ModaLinda i Mary McCartney - fotograficzna wystawa matki i córki

Linda i Mary McCartney - fotograficzna wystawa matki i córki

Linda i Mary McCartney - fotograficzna wystawa matki i córki
Źródło zdjęć: © materiały prasowe
Weronika Płocha

28.11.2015 17:52, aktual.: 10.09.2018 13:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Linda McCartney, żona Beatlesa, matka czwórki dzieci, w tym projektantki mody Stelli McCartney i przede wszystkim niesłychanie utalentowana fotografka. Prace Lindy zapisały się na stałe na kartach historii. W jej ślady poszła jedna z córek, Mary. Wystawę obu pań można oglądać w nowojorskiej siedzibie Gagosian Gallery. Sprawdźcie!

Choć nieco skrywała się w cieniu swojego męża, słynnego Beatlesa, Paula McCartney'a, Linda odnosiła liczne sukcesy w fotografii. W 1968 roku jako pierwsza kobieta w historii pojawiła się na okładce „Rolling Stone”.

Jej ikoniczne portrety największych gwiazd muzyki z kilku dekad przyciągają z siłą wręcz magnetyczną. Imprezowa Janis Joplin, eteryczny Jimmi Hendrix, B.B.King czy cały zespół The Rolling Stones.

Ich najlepsze zdjęcia znajdziecie w portfolio nieżyjącej już pierwszej miłości McCartney’a. Matka czwórki dzieci, w tym Stelli, znanej i cenionej projektantki ekologicznej mody oraz Mary, również fotografki, uwielbiała uwieczniać na zdjęciach rodziną idyllę. Bawiące się na podwórku przed domem na wsi dzieci, wygłupiający się Paul – to nie tylko ważne pozycje w albumie rodzinnym, ale także małe dzieła sztuki.

Mary McCartney sporo inspiracji czerpie z naturalistycznej twórczości matki. Jej najsłynniejsze prace obejmują portrety obcych ludzi, które opublikowała w instagramowym projekcie z hashtagiem #someone oraz fotografie przedstawiające Królową Elżbietę, które zyskały podobne uznanie co prace Lindy. Obie panie miały wiele indywidualnych ekspozycji, jednak nie pokazywano ich prac na wspólnej wystawie.

20 listopada w Gagosian Gallery w Nowym Jorku będzie można doświadczyć „sztuki łączącej pokolenia” podczas wystawy „Linda McCartney i Mary McCartney: Mother Daughter”. Za konceptem stoi sama Mary McCartney.

- Bardzo dobrze znam archiwum prac mojej mamy. Zazwyczaj pomagałam jej je porządkować i robiłyśmy wspólnie edycje różnych fotograficznych projektów - powiedziała

To z pewnością będzie niezwykły obraz więzi między matką a córką. Polecamy tym, którzy są akurat w Nowym Jorku, bądź wybierają się tam w najbliższym czasie.

Weronika Płocha
Filolożka fińska, absolwentka londyńskiego Central Saint Martins, dziennikarka i umysł mocno kreatywny, raczej mało ścisły. Moda to jeden z głównych obszarów jej zainteresowań - zarówno naukowo jak i zawodowo. Ma na swoim koncie prowadzenie portali modowych, współpracę z polską projektantką Justyną Chrabelską i projekty lifestyle'owe dla agencji reklamowych oraz dużych marek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także