Trwa ładowanie...
d3ldbmy

Kosmetyki, dzięki którym pokonasz zmarszczki. Nie może ich zabraknąć w twojej kosmetyczce

Nikt nie uniknie zmarszczek, bo jest to naturalna konsekwencja starzenia się skóry. Jednak w łatwy sposób można je wygładzić i nie trzeba do tego igły oraz strzykawki. Co pomoże zachować piękny wygląd na dłużej?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarszczki są naturalną konsekwencją starzenia się skóry, ale nie jedyną
Zmarszczki są naturalną konsekwencją starzenia się skóry, ale nie jedyną (iStock.com, Fot: studiokovac)
d3ldbmy

Czym są zmarszczki?

Zmarszczki to zagłębienia, które powstają przede wszystkim w wyniku starzenia się skóry. Występują nie tylko na twarzy, ale też na szyi, dekolcie czy dłoniach. Bezpośrednią przyczyną ich powstawania jest utrata wiązań kolagenowych i elastyny, czyli swoistego, podskórnego "rusztowania". Pierwsze bruzdy zaczynają pojawiać się już po 25. roku życia, ale na intensywność ich powstawania zależy przede wszystkim od genów i różnych czynników zewnętrznych.

To, czy będziemy się cieszyć piękną i elastyczną skórą na długo, zależy także od trybu życia. Na powstawanie zmarszczek wpływa promieniowanie UV, stres, palenie papierosów, a także nieprawidłowa dieta oraz nieprawidłowa pielęgnacja cery. Duże znaczenie mają także wahania hormonalne powstałe w wyniku menopauzy, a nawet rodzaj skóry, gdyż cera naturalnie sucha oraz cera wrażliwa są bardziej narażone na utratę wody niż cera tłusta czy mieszana. Wysuszona cera jest bowiem podatna na utratę sprężystości.

kobieta w kąpieli unsplash.com
kobieta w kąpieli (unsplash.com, Fot: Noah Buscher)

Rodzaje zmarszczek

Zmarszczki możemy podzielić na kilka rodzajów. Zmarszczki mimiczne pojawiają się jako pierwsze i są związane z ruchem mięśni twarzy. Występują wokół ust, na czole oraz dookoła oczu. Zmarszczki posłoneczne związane są ze szkodliwym działaniem promieni i najczęściej towarzyszą im przebarwienia. Zmarszczki senne powstają w wyniku ułożenia skóry podczas snu, a na zmarszczki grawitacyjne wpływa bezpośrednio starzenie się cery.

Prócz tego możemy jeszcze wyróżnić zmarszczki powstałe na szyi. Poziome bruzdy zwane "naszyjnikami Wenus" czy pionowe zmarszczki przypominające szyję indyka powstają nie tylko w wyniku starzenia się skóry, ale także przez garbienie się, spanie na wysokiej poduszce na boku czy częste czytanie z opuszczoną głową.

d3ldbmy

Dłonie i stopy również są narażone na powstawanie zmarszczek, które zwie się bruzdami ruchomymi. Ich powstawanie związane jest jednak z naturalnym ułożeniem skóry.

Jak zachować młodość na dłużej?

Żeby cieszyć się sprężystą skórą na długo, trzeba przede wszystkim stosować odpowiednie kosmetyki i zachować zdrowy tryb życia. Tu pomogą specyfiki z wysokim filtrem UV, który zablokuje szkodliwe promieniowanie słoneczne, a także preparaty o działaniu nawilżającym. Trzeba też pamiętać o nawadnianiu ciała, zdrowej diecie oraz solidnym oczyszczaniu cery i dokładnym demakijażu. Na widoczne zmarszczki warto stosować kremy, serum bądź mleczka, które zawierają naturalne składniki.

Oglądaj swoje ulubione programy za darmo na komputerze, telefonie i telewizorze! Sprawdź WP Pilot!

d3ldbmy

Podziel się opinią

Share
d3ldbmy
d3ldbmy