Słoneczna, letnia pogoda sprzyja wychodzeniu w plener. O tej porze roku wielu parom marzy się wesele pod chmurką. Dzisiaj już śluby w sadzie (czy ogrodzie pełnym kwiatów) to jest nie tylko widok z amerykańskich filmów, ale też polska rzeczywistość. Tyle, że organizacji takiej uroczystości wymaga nieco więcej pracy, niż w przypadku wesela w pomieszczeniu. Radzimy, jak się zabrać do tego przedsięwzięcia.
Słoneczna, letnia pogoda sprzyja wychodzeniu w plener. O tej porze roku wielu parom marzy się wesele pod chmurką. Dzisiaj już śluby w sadzie (czy ogrodzie pełnym kwiatów) to jest nie tylko widok z amerykańskich filmów, ale też polska rzeczywistość. Tyle, że organizacja takiej uroczystości wymaga nieco więcej pracy, niż w przypadku wesela w pomieszczeniu. Radzimy, jak się zabrać do tego przedsięwzięcia.
To tylko pozory, że wesela na świeżym powietrzu są tańsze i łatwiejsze do zorganizowania niż te w sali. Niektórzy twierdzą, że nie jest dużym kosztem i wysiłkiem postawić stoły w ogrodzie i zbudować podest do tańczenia. Czy jest to cała prawda o weselach w plenerze?
(mos/bb)
Więcej na temat ślubu:
Na co zwrócić uwagę?
Okazuje się, że to wcale nie jest takie proste, bo pogoda nawet latem bywa w kratkę. A poza stołami, konieczne są namioty na wypadek deszczu. Ale na początek warto się zastanowić, czy chcemy aby również ślub odbył się w plenerze. A może dopiero po ceremonii w kościele, czy USC młodzi małżonkowie i goście pojadą na przyjęcie pod chmurką. Wesele na świeżym powietrzu nie jest najtańsze, ale z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem zarówno dla gości, jak i dla samej pary młodej. Co zatem należy zorganizować i na co zwrócić uwagę, aby wszystko wyszło prawidłowo? Oto nasze podpowiedzi...
Więcej na temat ślubu:
Jakie formalności?
Jeśli zamarzyło nam się, że sakramentalne “tak“ powiemy na łonie natury, to trzeba wcześniej zabrać się za załatwianie formalności. Należy uzyskać zgodę na ślub w innym miejscu niż Urząd Stanu Cywilnego, czy kościół. W obu przypadkach konieczne jest napisanie pisma wyjaśniającego powody organizacji ślubu poza USC, czy świątynią.
Warto wcześniej zastanowić się nad dobrą motywacją uroczystości w miejscu innym, niż standardowo do tego celu wyznaczonym. Od tego wiele zależy. Trzeba jednak przyznać, że choć nadal nie obywa się bez problemów, to coraz więcej zarówno księży, jak i urzędników zgadza się na udzielenie ślubu pod chmurką. Na wszelki wypadek warto liczyć się z decyzją odmowną. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak po ceremonii udać się na miejsce, gdzie odbędzie się bal. W tym celu warto wynająć autokary, żeby wszyscy goście mieli możliwość dojazdu.
Więcej na temat ślubu:
Warto pamiętać, że to wyjątkowa chwila...
Jeśli uda się uzyskać zgodę na ceremonię w plenerze, to musimy przygotować do tego miejsce. Niezbędne wskazówki co do wystroju udzielą urzędnik USC lub ksiądz. Zazwyczaj aranżuje się miejsce, w którym będzie siedziała para młoda, świadkowie i udzielający ślubu.
Musi być zatem stół, krzesła, klęczniki w przypadku ślubu kościelnego, a także miejsce na powieszenie krzyża i ewentualnie godła. Warto pamiętać, że to wyjątkowa chwila, więc nie może zabraknąć pięknych kwiatów. Dobrze widziany jest też biały dywan, prowadzący do miejsca ślubu, po którym będzie kroczyła para młoda. Na wszelki wypadek trzeba mieć w pogotowiu zadaszenie.
Więcej na temat ślubu:
Ważny jest odpowiedni wybór miejsca...
Osoby o zasobnym portfelem mogą zdecydować się na wesela w ogrodach wybranego lokalu. To duża wygoda, bo dzięki temu młoda para ma zapewniony catering, obsługę kelnerską, a także stoły i krzesła.
A w razie deszczu istnieje możliwość przeniesienia się do lokalu. A do tego doświadczony konsultant zajmie się odpowiednim wystrojem. Można też zorganizować przyjęcie we własnym ogrodzie, czy sadzie, co wymaga już więcej zachodu. Dla takiego przyjęcia potrzeba też odpowiednio dużego terenu. Nie da się zrobić dużego wesela na niewielkiej powierzchni.
Więcej na temat ślubu:
A może wesele w namiocie?
Nawet w najbardziej upalne lato, nie może zabraknąć namiotów. Trudno bowiem przewidzieć pogodę na kilka miesięcy do przodu, a tyle trwają przygotowania do ślubu. Nawet niewielki deszczyk przepłoszy gości. Możemy organizację powierzyć profesjonalnej firmie. Wiele z nich ma eleganckie namioty z drewnianą podłogą i ogrzewaniem (noce bywają chłodne nawet latem), ozdobnymi żyrandolami i pięknymi kwiatami.
Możemy też sami urządzić miejsce, wtedy konieczne jest wypożyczenie namiotów. Przyjmuje się, że na 100 osób idealny namiot to taki, który ma wymiary 10 metrów na 25 metrów. Najlepsze są takie z odsłanianymi bokami. Trzeba też pamiętać o miejscu dla orkiestry i parkiecie do tańczenia. Oczywiście namioty, ich rodzaje, wyposażenie, są różne i różnie kształtują się ceny.
Więcej na temat ślubu:
Namioty to jeszcze nie wszystko...
Same namioty to jeszcze nie wszystko. Potrzebne są też stoły i krzesła, a także obrusy i naczynia. Domowa zastawa dla większej liczby gości z pewnością nie wystarczy. Trzeba więc pożyczać. Warto też pamiętać o wystroju: kwiatach, wstęgach, napisach. Na trawie tańczy się dość ciężko, więc niezbędny jest też parkiet.
Więcej na temat ślubu:
/u>
O czym jeszcze nie można zapomnieć?
Gdy rozstawiamy namioty w ogrodach własnego domu, to nie można zapomnieć o tym, że trzeba zapewnić dostęp do prądu odpowiedniej mocy, żeby móc podłączyć oświetlenie i sprzęt grający. Obsługa wesela musi mieć też warunki do pracy, czyli dostęp do ciepłej i zimnej wody, miejsce do podgrzania i przygotowania jedzenia.
A kiedy już wszystko zorganizujecie, a całość dopięta będzie na ostatni guzik, to czeka na was tylko dobra zabawa. Każde wesele, a szczególnie własne to czas, który zwykle wspominamy przez lata.
Tekst: Monika Doroszkiewicz
(mos/bb)