Jesienna odnowa – czas na peeling! Sprawdź, jak wybrać odpowiedni dla siebie
Jesień to idealny moment na złuszczanie i silną regenerację. Odpowiednio dobrane peelingi pobudzą skórę do odnowy i skutecznie odświeżą cerę, a dodatkowo odblokują i zwężą pory oraz pomogą pozbyć się niedoskonałości i przebarwień! Sprawdź, jakie korzyści daje stosowanie peelingów i jak dobrać skuteczny peeling do swojej cery.
Naturalny proces wytwarzania nowych komórek i złuszczania starych zachodzi przez cały czas. Jednak łatwo go zaburzyć – w efekcie złuszczanie martwego naskórka może przybierać na intensywności, bądź przeciwnie — obumarłe komórki nie zostają odpowiednio szybko usunięte. Właściwie dobrany peeling pomoże uwolnić skórę od martwego naskórka i pobudzi ją do odnowy. To jednak nie wszystko!
Peelingi do twarzy - korzyści ze stosowania peelingów
- Odblokowanie i zwężenie porów skóry.
Nadmiar łoju, w połączeniu z zanieczyszczeniami i martwymi komórkami naskórka powoduje blokadę ujść gruczołów łojowych. W efekcie tworzą się nieestetyczne zaskórniki, może też dojść do nadkażenia bakteryjnego, prowadzącego do stanów zapalnych. Regularne stosowanie peelingów uwalnia skórę od martwego naskórka, a jednocześnie odblokowuje pory i przeciwdziała tworzeniu się zaskórników.
- Pobudzenie naturalnego procesu odbudowy.
Złuszczanie warstwy rogowej naskórka wspiera naturalne mechanizmy regeneracji – skóra ulega odświeżeniu i zachowuje promienny blask.
- Wygładzenie i spłycenie drobnych zmarszczek.
- Redukcja przebarwień i ujednolicenie kolorytu cery.
- Ułatwienie wnikania składników aktywnych.
Dzięki złuszczeniu naskórka składniki aktywne dostarczane w peelingu i w kosmetykach, aplikowanych w kolejnych krokach na skórę, łatwiej przenikają przez warstwę rogową i mogą skuteczniej działać w głębszych warstwach skóry.
Rodzaje peelingów do twarzy – jak wybrać odpowiedni dla siebie?
W zależności od sposobu złuszczania martwego naskórka wyróżniamy:
Peelingi mechaniczne
To kosmetyki mechanicznie ścierające martwy naskórek. Formuły peelingów mechanicznych bazują na ścierniwie - cukrze, soli, rozdrobnionych pestkach owoców lub zmielonych ziarnach kawy. Tego typu peelingi, choć są skuteczne, nie są dla każdego! Powinny go unikać osoby z cerą suchą, wrażliwą, naczynkową, bądź ze zmianami trądzikowymi.
Jego bazę stanowi owoc Trukwy egipskiej – Luffa. Pełni on rolę ścierniwa, a dodatkowo działa przeciwbakteryjnie. W formule peelingu odnajdziemy także: ekstrakt z cytryny o silnych właściwościach antyoksydacyjnych i rozjaśniających przebarwienia oraz ekstrakt z kiwi, który stymuluje regenerację komórek naskórka i wyciąg z pomarańczy, który absorbuje nadmiar sebum i przeciwdziała powstawaniu zaskórników.
Peelingi enzymatyczne
Ich działanie bazuje na enzymach, które rozpuszczają zawartą w komórkach keratynę, tym samym rozluźniają komórki naskórka, ułatwiając ich złuszczanie. Substancjami najczęściej wykorzystywanymi w peelingach enzymatycznych są enzymy owocowe, np. z papai, ananasa, figi lub kiwi. Peelingi enzymatyczne są najbardziej uniwersalne - mogą być stosowany nawet przy skórze bardzo wrażliwej i naczynkowej.
To kosmetyk, który delikatnie, ale skutecznie złuszcza martwe komórki naskórka, wygładza, rozjaśnia skórę i sprawia, że staję się miękka i promienna. W jego formule znajdziemy ficynę - enzym z figi o silnych a jednocześnie delikatnych dla skóry właściwościach eksfoliujących, niacynamid, który wpływa regulująco na pracę gruczołów łojowych oraz kompleks fermentowanych olejów o właściwościach nawilżających i wzmacniających warstwę hydrolipidową naskórka.
