Trwa ładowanie...
d3f2jfm

Marta Kaczyńska pisze o "kobiecej niepodległości". Zaskakujący felieton

Marta Kaczyńska na łamach "Sieci" opublikowała intrygujący tekst dotyczący emancypacji kobiet. Stwierdziła, że stały się one symbolem nowoczesności II Rzeczpospolitej i opisała, co sobie wywalczyły.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marta Kaczyńska o emancypantkach
Marta Kaczyńska o emancypantkach (ONS.pl)
d3f2jfm

"Dwudziestolecie międzywojenne stanowiło preludium zmian postrzegania statusu kobiet w Polsce" – pisze w swoim felietonie dla prawicowego tygodnika Marta Kaczyńska. Autorka podkreśliła, że przełom nastąpił, gdy Polska wróciła na polityczną mapę świata. Jak dalej zaznaczyła, Polki wyprzedziły wtedy Amerykanki w zdobyciu prawa wyborczego.

W tekście Kaczyńska opowiedziała krok po kroku, w jaki sposób zmieniały się losy kobiet, a właściwie jak one same je sobie kształtowały. A to nie było wcale łatwe. W dwudziestoleciu międzywojennym zaczęły walczyć o swoje wykształcenie i możliwość decydowania o sobie. "28 proc. osób z wyższym wykształceniem stanowiły kobiety" – czytamy w tekście bratanicy Jarosława Kaczyńskiego. Przed kobietami, jak dodała, otworzyły się drzwi do spełnienia zawodowego w dotąd typowo męskich dziedzinach. Zostawały adwokatami czy sędziami.

Marta Kaczyńska zwróciła też uwagę na zmianę roli kobiety w małżeństwie. "W 1921 r. zniesiono obowiązek wspólnego zamieszkiwania małżonków. W razie zaginięcia męża żona przejmowała zarząd nad całym majątkiem, a także zyskiwała uprawnienie do występowania przed sądem bez upoważnienia wydanego przez jej męża" – wyliczyła felietonistka, dodając, że mogły również zawierać umowy dotyczące wspólnego majątku.

d3f2jfm

Spodziewaliście się takiego tekstu po Kaczyńskiej? Zdaje się, że jest on swego rodzaju hołdem. Ona sama jest wolną kobietą – patrząc na jej życiorys, wielokrotnie pokazywała, że decyduje o sobie wbrew opinii innych, nawet rodziców czy opinii publicznej. Dziś jest szczęśliwą żoną trzeciego męża Piotra Zielińskiego i mamą trójki dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3f2jfm

Podziel się opinią

Share

d3f2jfm

d3f2jfm