Katarzyna Niewiadoma rozpoczyna sezon od sukcesów. Sprawdź, czego jeszcze o niej nie wiedziałeś!

Katarzyna Niewiadoma rozpoczyna sezon od sukcesów. Sprawdź, czego jeszcze o niej nie wiedziałeś!

Katarzyna Niewiadoma
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Patryk Brzozowski
29.02.2024 12:50, aktualizacja: 29.02.2024 13:15

Katarzyna Niewiadoma to jedna z najlepszych polskich kolarek szosowych. Tegoroczny sezon rozpoczęła od sukcesu w postaci podium klasyfikacji generalnej gravelowego wyścigu Setmana Ciclista Valenciana. Na co dzień mieszka ze swoim partnerem na Półwyspie Iberyjskim, gdzie trenuje i jednocześnie stara się odpoczywać od zgiełku, który towarzyszy sukcesom i sławie.

Kolarstwa szosowe i gravelowe cieszą się ogromną popularnością. Według raportu twórców sportowej aplikacji Strava, zainteresowanie tymi sportami w samym tylko 2023 r. wzrosło kolejno o 7 i 55 proc. Obie dyscypliny sportu są do siebie podobne, ponieważ rowery gravelowe czerpią wzorce z jednośladów szosowych – mamy tu niezbyt grube opony, półsportową geometrię ramy i kierownicę typu "baranek". Oczywiście są one inaczej wyprofilowane, ale również pozwalają na osiąganie wysokich prędkości, ale na szutrowych i leśnych ścieżkach.

Katarzyna Niewiadoma na co dzień jest kolarką szosową, ale jak każdy sportowiec stara się być wszechstronna. Dlatego wzięła udział w gravelowym wyścigu Setmana Ciclista Valenciana, gdzie zajęła 2. miejsce. To właśnie w tej dyscyplinie Niewiadoma zdobyła mistrzostwo świata w sezonie 2023. Kolarstwo gravelowe zostało uznane przez Międzynarodową Unię Kolarską dopiero w 2022 r., więc z punktu widzenia rywalizacji na poziomie mistrzostw świata jest to młoda dyscyplina, ale wśród "cywilnych" rowerzystów moda na gravele trwa od lat.

Z Limanowej do Rio de Janeiro

Katarzyna Niewiadoma urodziła się 29 września 1994 r. w Limanowej. Swoją karierę rozpoczynała w klubie WLKS Krakus Swoszowice. Już w 2012 r. wywalczyła srebrny medal Mistrzostw Polski w jeździe indywidualnej na czas juniorek oraz złoto w kategorii juniorek w Górskich Mistrzostwach Polski. Rok później wystartowała w Mistrzostwach Polski w Sobótce w klasie open kobiet i zdobyła dwa złote medale w kategorii do lat 23. Wywalczyła też 5. miejsce w Mistrzostwach Europy.

Katarzyna Niewiadoma i jej Škoda Enyaq.
Katarzyna Niewiadoma i jej Škoda Enyaq.© Licencjodawca | Patryk Brzozowski

Sezon 2013 był przełomowym w jej karierze, nie tylko ze względu na pierwsze sukcesy na arenie międzynarodowej, ale przede wszystkim za sprawą propozycji startu w barwach holenderskiej ekipy Liv Racing. W ramach testów wystartowała w wyścigu Boels Ladies Tour, gdzie zajęła 10. miejsce w generalce i wygrała klasyfikację młodzieżową. Podczas Mistrzostw Świata we Florencji wypadek wykluczył ją z rywalizacji, ale sezon 2014 rozpoczęła już w barwach Rabobank. To właśnie ten rok przyniósł jej pierwsze zwycięstwo, kiedy zwycięstwem zakończyła wyścig GP Gippingen w Szwajcarii.

W sezonie 2015 wystartowała w Igrzyskach Europejskich w Baku, gdzie zdobyła srebrny medal w wyścigu ze startu wspólnego elity kobiet. Rok później po raz pierwszy wzięła udział w Igrzyskach Olimpijskich. W Rio de Janeiro zajęła 6. miejsce w wyścigu ze startu wspólnego. Cztery lata później wzięła udział w kolejnych igrzyskach. Tym razem, w Tokio, zajęła 14. miejsce. Na swój największy dotychczasowy sukces musiała poczekać do 2023 r.

Rozpoczynała sezon ze świadomością, że od 2019 r. nie odniosła żadnego zwycięstwa, ale to miało się zmienić. W październiku wystartowała w mistrzostwach świata w kolarstwie gravelowym. We włoskim Pieve di Soligo zajęła 1. miejsce i tym samym została drugą w historii mistrzynią świata w tym sporcie. Pokonała 97 konkurentek, a linię mety przekroczyła z przewagą 32 sekund nad Silvią Persico i Demi Vollering.

Katarzyna Niewiadoma© Licencjodawca | Patryk Brzozowski

Z Polski do słonecznej krainy

Kiedy pasja przeradza się w profesjonalizm, ciężko uniknąć momentów kryzysu. W karierze Niewiadomej pojawił się on w 2020 r., kiedy przyznawała, że sama narzuciła sobie presję bycia pierwszą i przez to straciła pierwotną radość z kolarstwa. Paradoksalnie zbawienna okazała się... pandemia koronawirusa. Lockdowny i skomplikowana sytuacja na świecie sprawiły, że imprezy kolarskie były odwoływane, a Niewiadoma mogła po prostu odpocząć. Dlatego odstawiła rower na 2 miesiące i zaczęła gotować i piec.

Przy okazji, przeprowadziła się też do kraju, w którym nawet w grudniu temperatury sięgają 20 stopni, więc na rowerze można tam jeździć przez cały rok. Mieszka ze swoim partnerem, Taylorem Phinney’em. Niewiadoma często podkreśla, że to właśnie on jest w dużej mierze odpowiedzialny za jej ukształtowanie. Sam przez wiele lat był związany z kolarstwem szosowym i torowym. Wspólne treningi dają jej więcej niż najlepszy psycholog sportowy.

• Katarzyna Niewiadoma i jej Škoda Enyaq
  • Katarzyna Niewiadoma i jej Škoda Enyaq.
[1/4] Katarzyna Niewiadoma i jej Škoda EnyaqŹródło zdjęć: © Licencjodawca | Patryk Brzozowski

Jak odpoczywa mistrzyni świata? Ćwiczy jogę, chodzi na spacery, słucha ulubionej muzyki i manifestuje swoją obecność w miejscach, w których chce być. Na co dzień, po drogach, przemieszcza się w duchu natury i ekologii – swoją elektryczną białą Škodą Enyaq. Innowacyjne technologie, zaawansowane systemy wspomagające kierowcę, dynamiczny silnik i akumulatory zapewniające daleki zasięg sprawiają, że jazda samochodem też jest dla niej formą odpoczynku. Dzięki temu Niewiadoma może nie tylko manifestować swoje cele, ale również je osiągać.

Jakie ma plany i ambicje na sezon 2024? Najpierw czekają ją Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, później Tour de France Femmes, a we wrześniu mistrzostwa Europy i świata. Rozpoczęcie sezonu od zajęcia 2. miejsca w prestiżowym wyścigu Setmana Ciclista Valenciana, gdzie startują gwiazdy kobiecego kolarstwa, z pewnością dobrze nastroi polską zawodniczkę na wyzwania, które czekają na nią w tym roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.