Nastoletnia patriotka
Krystyna Krahelska urodziła się 24 marca 1914 roku. Przyszła na świat na Polesiu, w rodzinnym majątku w Mazurkach koło Baranowicz. Ojciec, Jan Krahelski, był inżynierem, a po odzyskaniu niepodległości przez Polskę oficerem, starostą i wojewodą poleskim. Matka, Janina, była geologiem.
Rodzice wychowali Krystynę i jej młodszego brata Bohdana w przekonaniu, że mają obowiązki wobec swojej Ojczyzny. Do dzisiaj zachował się kwit, wydany przez Skarb Narodowy na fundusz ratowania Polski w 1920 roku, na który młodzi Krahelscy wpłacili wszystkie swoje oszczędności.
Wychowana w typowo inteligenckiej, patriotycznej rodzinie, Krystyna miała od dzieciństwa wpajane zamiłowanie do nauki i pracy społecznej. Jako czternastolatka wstąpiła do Związku Harcerstwa Polskiego, w którym już po kilku miesiącach prowadziła gromadę wilczków (dzisiejszych zuchów). To w ZHP zdobyła sprawność sanitariuszki, która przydała jej się w czasie wojny.
Po zdaniu matury w gimnazjum im. Romualda Traugutta w Brześciu nad Bugiem rozpoczęła studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W maju 1939 roku zdała egzamin dyplomowy. Pomnik warszawskiej Syreny, do którego pozowała w latach 1936-1937 Ludwice Nitschowej, był już wówczas na ukończeniu.