UrodaKwadratowa twarz – jaka fryzura, jaki makijaż?

Kwadratowa twarz – jaka fryzura, jaki makijaż?

Kwadratowa twarz – jaka fryzura, jaki makijaż?
Źródło zdjęć: © AP
10.02.2011 23:16

Tym razem analizujemy twarz kwadratową. Jak wysmuklić pyzate policzki, zaokrąglić rysy twarzy, jaki dobrać kształt fryzury, żeby jeszcze bardziej nie poszerzył i tak już szerokiej twarzy? Jaki makijaż i jaka fryzura będzie najbardziej odpowiednia dla właścicielki kwadratowej twarzy? Oto kilka wskazówek.

Tym razem analizujemy twarz kwadratową. Jak wysmuklić pyzate policzki, zaokrąglić rysy twarzy, jaki dobrać kształt fryzury, żeby jeszcze bardziej nie poszerzył i tak już szerokiej twarzy? Jaki makijaż i jaka fryzura będzie najbardziej odpowiednia dla właścicielki kwadratowej twarzy? Oto kilka wskazówek.

Twarz kwadratowa, czyli jaka?
Ogólne wrażenie – twarz szeroka, kanciasta i płaska. Długość i szerokość twarzy - jednakowa, podobnie jak linia szczęki, czoła i kości policzkowych. Czoło - szerokie, często niskie. Linia porostu przebiega prosto, są zaznaczone kąty. Policzki - często wystające, leżą w jednej pionowej linii wraz ze skronią i brodą. Podbródek - szeroki z zaznaczonymi kątami.

Jaką dobrać fryzurę?
Musimy optycznie wydłużyć twarz. Włosy zatem powinny opadać na policzki, aby zakrywając je za pomocą np. nowoczesnych pazurków czy eleganckich loczków, wysmukliły tę część twarzy. Można włosy spiąć w koński ogon, ale wypuszczając luźne kosmyki na policzki. Możliwa jest grzywka, ale najlepiej asymetryczna, lekka, falująca. Niewskazana prosta, krótka grzywka (skraca i poszerza twarz). Ostre kanty twarzy należy przełamać miękką linią włosów.

Zalecane długości włosów? Albo krótkie (pamiętamy o pazurkach na policzkach) albo dłuższe do ramion. Absolutnie niewskazane fryzury kończące się na równi z brodą (poszerzają twarz), fryzura typu „kwadrat” - prosta, równa, dodatkowo podkreśli kanciastość twarzy.

Kolor włosów? Najlepiej będzie wybrać niejednolitą koloryzację. Grzywka niech będzie jaśniejsza (wydłużymy twarz), po bokach włosy powinny być kilka tonów ciemniejsze (wysmuklimy policzki).

* Dołącz do fanów serwisu KOBIETA.WP.PL na Facebooku i wygrywaj nagrody! *Twarz kwadratowa – jaki makijaż?
Makijaż ma na celu w tym wypadku wysmuklić i wydłużyć twarz, podkreślić kości policzkowe, zaznaczyć je, dodać trójwymiarowości dość płaskiej twarzy i dodatkowo złagodzić ostre rysy.

Jak tego dokonać?
Najważniejszym elementem makijażu będzie modelowanie. Pamiętajmy, że jasny kolor (jaśniejszy o kilka tonów od reszty twarzy) uwypukla, poszerza, powiększa, ciemny kolor chowa, wysmukla, wyszczupla, błyszczący kosmetyk uwypukla. Modelować możemy różami, bronzerami, ale też różnymi odcieniami podkładów.

Niezależnie od kształtu twarzy i efektu jaki chcemy uzyskać pamiętajmy, że kosmetyk, którym modelujemy policzki powinien się znaleźć w obszarze: oko – nos – usta – żuchwa, ale nie powinien zbliżyć się do tych punktów bardziej niż na odległość dwóch palców. Wysmuklimy i wydłużymy kwadratową twarz modelując okolice kości policzkowych linią jak najbardziej zbliżoną do pionu. Ciemniejszym kosmetykiem (pudrem lub podkładem) załagodzimy ostre kanty (czoło, żuchwa) jeśli najbardziej wystające części i kanty przyciemnimy. Najłatwiej tego dokonać oczywiście muskając lekko pędzlem i pudrem brązującym.

* Dołącz do fanów serwisu KOBIETA.WP.PL na Facebooku i wygrywaj nagrody! *Modelowanie podkładami
Na odpowiednio przygotowaną skórę twarzy nakładamy podkład w kolorze idealnie dobranym do odcienia karnacji. Następnie na fragmenty wymagające poszerzenia lub uwypuklenia (kości policzkowe, czoło, jeśli jest płaskie i np. krótkie) aplikujemy podkład co najmniej o dwa tony jaśniejszy. Delikatnie wklepujemy, rozcieramy granice pomiędzy kolorami. Na fragmenty wymagające wysmuklenia (boki czoła, żuchwa) nakładamy podkład ciemniejszy niż bazowy, rozcieramy granice. Pamiętamy o kierunku modelowania – pionowy wydłuża, wysmukla, poziomy poszerza, skraca. Twarz kwadratową modelujemy w linii pionowej. Aplikujemy również ciemny podkład na wystające kości żuchwy i kanty czoła. Rozcieramy granice między kolorami Całość matowimy pudrem oraz kontynuujemy makijaż.

Możemy modelować twarz na końcu, czyli po skończonym makijażu. Wówczas używamy kosmetyków suchych takich jak puder brązujący czy róż w kamieniu lub sypki. Jasnym lub lekko błyszczącym różem uzyskamy efekt uwypuklenia (idealny np. do powiększenia kości policzkowych), średnim, ciemnym różem lub bronzerem wysmuklimy, zwęzimy, skrócimy twarz oraz nadamy jej bardziej miękki kształt. Bronzer lub róż aplikujemy oczywiście na wcześniej zmatowioną twarz za pomocą pędzla. Dopóki nie nabierzemy wprawy, dobrze jest nakładać kosmetyki od linii włosów do środka twarzy. Nie wcierać pędzlem, a muskać delikatnie skórę. I zawsze pamiętać o wymienionych wyżej zasadach.

Bardzo ważna zasada – nie powielamy kształtu twarzy w kształtach okalających twarz. Czyli twarz kwadratowa unika kwadratowych, kanciastych dekoltów, nie nosi kwadratowych czy prostokątnych okularów, przełamuje swój kształt miękkimi formami zarówno w kształcie fryzury, jak i okularów czy dekoltów.

(jj/ma)