Jakie powinno być nawilżenie powietrza w pokoju?
Poziom nawilżenia powietrza w pokoju dziennym i sypialni powinien wynosić ok. 40-60%. Tymczasem w okresie grzewczym bardzo często sięga poniżej 10%, co zazwyczaj przekłada się na obniżenie naszego komfortu życia i problemy ze zdrowiem.
16.06.2018 | aktual.: 18.06.2018 10:25
Suche powietrze w pokoju — objawy
Właściwy poziom nawilżenia powietrza w pokoju dziennym i innych pomieszczeniach w domu powinien wynosić ok. 40-60% (mniejszy wskazuje na zbyt suche powietrze, większy — na zbyt dużą wilgotność). Każde odchylenie od normy może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Wśród głównych konsekwencji suchego powietrza w domu można wymienić:
- Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych.
- Nieżyt nosa (katar).
- Problemy z pamięcią i koncentracją.
- Nadmierne wysuszenie śluzówek, które może skutkować swędzeniem oczu.
- Wysuszenie skóry.
- Osłabienie kondycji włosów i paznokci.
Teraz na WP radarOkazji znajdziesz nawilżacze i osuszacze powietrza, wentylatory, odkurzacze z filtrem HEPA oraz wiele innych urządzeń, które przywrócą komfort życia.
Jak sprawdzić poziom nawilżenia powietrza?
Skutecznym sposobem na sprawdzenie poziomu wilgotności powietrza jest wyposażenie się w higrometr (wilgotnościomierz), który jest praktycznym urządzeniem, wyposażonym w czujnik powietrza. Ceny takiego urządzenia zaczynają się już od kilkunastu zł. Praktycznym rozwiązaniem jest zakup urządzenia wielofunkcyjnego, łączącego w sobie zalety: czujnika wilgoci, zegara i termometru.
Nawilżacz powietrza — jak działa?
Profesjonalnym urządzeniem do utrzymywania właściwego poziomu wilgotności powietrza, w szczególności w sezonie grzewczym jest nawilżacz powietrza. Dużą popularnością cieszą się nawilżacze tradycyjne, których działanie polega na wyrzucaniu pod ciśnieniem pary wodnej. Oprócz tego wyróżnia się nawilżacze ultradźwiękowe, w których woda rozpylana jest w postaci lekkiej mgiełki. Tego typu urządzenie powinno być dostosowane do wielkości pomieszczenia. Przykładowo do 20-metrowego pokoju dobrze sprawdzi się nawilżacz z 5-litrowym zbiornikiem, który starcza na ok. 16 h pracę. Poszczególne nawilżacze powietrza różnią się od siebie typem filtra. Wyróżnia się urządzenia z filtrem: odwapniającym wodę i cyrkulacyjnym. Ponadto niektóre nawilżacze wyposażone są dodatkowo w higrometr.
Domowe sposoby na nawilżenie powietrze
Do najskuteczniejszych domowych sposobów na nawilżanie powietrza można zaliczyć:
- Zachowywanie optymalnej wentylacji powietrza, co w praktyce oznacza, że w każdej porze roku należy pamiętać o systematycznym wietrzeniu pomieszczenia. Przy czym warto podkreślić, że nawilżacz powietrza nie zastąpi wietrzenia.
- Utrzymywanie prawidłowej temperatury w pokoju — w dzień powinna wynosić ona 20-22 stopni Celsjusza, a w nocy - 18 stopni Celsjusza.
- Umieszczenie zbiorników wodnych na kaloryferze. Jest to szybki sposób na nawilżenie powietrza. Jednakże należy przy tym pamiętać o systematycznym uzupełnianiu zbiorniczka z wodą.
- Ulokowanie roślin w pokoju. Najlepiej postawić na te, które w naturalny sposób podnoszą wilgotność powietrza. Mowa tu głównie o: paprociach, fikusach, bluszczach i lipach domowych.