Blisko ludziLiteratura jest kobietą. Najpopularniejsze polskie pisarki

Literatura jest kobietą. Najpopularniejsze polskie pisarki

Literatura jest kobietą. Najpopularniejsze polskie pisarki
Źródło zdjęć: © AKPA

Ich książki zajmują wysokie miejsca na listach bestsellerów. Czytają je miliony, a na spotkania autorskie przychodzą tłumy. Polki pokochały rodzime autorki, bo w ich powieściach znajdują odpowiedzi na wiele życiowych pytań.

Dorota Masłowska

Nazywana cudownym dzieckiem polskiej literatury oraz najzdolniejszą pisarką młodego pokolenia. Kiedy napisała "Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną", miała 19 lat. Książka, okrzyknięta "pierwszą polską powieścią dresiarską", osiągnęła nieprawdopodobny sukces i doczekała się wielu przekładów, a na jej podstawie powstał film w reżyserii Xawerego Żuławskiego z Borysem Szycem w roli głównej. Dorota Masłowska jest też autorką dramatów, felietonów, książki dla dzieci, a ostatnio dała się również poznać jako producentka muzyczna występująca pod pseudonimem Mister D. Była wielokrotnie nagradzana. Krytycy doceniają ją za nieprawdopodobne rzeczy, jakie potrafi zrobić z językiem polskim. A do tego jest uważną obserwatorką świata, co widać w jej utworach.

Tekst: Ewa Podsiadły-Natorska/(epn/kz)

1 / 7

Katarzyna Bonda

Obraz
© AKPA

Pisarz Zygmunt Miłoszewski nazwał ją "królową polskiego kryminału". Katarzyna Bonda przygodę z pisaniem zaczynała jako dziennikarka, dokumentalistka oraz autorka scenariuszy filmowych. Współpracowała m.in. z "Newsweekiem", "Expressem Wieczornym" i Telewizją Polską. Zadebiutowała dobrze przyjętą powieścią kryminalną "Sprawa Niny Frank". Bonda ma na koncie kilka książek, które świetnie się sprzedają. Założyła również portal o pisaniu oraz prowadzi warsztaty. Słynie z niezwykłej szczegółowości i wiernego przedstawiania faktów, np. w opisie funkcjonowania policji. Znana jest z "odbrązawiania" zawodu pisarza. W wywiadach podkreśla, że pisania można się nauczyć, a każdy autor powinien być przede wszystkim dobrym rzemieślnikiem i dopiero później artystą.

2 / 7

Olga Tokarczuk

Obraz
© AKPA

Od lat jest jedną z najpopularniejszych i najpoczytniejszych polskich pisarek, choć na swoją ostatnią powieść - "Księgi Jakubowe" - kazała nam czekać sześć lat. Cierpliwość się jednak opłaciła, bo najnowsze, liczące ponad 900 stron dzieło Tokarczuk to powieść monumentalna, wielowątkowa, napisana z rozmachem i wiernie oddająca XVIII-wieczne realia, którą zachwycają się zarówno czytelnicy, jak i recenzenci. Olga Tokarczuk jest pisarką często nagradzaną. Kilkakrotnie była nominowana do Nagrody Literackiej Nike, którą otrzymała w 2008 roku za powieść "Bieguni". W 2010 roku pisarkę odznaczono Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Tokarczuk uważana jest za jedną z największych odkryć w polskiej literaturze ostatnich lat.

3 / 7

Katarzyna Grochola

Obraz
© AKPA

"Jestem najpopularniejszą pisarką w tym kraju, bez względu na to, czy mnie ktoś lubi, czy nie lubi. A jeżeli dobrym pisarzem jest ten, który sprzedaje trzy tysiące egzemplarzy, a złym sprzedający cztery miliony, to zdecydowanie wolę być tym drugim" - powiedziała pisarka w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Choć krytycy zarzucają jej, że pisze proste schematyczne książki, Polki zakochały się w jej powieściach, które rozeszły się w milionach egzemplarzy. Mało kto pamięta, że zanim Katarzyna Grochola wyrosła na królową polskiej literatury kobiecej, kilkakrotnie zmieniała swoją profesję. Była m.in. salową, pomocnikiem cukiernika, maszynistką oraz konsultantką w biurze matrymonialnym. Zadebiutowała późno, bo w wieku 40 lat. Pisze też opowiadania, felietony i dramaty.

