Jak rozsądnie pożyczać przez internet?
28.02.2014 12:07, aktual.: 28.02.2014 13:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Chcąc zaciągnąć pożyczkę, zwykle pierwsze kroki kierujemy do najbliższej placówki banku, uzbrojone w plik zaświadczeń i sporą dozę cierpliwości. Pożyczanie pieniędzy przez internet, zwłaszcza w przypadku niewielkich kwot, to znacznie szybsza i wygodniejsza alternatywa dla standardowego zobowiązania.
Chcąc zaciągnąć pożyczkę, zwykle pierwsze kroki kierujemy do najbliższej placówki banku, uzbrojone w plik zaświadczeń i sporą dozę cierpliwości. Pożyczanie pieniędzy przez internet, zwłaszcza w przypadku niewielkich kwot, to znacznie szybsza i wygodniejsza alternatywa dla standardowego zobowiązania. Jednak przy jego zaciąganiu trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.
Bank czy firma?
Instytucje finansowe coraz częściej kuszą nas ofertami pożyczek zaciąganych przez internet, dostępnych w dowolnym miejscu i czasie. O pożyczkę online możesz ubiegać się wypełniając wniosek na stronie internetowej firmy pożyczkowej, który po przesłaniu do centrali może zostać rozpatrzony nawet w 15 minut, a pieniądze również trafią na rachunek w bardzo krótkim czasie. Zasady zaciągania zobowiązania tego typu są identyczne jak w przypadku wizyty w oddziale. Możesz starać się o dowolną kwotę (oczywiście w granicach możliwości) i wybrać wygodny okres spłaty.
Szybkie zobowiązania online to specjalność firm pożyczkowych, zajmujących się udzielaniem niewielkich pożyczek z krótkim okresem spłaty, który zwykle wynosi 30 dni. Przykładowo, * pożyczka przez internet z EkspresKasa* może wynieść od 100 do 2000 złotych, które trzeba zwrócić w okresie nie dłuższym niż 60 dni. By zaciągnąć pożyczkę tą drogą wystarczy odwiedzić stronę firmy, określić kwotę i czas spłaty oraz wypełnić wniosek. Jeśli decyzja będzie pozytywna, pieniądze mogą pojawić się na koncie nawet w ciągu godziny.
Po pierwsze: rozsądek
Płacenie kartą, czyli pieniądzem „wirtualnym” przychodzi nam znacznie łatwiej niż wyciągniecie pliku banknotów z portfela. Nie inaczej jest w przypadku zaciągania pożyczek online, gdy zdajemy się przede wszystkim na własny rozsądek, a nie życzliwą poradę pracownika banku. Kwota pożyczki i wysokość raty powinny być dostosowane do Twoich możliwości finansowych. Przy ich określaniu najlepiej wziąć pod lupę miesięczne wydatki i przychody oraz zastanowić się, czy wolisz oddać pieniądze szybko, płacąc więcej, lub w dłuższym okresie, ale z mniejszą ratą. Jeśli kwota jest niewielka, warto rozważyć chwilówkę, ponieważ pożyczając w ten sposób pozbędziesz się zobowiązania w zaledwie kilkadziesiąt dni, zamiast rozkładać raty na cały rok.
Nie wierz na słowo
Zanim zdecydujesz się wziąć pożyczkę przez internet, sprawdź wiarygodność wybranej firmy. Jeśli zaciągasz zobowiązanie we własnym banku sprawa jest prosta, ale gdy decydujesz się na usługi firmy pożyczkowej, poszukaj danych na jej temat w Krajowym Rejestrze Sądowym, na stronach Komisji Nadzoru Finansowego lub w Związku Firm Pożyczkowych, które potwierdzają, że dana marka działa zgodnie z prawem. W podjęciu decyzji i określeniu wiarygodności instytucji pomagają również rankingi i zestawienia pożyczkodawców online, które skrupulatnie prześwietlają oferty poszczególnych firm i podpowiadają, gdzie, ile i na jaki okres warto pożyczyć. Cenną wskazówką jest certyfikat Odpowiedzialny pożyczkodawca Loan Magazine, przyznawany firmom spełniającym kryteria wiarygodności i rzetelności.
Umowa pod lupą
Zaciągając pożyczkę online możesz poświecić dłuższą chwilę, by zapoznać się z umową we własnym tempie, więc warto wykorzystać ten przywilej i prześledzić każdą linijkę i zapisy ujęte drobnym drukiem. Wśród informacji, na które powinnaś zwrócić szczególną uwagę, znajduje się całkowita wysokość pożyczki (razem z odsetkami), RSSO, czyli roczna rzeczywista stopa oprocentowania, decydująca o jej koszcie, termin spłaty oraz opłaty dodatkowe, związane na przykład ze sposobem spłaty (online lub bezpośrednio do rąk przedstawiciela firmy). Bardzo ważna jest również informacja dotycząca reklamacji i wypowiedzenia umowy – w przypadku firm pożyczkowych możesz to zrobić w ciągu 14 dni bez konsekwencji i konieczności podania przyczyny rezygnacji. Oczywiście, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz zwrócić się do przedstawiciela firmy pożyczkowej za pośrednictwem infolinii.
Sieciowo i wygodnie
Każda pożyczka, zarówno ta zaciągnięta w banku, jak i przez internet, wiąże się z kosztami, ale biorąc ją przez sieć nie musimy dodatkowo poświęcać czasu na wizytę w placówce. Ten fakt ma niebagatelne znaczenie między innymi dla mam, które nie muszą wyprawiać się w podróż do oddziału z dzieckiem. Pożyczka przez internet gwarantuje, że pieniądze trafią na Twoje konto szybko i bez kłopotu, dzięki czemu żaden, nawet nagły wydatek nie będzie problemem.