Jego wysokość szezlong

Jego wysokość szezlong
Źródło zdjęć: © Patt Mebel

30.05.2006 15:43, aktual.: 27.08.2018 15:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niegdyś odpoczywali na nim królowie, zamożni panowie i szlachta. Symbolizuje prawdziwie arystokratyczny luksus. Dziś z równym powodzeniem jak przed wiekami odpoczywają na nim współcześni miłośnicy rzeczy niebanalnych, pięknych i komfortowych.

Szezlong (fr. chaise-longue), zwany potocznie leżanką, pochodzi z XVII-wiecznej Francji, w której królował na dworach i w pałacach. W XXI wieku pojawia się zaś w naszych mieszkaniach i domach jako jednej z bardziej unikatowych mebli. Służy odpoczynkowi, swoim kształtem przypomina zaś małą kanapę z oparciem na plecy i ramię.

Zbytek czy wygoda

Na jego zakup decydujemy się zwykle wówczas, kiedy mamy już wszystkie inne meble wypoczynkowe – sofy, fotele, pufy i łóżka. Szezlong to mebel szczególny – po trosze kaprys, czy zbytek, a po trosze prawdziwy komfort. Pierwotne założenia tego mebla nadawały mu funkcje wyłącznie wypoczynkowe – służył optymalnemu relaksowi w idealnej dla naszego ciała półleżącej pozycji. XVII-wieczne meble arystokratów przetrwały w dzisiejszych czasach zwykle jako wydłużone leżanki czy fotele z podnóżkiem.

Szezlongi potrzebują przestrzeni, zatem nie ma sensu kupować ich do niewielkich mieszkań, o ograniczonej przestrzeni. Z uwagi na swój niepowtarzalny kształt i charakter zasługują na szczególną ekspozycję. Pięknie i w pełni funkcjonalnie zaprezentuje się w naszych wnętrzach, jeśli przeznaczymy dla niego odpowiednio dużo miejsca tak, by mógł w niej prawdziwie królować. Doskonale będzie prezentował się w salonie wypoczynkowym przy kominku lub w oszklonej oranżerii, w gabinecie, gdzie przyniesie chwile wytchnienia od pracy czy w sypialni, a w okresie letnim nawet w ogrodzie.

Na zakup szezlonga decydują się bardzo często osoby, o wyrafinowanym guście i wysokich oczekiwaniach, stąd też nie dziwią często dość ekstrawaganckie formy, jakie projektanci nadają tym meblom.
Część z mebli to antyki w stylu empire, część projektów to wierne repliki mebli w stylu kolonialnym. Szezlongi pamiętające czasy naszych przodków to zwykle piękne meble o „miękkich kształtach i formach”. Wygięte wezgłowie, siedzisko wsparte na łukowo ukształtowanych, zakończonych nóżkach, zdobione rzeźbieniami i aplikacjami. Niegdyś na szezlongach wylegiwano się ramionach miękkich poduszek i poduszeczek, którymi niemal wyściełany był mebel od podnóżka po wezgłowie.

Współczesne projekty szezlongów to nowoczesne zabawy z formą i kształtem. Również same materiały, z których wykonane są dzisiejsze leżanki wydają się iść z duchem czasu – w miejscu XVIII-wiecznych mahoniu, złoconych wytłaczanych tkanin pojawia się między innymi lśniąca skóra łączona z aluminium. Dzisiejsze projekty współczesnych szezlongów są w swojej formie zdecydowanie bardziej ascetyczne w porównaniu ze sowimi XVII-wiecznymi przodkami. Często nawiązują do klasyki lat 20. i 30. oraz nowoczesnej stylistyki z lat 60. Dodatkowo zwiększa się funkcjonalność współczesnych szezlongów – projektanci zwiększają jego walory wypoczynkowe, montując w nich między innymi specjalne zestawy do masażu, ruchome podnóżki, regulowane podłokietniki i oparcia. Dla miłośników rozwiązań praktycznych tworzone są szezlongi z dużymi szufladami na pościel czy koce, lub małymi schowkami na drobiazgi

Szezlong to mebel z duszą i historią, który dziś przeżywa swój renesans. Oryginalnością swoich form i nowoczesnymi kształtami podbija serca prawdziwych koneserów nie tylko antyków, ale i współczesnych niebanalnych wnętrz. Ma w sobie klasę i dostojność, którą warto zaprosić na prawdziwe domowe salony.

Źródło artykułu:WP Kobieta