ModaKonsekwentny i niepokonany - mistrz YSL

Konsekwentny i niepokonany - mistrz YSL

Konsekwentny i niepokonany - mistrz YSL
Źródło zdjęć: © AKPA
01.09.2010 00:01, aktualizacja: 02.09.2010 12:22

Był uważany, obok Diora i Chanel, za ostatniego przedstawiciela wybitnej generacji projektantów. Jako pierwszy żyjący projektant doczekał się własnej wystawy w nowojorskim Metropolitan Museum of Art w 1983 roku.

Był uważany, obok Diora i Chanel, za ostatniego przedstawiciela wybitnej generacji projektantów. Jako pierwszy żyjący projektant doczekał się własnej wystawy w nowojorskim Metropolitan Museum of Art w 1983 roku.
Wielki Yves Saint Laurent. Twórczość francuskiego projektanta, jego rewolucyjne i nowatorskie propozycje, już na zawsze zapisały się na kartach historii mody.

Od najmłodszych lat doskonale wiedział co chce robić w życiu. Kiedy w 1953 roku przybył do Paryża ze swej rodzinnej Algierii, jego najcenniejszym bagażem była teczka ze szkicami własnych projektów.

Wszystko zaczęło się od projektu sukni koktajlowej, który wygrał konkurs International Wool Secretariat. Po tym sukcesie znajomy redaktor z magazynu „Vogue” postanowił przedstawić Laurenta samemu Christianowi Dior, a ten zatrudnił go od razu. Tak Yves Saint Laurent rozpoczął realizację swojego życiowego marzenia.

Po kilku latach na stanowisku asystenta, Dior powierzył mu w końcu przygotowanie kolekcji. Zachwycony pomysłami młodego projektanta w 1957 roku Dior ogłasza Yves Saint Laurenta czołowym projektantem jego domu mody. YSL utrzymuje posadę także po śmierci mistrza w tym samym roku. To dzięki niemu dom mody uniknął bankructwa, głównie za sprawą jego kolekcji z 1958 roku, w której zaprezentował tak zwaną linię trapezową, która stanowiła kontrast z poprzednimi propozycjami Diora. Nowe projekty wzbudziły sensację i sprzedawały się wspaniale.

Na zdjęciu: Eva Herzigova w sukni projektu YSL.

Wszytko układało się idealnie, jednak sielankę zakłóciła wojna francusko-algierska. Laurent został powołany do wojska i wysłany na front. Tam przeżył koszmar, trafił do szpitala psychiatrycznego, dowiedział się o zwolnieniu go z domu mody Dior i popadł w depresję.

Jednak w końcu odrodził się niczym feniks z popiołu, pozwał dom mody Dior i wraz z przemysłowcem Pierre'm Berge otworzył własny dom mody sygnowany swoim nazwiskiem. Lata 60. i 70. należały do niego. Wierny prostej linii swych projektów ubrał kobietę w skórzane krótkie kurtki, wysokie buty i wylansował tweedowe marynarki. Największy symbol swojej twórczości zaprezentował w 1966 roku, kiedy jako pierwszy ubrał kobietę w smoking.

W kolejnych latach również nie pozwalał o sobie zapomnieć. Przecierał nieznane szlaki, jako pierwszy zatrudniał czarnoskóre modelki do swych pokazów i wspierał rozwój kariery Naomi Campbell, a kampanie reklamowe pierwszych perfum YSL stały się wielkim skandalem i wzbudziły wiele kontrowersji.

Mistrz Yves Saint Laurent w dowód uznania zasług został uhonorowany orderem Legii Honorowej, najwyższym francuskim odznaczeniem.

Projektant odszedł na emeryturę w styczniu 2002 r., w czterdziestolecie rozpoczęcia swojej kariery. Zmarł 6 lat później w swoim domu w Paryżu w wieku 71 lat.