Kask to podstawa bezpieczeństwa dziecka na rowerze. Jak go prawidłowo dobrać?

Lato to czas rodzinnych wycieczek rowerowych. Dlatego to idealny moment, by przypomnieć sobie o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo i troska o zdrowie nasze i naszych dzieci. Czy jeździsz na rowerze w kasku? A twoje dziecko?

Każde dziecko na rowerze powinno mieć kask!
Każde dziecko na rowerze powinno mieć kask!
Źródło zdjęć: © Unsplash | Amber Faust

Kask rowerowy powinien być nieodłączną kwestią naszego rowerowego ekwipunku. Powinien, bo w Polsce nie ma regulacji prawnych nakazujących rowerzystom jazdę w kasku. Patrząc na statystyki, można powiedzieć, "a szkoda"! Według policyjnych danych w 2020 roku doszło do 3768 kolizji z udziałem rowerzystów, z czego 249 z nich to ofiary śmiertelne, a 3403 odniosło rany. I choć w porównaniu z poprzednimi latami tendencja jest spadkowa, to i tak powinna się nam zaświecić czerwona lampka. Być może od wielu z poważnych obrażeń mógł uchronić kask? Nośmy go nie tylko ze względu na swoje zdrowie, ale i przykład, jaki swoim zachowaniem dajemy dzieciom. I wymagajmy od naszych podopiecznych noszenie kasków! Ochrona dziecięcej głowy podczas jazdy na rowerze, hulajnodze, deskorolce, czy rowerku biegowym jest podwójnie ważna. Po pierwsze, dzieci mają zaburzony zmysł równowagi, co powoduje częstsze upadki. Po drugie ich kości nie są jeszcze odpowiednio wykształcone i łatwiej u nich o poważny uraz głowy.

Kask rowerowy dla dzieci – jak dobrać?

Przed zakupem zawsze przymierz kask dziecku. Zwróć przy tym uwagę na następujące kwestie:

Rozmiar – dopasuj go do obwodu głowy, rozmiary najczęściej występują w widełkach np. 50 – 54 cm, najlepiej wpasować się w środek, tak, by kask przed zapięciem trzymał się dobrze głowy.

Głębokość - kask powinien kończyć się 2-3 cm nad oczami i przylegać do czoła.

Kształt – każda głowa ma inny kształt, dobierając kask, sprawdź, jak przylega do głowy, czy nie ma za dużo luzu po bokach. Dobrze, jeśli kask ma pokrętło z tyłu, którym można wyregulować obwód.

Zapięcie dolne – dopasuj przy otwartej buzi, powinno delikatne przylegać do brody.

Waga - im kask lżejszy, tym mniej obciąża kręgi szyjne oraz głowa dziecka. Optymalna waga kasku dla małych dzieci to 200 gramów, dla starszaków może to być 300 gramów.

Certyfikaty EN 1080 oraz EN 1078 – to gwarancja, że dany produkt spełnia wymogi bezpieczeństwa ustalone przez Unię Europejską.

W środku – miękka gąbka lub pianka.

Zewnątrz – twarda powłoka, która nie ulega naciskom, wywietrzniki.

Wygląd – rzecz tylko z pozoru błaha. W sytuacji, kiedy dziecko protestuje przed włożeniem kasku, atrakcyjny wygląd może być ważnym argumentem w dyskusji…

MIPS. Kupując kask (nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych, zarówno na rower, jak i do sportów zimowych) , możesz zauważyć żółty znaczek informujący o tym, że dany produkt posiada technologię MIPS. Co to takiego? To nowoczesny system zabezpieczający głowę podczas upadku. Kaski wyposażone w MIPS posiadają wewnętrzną, ruchomą warstwę, która przylega do głowy i chroni ją nawet podczas upadku. W takim kasku siła uderzenia jest zamortyzowana przez zewnętrzną skorupę, nie dociera do warstwy umieszczonej bliżej głowy, dzięki czemu głowa jest lepiej chroniona przed przeciążeniami i urazami.

Wybrane dla Ciebie