim balsamem, który nawilży wargi oraz zapewni im odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Godne polecenia są preparaty zawierające oleje roślinne, witaminę A i E oraz wosk pszczeli. Pękanie ust może być także skutkiem niedoboru witamin A, B12 oraz wapnia i magnezu. Popękane i spierzchnięte usta mogą oznaczać również kłopoty z żołądkiem.

Tekst Monika Stypułkowska (ms/ags), na podst. Health.com

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)