Kriolipoliza, czyli zamrażanie tkanki tłuszczowej. Jak wygląda zabieg?
Kriolipoliza jest nowoczesną metodą pozwalającą na zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Stanowi alternatywę dla tradycyjnej liposukcji i polega na zamrażaniu tkanki tłuszczowej.
25.06.2018 | aktual.: 28.07.2018 21:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na czym polega kriolipoliza?
Kriolipoliza to zabieg zamrażania tłuszczu. Jest on wysoce skuteczny, ponieważ składające się z nasyconych kwasów tłuszczowych komórki nie są odporne na działanie niskich temperatur. W konsekwencji, przy pomocy urządzenia Zeltiq dochodzi do ich zamrożenia, a następnie wydalenia w procesie metabolicznym. Jak widać, w międzyczasie nie ma żadnej dodatkowej ingerencji chirurgicznej, co niewątpliwie jest ogromną zaletą kriolipolizy w porównaniu do tradycyjnego odsysania tłuszczu.
Kriolipoliza - zastosowanie
Kriolipoliza jest zalecana dla osób zmagających się z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Zabieg szczególnie jest polecany na okolice brzucha, pleców oraz ramion. Pozwala na zmniejszenie obwodu bioder oraz ud. Należy jednak unikać stosowania zabiegu na miejsca zmienione chorobowo, np. obszar skóry uszkodzonej mechanicznie, po poparzeniach słonecznych bądź ze zmianami dermatologicznymi.
Kriolipoliza - efekty
Kriolipoliza trwa około godziny i jest stosowany tylko do jednej partii ciała na raz. Specjalistyczny aplikator przykładany jest do skóry, która następnie jest chłodzona. W zależności od potrzeb, stosowana jest różna temperatura. Dla osób z nadwagą będzie to temperatura dodatnia, ale dla osób ze znaczną otyłością waha się ona od -5 do -10 stopni Celsjusza.
Efekty zabiegu, jakim jest kriolipoliza, mogą być widoczne dopiero po jakimś czasie. Proces wymierania komórek tłuszczowych oraz ich wydalenia trwa do sześciu tygodni. O pozytywnych opiniach może świadczyć również fakt, że metoda jest stosunkowo młoda, a już można z niej skorzystać w wielu salonach medycyny estetycznej.
Warto pamiętać, że po zabiegu kriolipolizy mogą wystąpić drobne efekty uboczne, jak zaczerwienienia, siniaki czy opuchlizna. Sama metoda nie jest jednak bolesna, może co najwyżej przeszkadzać osobom, które nie są odporne na działanie niskich temperatur.
Cena kriolipolizy
Zabieg zamrażania tkanki tłuszczowej należy stosować u osób chcących pozbyć się nadmiaru tłuszczu z konkretnej partii ciała, między innymi brzucha lub twarzy. Cena kriolipolizy waha się w przedziale od 800 do 2000 złotych w zależności od partii ciała. Kriolipolizę należy często powtarzać, ponieważ największe efekty widać u pacjentek po upływie czterech miesięcy i utrzymują się one około pół roku od tego momentu.
Niestety, w przypadku kriolipolizy, jak i innych zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej i kosmetyki, występuje także szereg przeciwwskazań. Powinny jej unikać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, seniorzy chorujący na cukrzycę oraz osoby z chorobą Raynauda, krioglobulinemią oraz hipoproteinemią. Istnieją również przeciwwskazania do korzystania z kiolipolizy w przypadku dzieci, osób starszych z cukrzycą oraz osób z rozrusznikiem serca lub innym wszczepionym urządzeniem.
Największą wadą kriolipolizy jest bardzo duże obciążenie dla wątroby, ponieważ zamrożone komórki muszą zostać wydalone w procesie metabolicznym. Dlatego też stosowania zabiegu nie zaleca się osobom z chorobami gastrologicznymi i endokrynologicznymi.