Blisko ludziMalujesz swojemu dziecku paznokcie? Uważaj, możesz zniszczyć mu zdrowie

Malujesz swojemu dziecku paznokcie? Uważaj, możesz zniszczyć mu zdrowie

Malujesz swojemu dziecku paznokcie? Uważaj, możesz zniszczyć mu zdrowie
Źródło zdjęć: © WP.PL
Agata Porażka

10.07.2018 13:26, aktual.: 11.07.2018 14:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli myślisz, że malowanie paznokci dziecku jest zdrowe, powinnaś dowiedzieć się, co mają w składzie lakiery. Nie znajdują się na samym szczycie listy chemikaliów zagrażających zdrowiu naszych pociech. A szkoda - powinny.

Na każdym kroku można spotkać salony kosmetyczne oferujące zabiegi na paznokcie dla małych dzieci. Ich malowanie staje się coraz bardziej popularnym trendem wśród 5 i 6-latków. A nawet jeśli jeszcze nie użyłaś lakieru na paznokciach swojego dziecka - jest spora szansa, że zaraz cię o to poprosi. W końcu za chwilę większość jego rówieśników będzie mogła się tym "pochwalić". Pamiętaj jednak, że niewłaściwy lakier może zniszczyć mu zdrowie.

Zabawa zdrowiem

Według naukowców z Duke University oraz Environmental Working Group, malowanie paznokci może być bardzo niebezpieczne dla dorosłych, a co dopiero dzieci. Używając lakieru możesz jednocześnie wprowadzać do organizmu dziecka niebezpieczny składnik DPHP. Rezultat? Zaburzenia hormonalne.

Przeprowadzono badanie, w którym badano mocz uczestników przed i po zrobieniu manicure. Przez pierwsze 10 do 14 godzin po użyciu lakieru, poziom DPHP wzrastał średnio siedmiokrotnie w porównaniu do tego, sprzed malowania paznokci. I na tym się nie kończyło - poziom rósł nadal i zaczynał maleć dopiero 20 godzin później. Takie zaburzenia hormonalne najczęściej prowadzą do otyłości. Czy kolorowe paznokcie naprawdę są warte hormonalnej zabawy zdrowiem naszego dziecka?

Nie-toksyczne jednak toksyczne

Niektóre z wolnych od toksyn lakierów, jakie widzimy na półkach, dalece odbiegają od ideału. Część z nich, pomimo haseł głoszonych na etykietach, wciąż może zagrażać zdrowiu dzieci. Niektóre firmy nawet nie podają DPHP jako składnika - pomimo, że badania wykazały jego obecność.

- Najważniejszy wniosek jest taki, że nie możemy ufać nalepkom na niektórych produktach salonów kosmetycznych, które twierdzą, że nie mają w sobie szkodliwych chemikaliów - mówi Rebecca Sutton z Environmental Working Group w wywiadzie dla WebMD. Co więcej, dodaje - Kobiety w ciąży powinny rozważyć zrobienie sobie przerwy od salonów kosmetycznych.

Jeśli unikamy alkoholu i papierosów, które szkodzą dzieciom, powinnyśmy zacząć unikać również lakierów. Przynajmniej do pewnego wieku.

Szukając lakierów do paznokci starajmy się zwracać uwagę na skład i wybierajmy te z napisem "non-toxic". Nie mam pewności, czy nie trafimy na szkodliwe chemikalia, ale na pewno jest większe prawdopodobieństwo na uniknięcie szkodliwych efektów DPHP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także