4 / 7

Anna Ficner-Ogonowska

Obraz
© East News

Takiego sukcesu na rynku wydawniczym nie było od dawna, zwłaszcza że Anna Ficner-Ogonowska, zanim została autorką poczytnych książek, z pisaniem miała niewiele wspólnego - pracowała w szkole, a swoją pierwszą powieść ("Alibi na szczęście") napisała tak naprawdę "do szuflady". Potajemnie wysłał ją do wydawnictwa mąż pisarki. Powieść skradła serca żeńskiej części redakcji, a gry trafiła na księgarskie półki, okazało się, że zachwycają się nią również czytelniczki. Krytycy zarzucają Ficner-Ogonowskiej, że tworzy nierzeczywisty świat, w którym kobiety są piękne i bogate, a ich przepisem na szczęście jest przygotowanie posiłku i zaserwowanie go w gronie rodziny. Powyższe opinie jej nie zaszkodziły - pisarka ma na koncie cztery powieści, które w sumie sprzedały się w kilkuset tysiącach egzemplarzy.

5 / 7

Joanna Bator

Obraz
© AKPA

W polskiej literaturze pojawiła się nagle i od razu znalazła dla siebie miejsce wśród innych pisarek. Mimo że jest wielbicielką i znawczynią kultury japońskiej, to za opisywanie polskich realiów doceniono ją w naszym kraju. Debiutowała w 2002 roku powieścią "Kobieta", ale popularność przyniosły jej książki napisane kilka lat później - "Piaskowa Góra" (nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia), "Chmurdalia", "Japoński wachlarz" i "Ciemno, prawie noc", najważniejsza książka w dorobku Bator, za którą pisarka otrzymała Nagrodę Literacką Nike 2013. Jest publicystką, eseistką, autorką opowiadań i prac naukowych, pracowała w Tokio, Londynie i Nowym Jorku. Miłośniczka biegania. Zdeklarowana feministka.

6 / 7

Małgorzata Kalicińska

Obraz
© AKPA

Zadebiutowała bardzo późno, w wieku 50 lat, jednak napisana przez nią powieść "Dom nad rozlewiskiem" okazała się bestsellerem. Seria "Rozlewisko" doczekała się kilku części i ekranizacji, a łączny nakład tych książek sprzedał się w ponad 300 tys. egzemplarzy. Małgorzata Kalicińska jest autorką powieści, esejów, opowiadań, a nawet poradnika ("Kuchnia znad rozlewiska"). Pisać zaczęła, by znaleźć ujście dla negatywnych emocji - jej firma chyliła się ku upadkowi, a pisanie miało być formą terapii. Książkę rozesłała do wydawnictw jej córka, a gdy powieść trafiła do księgarń, okazało się, że Polki czekają na takie historie. W rozmowie z Wirtualną Polską pisarka przyznała, że czytają ją też mężczyźni. "I ani nie odpadają im wąsy, ani nie rosną piersi. Pozostają normalnymi facetami, a potem piszą do mnie fajne maile".

7 / 7

Katarzyna Michalak

Obraz
© AKPA

To jedna z najpłodniejszych polskich pisarek. Wydała blisko 30 powieści, mimo że debiutowała siedem lat temu. Jej książki zajmują wysokie miejsca na listach bestsellerów. Specjalizuje się w tzw. literaturze kobieciej. Książki Katarzyny Michalak są pełne emocji. Autorka pisze o poszukiwaniu swojego miejsca na świecie oraz o walce o marzenia. Jaki ma przepis na sukces? "W zostaniu pisarką nie ma żadnej magii, nie liczą się żadne znajomości, nie jest to również kwestia szczęścia - to powtarzam od lat. Dobra książka zostanie zauważona i wydana, ot co. A dobra książka to mnóstwo pracy i wyrzeczeń. I odwaga w spełnianiu marzeń" - powiedziała w jednym z wywiadów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)