UrodaJak wzmocnić włosy i przyspieszyć ich porost?

Jak wzmocnić włosy i przyspieszyć ich porost?

Jak wzmocnić włosy i przyspieszyć ich porost?

Cienkie i rzadkie włosy to zmora wielu kobiet. Trudno z nich stworzyć atrakcyjną fryzurę. Mało która szuka pomocy tam, gdzie najłatwiej ją uzyskać - w naturze. Zanim więc udasz się do drogerii po kolejne preparaty dodatkowo obciążające twoje słabe włosy, zajrzyj do kuchni.

Cienkie i rzadkie włosy to zmora wielu kobiet. Trudno z nich stworzyć atrakcyjną fryzurę. Mało kto szuka pomocy tam, gdzie najłatwiej ją uzyskać - w naturze.

Zanim więc udasz się do drogerii po kolejne preparaty dodatkowo obciążające twoje słabe włosy, zajrzyj do kuchni.

Tekst: Agata Cygan-Kukla/(ack)/(kg), WP Kobieta

1 / 5

Czarna rzepa

Obraz
© 123RF

Czarna rzepa jest bogata w witaminy z grupy B, witaminy C, P i A oraz pierwiastki - potas, żelazo, magnez, cynk, wapń, fluor, mangan, sód i fosfor. Jej korzeń zawiera glikozydy gorczyczne, w których znajdują się cenne związki siarki. To one w głównej mierze pozwalają zachować zdrowy wygląd cery, mocne paznokcie i włosy. Rzepa nie tylko wzmacnia strukturę włosów - ogranicza też ich wypadanie i stymuluje porost.
Regulując pracę gruczołów łojowych, zapobiega przetłuszczaniu i powstawaniu łupieżu. Dodatkowo, włosy stają się mocne, sprężyste i lśniące.

Jak ją przygotować? Średniej wielkości warzywo obieramy i kroimy na kawałki, a następnie przeciskamy przez sokowirówkę. Sok przelewamy do butelki, dodajemy spirytus i wodę destylowaną (na 150 ml soku - 20 ml spirytusu i 20 ml wody). Wrażenie mrowienia, które można poczuć po nałożeniu preparatu na włosy, to sygnał, że mikstura działa. Dwie godziny po natarciu głowy można umyć włosy.

2 / 5

Przygotuj maseczkę

Obraz
© 123RF

Z czarnej rzepy można też przyrządzić odżywczą maseczkę. Oprócz świeżo wyciśniętego soku z korzenia (10 łyżek), potrzebne będą: szałwia (1 łyżka), rozmaryn (2 łyżki), ziele skrzypu (2 łyżki), susz pokrzywowy (4 łyżki) oraz szklanka alkoholu (by wzmocnić działanie preparatu i zachować właściwości przez dłuższy czas).

Zmieszane w słoiku składniki odstawiamy w zacienione miejsce na dwa tygodnie (co jakiś czas mieszamy). Po otwarciu odcedzamy i nacieramy skórę głowy na około dwie godziny przed umyciem. Dzięki systematycznej pielęgnacji z użyciem tych produktów możemy nie tylko przyspieszyć porost włosów, ale też wzmocnić i dodać im blasku.

3 / 5

Magiczne właściwości cebuli

Obraz
© 123RF

Pielęgnacja włosów kojarzy nam się z pachnącymi odżywkami i balsamami, przy których ostry zapach cebuli i czosnku wypada niezbyt korzystnie. Warto jednak sięgnąć po te warzywa.

Cebula bogata jest w cynk, siarkę, witaminy z grupy B, witaminę PP, adenozynę i kwercetynę, które hamują wypadanie włosów i ich przetłuszczanie się, a także zapobiegają łamliwości.

Podobne właściwości można przypisać czosnkowi. Jest bogaty w witaminę B1, potas, żelazo, magnez, siarkę organiczną, zawiera związki o działaniu antybiotycznym i bakteriobójczym. Nie tylko zapobiega wypadaniu włosów i stymuluje ich porost, ale dodatkowo zwalcza łupież.

4 / 5

Płukanka z czosnku

Obraz
© 123RF

Jak przygotować naturalną odżywkę?
Po starciu cebuli lub czosnku na papkę i połączeniu z siemieniem lnianym, preparat nakładamy na włosy jako maskę i zostawiamy na około pół godziny. Możemy też wykorzystać wyciśnięty z warzywa sok - wcieramy go we włosy na co najmniej pół godziny przed umyciem.
Do soku można dodać odrobinę alkoholu, który rozszerza naczynia krwionośne i ułatwia przenikanie substancji aktywnych do samego korzenia włosa. By zniwelować intensywny zapach mieszanki, wystarczy dodać kroplę olejku eterycznego.

Z czosnku można też zrobić płukankę (sok z dwóch ząbków dodajemy do 200 ml wody) lub olejek (0,5 l oleju łączymy z 0,25 kg czosnku i odstawiamy na dwa tygodnie w ciemne miejsce). Sok z tych warzyw można również dodawać do gotowych kosmetyków, np. odżywki czy maski.

5 / 5

Jak dbać zimą o włosy i skórę głowy?

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)