Kobiety na banknoty!
Czy kiedyś w sklepie będziemy płacić banknotami np. z wizerunkiem Wisławy Szymborskiej, Agnieszki Osieckiej czy Anny Grodzkiej? Jedyną kobietą, która do tej pory pojawiła się na polskim banknocie, była Maria Skłodowska-Curie.
14.04.2015 | aktual.: 15.04.2015 11:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na 10-funtowym banknocie widnieje zamyślona księżna Diana w koronie. Niektórzy nabrali się na ten żart. Na nosie brytyjskiej rodzinie zagrał Banksy, brytyjski artysta. Akurat w Anglii na banknotach pojawiają się kobiety, ale działaczki z innych krajów walczą, by równość płci obowiązywała również w obiegu pieniężnym.
Czy kiedyś w polskim sklepie będziemy płacić nominałami np. z wizerunkiem Wisławy Szymborskiej czy Agnieszki Osieckiej? Jedyną kobietą, która do tej pory pojawiła się na polskim banknocie, była Maria Skłodowska-Curie w ramach kolekcjonerskiej edycji z 2011 roku o nominale 20 zł.
Amerykanki z kampanii „Women On 20s” walczą o to, by na 20-dolarowych banknotach pojawiły się panie.
- Nasze pieniądze mówią coś o nas i o tym, co reprezentujemy jako społeczeństwo. Więc jeśli jesteśmy za równością płci, zacznijmy działać – powiedziała BBC Susan Ades Stone, założycielka „Women On 20s”.
Jej organizacja przeprowadziła ankietę, w której wzięło udział ponad 200 tys. osób. Celem było wskazanie najbardziej wpływowych historycznych działaczek. Najwięcej głosów zdobyła Rosa Parks, Afroamerykanka walcząca z segregacją rasową. To ona w 1955 roku odmówiła ustąpienia miejsca siedzącego w autobusie białemu mężczyźnie. Została aresztowana za ten ówczesny przejaw buntu. Sprawa dotarła aż do Sądu Najwyższego USA, gdzie zasady segregacji uznano za niekonstytucyjne.
Równie popularną kandydatką okazała się również Eleanor Roosevelt, działaczka na rzecz praw człowieka.
Niebawem prezydent Barack Obama dostanie trudny orzech do zgryzienia – petycję, by Andrew Jacksona, siódmego prezydenta USA, zastąpiła któraś z tych zasłużonych kobiet.
Podobną kampanię równościową przeprowadzono również w Kanadzie. Sukcesem okazała się brytyjska akcja, dzięki której w 2017 roku dziesięciofuntówkę ozdobi Jane Austen, pisarka.
Szwedzi poszli o krok dalej. Oczekują równej liczby kobiet i mężczyzn na pieniądzach.
- To naturalne - komentuje Susanne Eberstein z narodowego Riksbanku.
W 2015 i 2016 roku Szwedzi zapłacą koronami z wizerunkiem aktorki Grety Garbo, pisarki Astrid Lindgren i śpiewaczki operowej Birgit Nilsson.
W Australii sprytnie rozwiązano tę sprawę. Na przedniej stronie widnieje kobieta, na odwrotnej - mężczyzna.
W Polsce od 20 lat za chleb, telewizory i warzywa płacimy mężczyznami - władcami.
- Banknoty serii Władcy Polscy zostały wprowadzone do obiegu po denominacji, czyli w roku 1995, a w zeszłym roku ich zabezpieczenia zostały zmodernizowane. Narodowy Bank Polski nie planuje zmiany wizerunków polskich banknotów - komentuje dla serwisu WP Kobieta Przemysław Kuk, dyrektor biura prasowego Narodowego Banku Polskiego.
O wizerunku i parametrach technicznych monet i banknotów wchodzących do obiegu decyduje prezes NBP.
Wszelkie tego typu formalności ominął Banksy, brytyjski artysta z kręgu street art. W 2004 roku wpuścił do obiegu milion funtów w formie 10-funtowych nominałów z wizerunkiem księżnej Diany zamiast królowej (zdjęcie powyżej). Rozrzucił je podczas karnawału w londyńskiej dzielnicy Notting Hill i w trakcie festiwalu muzycznego w Reading.
Dziś oryginalny „Di-Faced Tenner” (tak Banksy nazwał swoją pracę - przyp. red.) na aukcjach sztuki osiąga wartość kilkuset funtów.
Dodajmy, że Polka niebawem znajdzie się w obiegu, ale nie w naszym kraju. Brytyjski rzeźbiarz Antony Dufort miał zainspirować się twarzą żony, gdy tworzył wizerunek Britanny. Ozdobi ona monetę o wartości 2 funtów. Britannia jest personifikacją Wysp Brytyjskich za pomocą kobiecej postaci.
Katarzyna Gruszczyńska/(kg)/(gabi), WP Kobieta