Czy uczucie między Tobą a Twoim partnerem straciło temperaturę wrzenia? Czy dawno nie doświadczyłaś namiętności, jaka łączyła Was w początkach znajomości. Oprah Winfrey, amerykańska królowa emocji, wypytała swoich najbardziej zaufanych psychologów i terapeutów, w jaki sposób przywrócić pasję w związku.
Czy uczucie między Tobą a Twoim partnerem straciło temperaturę wrzenia? Czy dawno nie doświadczyłaś namiętności, jaka łączyła Was w początkach znajomości. Oprah Winfrey, amerykańska królowa emocji, wypytała swoich najbardziej zaufanych psychologów i terapeutów, w jaki sposób przywrócić pasję w związku.
Czego chcesz?
Sprecyzowanie własnych oczekiwań to połowa sukcesu. Zastanów się więc: czego oczekujesz w związku i czy Twoje oczekiwania są spełniane? Potem wejdź w skórę partnera i wyobraź sobie - czego mu/jej brakuje. W związkach z długim stażem, zarówno potrzeby, jak ich brak działają na zasadzie lustra.
Możesz się zdziwić, ale prawdopodobnie, jeśli Tobie brakuje czułości, Twój partner też nie narzeka na ich nadmiar. Jeśli ty pragniesz urozmaicenia - bliska Ci osoba też ma dość stagnacji i monotonii. Skoro dwie osoby chcą tego samego, o wiele łatwiej jest to osiągnąć - uważa psycholog, dr. Harville Hendrix.
Szanuj swego partnera
Ulubiony psychoterapeuta Oprah Winfrey, dr. Phil, który w Stanach Zjednoczonych jest niemal ikoną psychoterapii, mówiąc o szacunku wobec partnera i jego pragnień, przywołuje anegdotę: „Jeśli w środku nocy, Twoje dziecko przychodzi do sypialni i mówi: „Chce mi się pić” czy odpowiesz: „A mi nie. Wracaj do łóżka”?
Szanuj uczucia drugiej strony i traktuj swego partnera, tak, jakbyś sam był chciał być traktowany – nawołuje dr. Phil, obiecując, że akcja zawsze wywołuje reakcję, a dobre uczynki wracają w dwójnasób. Także w związku.
Informacja zwrotna
Czy komplementy to wyłącznie męska domena? Zwykło się myśleć, że tak i to panów oskarża się o rzadkie ich prawienie. Natomiast psycholog, Chris Abani zaleca paniom systematyczne karmienie męskiego ego. Okazuje się, iż komplementowany mężczyzna rośnie w siłę i ma większa ochotę na romantyczne gesty niż ten dołowany o zaniżanym poczucie własnej godności. - Spróbujcie powiedzieć dziś swoim mężczyznom: „Pięknie dziś wyglądasz” - radzi Chris Abani. Efekt murowany.
Kompromis
Złoty środek to synonim zgody, pójścia na ustępstwo, wyciągnięcia ręki do drugiej osoby i zrezygnowania z egoizmu. Kiedy w związku coś szwankuje, zwykle obwiniamy o to partnera, a nie siebie. Psychologowie twierdzą, że gdy partnerzy godzą się rozmawiać o własnych wadach i ich wpływie na kryzys w związku, są na bardzo dobrej drodze dla odbudowania dobrych relacji.
Podobno najłatwiej znaleźć porozumienie i kompromis w łóżku: kiedy godzimy się na wysłuchanie drugiej strony i pytamy o pragnienia partnera, zwykle i nasze marzenia zostaną spełnione. - Rozładowane w sypialni emocje, zaspokojone pożądanie i odkryte tajemnice: nic nie działa tak odświeżająco na związek - podkreśla dr. Laura Berman, psycholog i terapeuta seksualny.
Cel - Romans
Romantyczna otoczka to bardzo ważny element każdego związku. Ci, którzy miłosne uniesienia mają dawno za sobą, wspominają je z rozrzewnieniem. Pytani natomiast, dlaczego, romantycznej atmosfery nie można przywrócić znowu, nie potrafią podać żadnego, sensownego wytłumaczenia.
Kiedy psychologowie z talk-show Oprah Winfrey spytali 100 osób, z czym kojarzy im się miłość, 94 odpowiedziały, że z trzymaniem się za rękę, pocałunkami, romantycznymi kolacjami, spędzonym we dwoje wieczorem, ofiarowywanymi kwiatami i otrzymywanymi drobnymi podarunkami. Dla większości osób romantyczna atmosfera nie jest wcale trudna do wykreowania. Tym bardziej, iż 2/3 respondentów odpowiedziało, iż dowodem miłości jest także wyniesienie śmieci i pozmywanie naczyń…
Ważne cztery minuty
Podobno o tym, jaki będzie wieczór decydują jego pierwsze cztery minuty. I nie chodzi tu tylko o pierwsze cztery minuty romantycznej randki, na które chadzają zakochane pary z niewielkim stażem. Psycholog, dr Susan Boon sugeruje zastanowić się wszystkim z jakim nastawieniem przekraczamy próg mieszkania, kiedy w domu czeka na nas partner. A tym, który czekają na drugą połowę, zaleca pomyśleć o uczuciach, jakie ich przepełniają.
Zmęczenie, frustracja, niegrzeczne dzieci, zły humor szefa, brak mleka w lodówce i pogryzione przez psa pantofle - oto, czym chcemy podzielić się z partnerem. Czasem małe frustracje urastają do wielkich rozmiarów, a te z kolei potrafią w kilka chwil zburzyć potencjalnie miły wieczór. Spróbuj zmienić pierwsze cztery minuty - zaleca terapeutka - Przynieś kwiaty, powitaj partnera w drzwiach uśmiechem, pocałuj ją/go, skomplementuj, spytaj o to, jak minął dzień, wysłuchaj. To naprawdę działa.
Otwórz się
- Twój partner nie siedzi w Twojej głowie i nie wie o czym myślisz, o czym marzysz, czego się boisz i co chciałabyś zmienić. Musisz mu o tym powiedzieć - uważa dr. Phil - Prawidłowa komunikacja to warunek sukcesu i udanego związku.
Pamiętaj jednak, że statystyczny mężczyzna zamyka się i blokuje, usłyszawszy słowa: „Kochanie, musimy porozmawiać”. Nie rób wstępów, nie planuj wystąpień, nie odhaczaj kolejnych punktów z przygotowanej wcześniej listy. Może mężczyźni są z Marsa, ale naprawdę rozumieją, co się do nich mówi i w większości zapamiętują ważne rzeczy. Psycholog dr . Phil radzi „Mów, to, o czym myślisz, i myśl o tym, co zamierzasz powiedzieć”.
Tekst: Zuzanna Menkes na podstawie Oprah.com