Peelingi kwasowe
Efekt eksfoliacji osiąga się w tym przypadku dzięki kwasom organicznym, które rozpuszczają martwe komórki naskórka, złuszczając jego wierzchnią warstwę. Ich działanie jest silniejsze niż enzymów. Świetnie sprawdzają się w przypadku cery problematycznej i z przebarwieniami, a także do skóry dojrzałej i z utratą jędrności. W formułach najczęściej wykorzystywane są:
- Alfa-Hydroksykwasy (AHA) – rozpuszczalne w wodzie, działają głównie na poziomie warstwy rogowej naskórka. W peelingach najczęściej wykorzystuje się kwas migdałowy, glikolowy lub mlekowy. Ze względu na małą wielkość cząsteczek kwas glikolowy może głębiej penetrować skórę, niż pozostałe kwasy AHA.
- Beta-hydroksykwasy (BHA) - w formułach kosmetycznych wykorzystywany jedynie kwas salicylowy. Jako związek rozpuszczalny w tłuszczach łatwo przenika przez warstwę lipidową naskórka, dzięki czemu działa głębiej niż kwasy AHA. To kwas, który silnie złuszcza, a dodatkowo działa antybakteryjnie, reguluje wydzielanie łoju i przeciwdziała tworzeniu się zaskórników. Polecany dla osób z cerą mieszaną, tłustą, a także borykających się z trądzikiem.
- Polihydroksykwasy (PHA) – rozpuszczalne w wodzie, jednak działające łagodniej na skórę niż AHA, dzięki czemu mogę być stosowane przy skórze wrażliwej i naczynkowej oraz w przypadku osób borykających się z trądzikiem różowatym. W formułach kosmetycznych najczęściej wykorzystywany jest glukonolakton i kwas laktobionowy.
Zawiera 10% kompleks kwasów AHA, BHA i PHA, który złuszcza martwe komórki naskórka, stymuluje skórę do odnowy. rozjaśnia przebarwienia posłoneczne i potrądzikowe, wyrównując koloryt skóry oraz reguluje wydzielanie sebum. Obecność w peelingu trehalozy pomaga zwiększyć poziom nawilżenia, dzięki właściwościom oksydacyjnym chroni skórę przed działaniem wolnych rodników.
Funkcję peelingu może też pełnić maseczka o właściwościach złuszczających. To bardzo wygodny, a przy tym skuteczny kosmetyk, który warto włączyć do pielęgnacji domowej.
Gdy ty śpisz, ona delikatnie złuszcza i wygładza naskórek. W jej składzie znajdziemy m.in. kompleks kwasów AHA i PHA w stężeniu 8%, które regulują proces rogowacenia naskórka, wpływając na jego złuszczanie i stymulując jego odnowę. A dzięki wzbogaceniu formuły o witaminę E, masło shea, masło bacuri, olej ze słodkich migdałów i olej marula – kosmetyk dodatkowo wzmacnia warstwę hydro-lipidową oraz odżywia skórę. Obecny w maseczce synbiotyk wpływa na równowagę mikrobiomu.
O czym warto pamiętać stosując peelingi kwasowe?
Jeśli skóra nie jest przyzwyczajona do kwasów – zacznijcie od peelingów bazujących na kwasach w niższych stężeniach i wyższym pH. Nie używajcie w tym samym czasie różnych kosmetyków z kwasami, aby nadmiernie nie osłabić bariery hydrolipidowej naskórka.
Wszystkie peelingi chemiczne mocno ingerują w mikrobiom skóry. Z tego powodu po ich użyciu stosujcie kosmetyki, które odbudują barierę hydrolipidową i wzmocnią wasz mikrobiom.
To idealny produkt, aby przywrócić skórze równowagę po użyciu peelingi. Tonik-esencja odczuwalnie poprawia poziom nawilżenia, wygładza i rewitalizuje. Płynna zawiesista formuła jest bogata w: endemiczną algę niebieską LANABLUE ™, kombuchę, amino-complex, synbiotyk, betainę, skwalan, witaminę E i masło shea, które aktywują procesy odnowy i przywracają równowagę mikrobiomu.
Nie zapomnijcie także o ochronie przeciwsłonecznej - stosujcie na dzień krem z wysokim filtrem SPF50+.