Koronawirus w Polsce. Kiedy będzie i jak przebiegnie śmigus-dyngus 2020?
Tradycyjnym następstwem Wielkanocy jest lany poniedziałek, czyli śmigus-dyngus. Co prawda Święta odbędą się w planowanym terminie, to jednak ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa wielu zwolenników polewania innych wodą będzie zawiedzionych. W tym roku śmigus-dyngus może być przeprowadzony wyłącznie w naszych domach.
W tym roku śmigus-dyngus wypada 13 kwietnia. Uszczuplone celebrowanie Wielkiej Nocy bezpośrednio wpływa na kolejne zwyczaje świąteczne. Tegoroczny lany poniedziałek nie odbędzie się tak hucznie, jak do tej pory. Ze względu na zakaz publicznych zgromadzeń z powodu koronawirusa wzajemne oblewanie się wodą może mieć miejsce wyłącznie w domu, czyli przebieg będzie bardziej symboliczny.
Skąd się wziął zwyczaj śmigusa-dyngusa?
Już pierwsze wzmianki dotyczące śmigusa-dyngusa pochodzą z XIV wieku. Zwyczaj był kultywowany głównie na wsiach, gdzie chłopcy polewali okoliczne dziewczęta wodą zaczerpniętą do wiader. Według tradycji panny, które nie zostały oblane wodą, miały problem, ponieważ miała to być wróżba świadcząca o przyszłym staropanieństwie. Uważa się, że śmigus oznacza "oblewanie wodą", natomiast "dyngus" pochodzi od niemieckiego "dingen", czyli "wykupywać się". Panny mogły bowiem wykupić się, jeśli obdarowały kawalerów pisankami. Jeszcze do XV wieku śmigus i dyngus były odrębnymi zwyczajami, ale koniec końców zostały ze sobą połączone oraz przejęte przez religię chrześcijańską.
Zobacz także: Jak wygląda Wielkanoc na świecie?
Co ze śmigusem-dyngusem w 2020 roku?
Ze względu na wiele ograniczeń związanych z wprowadzonymi zasadami bezpieczeństwa z powodu koronawirusa huczne obchodzenie śmigusa-dyngusa nie wchodzi w grę. Zwyczaj oblewania wodą na ulicy, pod blokami lub pod innymi budynkami nie może mieć miejsca. Przebieg lanego poniedziałku będzie podobny, jak w przypadku Wielkanocy – pozostajemy w domach! W czasie zaostrzonych działań profilaktycznych publiczne zgromadzenia oraz wzajemne oblewanie należy porzucić w tym roku. Siedząc w domach, możemy symbolicznie "pokropić się" wodą, na znak szczęścia i radości.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl