UrodaMetody likwidacji niechcianego owłosienia

Metody likwidacji niechcianego owłosienia

Metody likwidacji niechcianego owłosienia
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
19.05.2011 23:36, aktualizacja: 02.03.2012 13:30

Niechciany wąsik pod kobiecym nosem, owłosienie pod pachami, na łydkach. To główne fragmenty naszego ciała, na gładkości których nam zależy. Wosk, maszynka czy depilator? Nie wiesz, co wybrać, aby nie podrażnić skóry i pozbyć się włosków na jak najdłużej? A może epilacja? Czym się charakteryzują te metody i jakich efektów możemy oczekiwać. Oto przewodnik po mniej lub bardziej bolesnej krainie metod depilacji.

Niechciany wąsik pod kobiecym nosem, owłosienie pod pachami, na łydkach. To główne fragmenty naszego ciała, na gładkości których nam zależy. Wosk, maszynka czy depilator? Nie wiesz, co wybrać, aby nie podrażnić skóry i pozbyć się włosków na jak najdłużej? A może epilacja? Czym się charakteryzują te metody i jakich efektów możemy oczekiwać. Oto przewodnik po mniej lub bardziej bolesnej krainie metod depilacji.

Depilacja to zabieg, który usuwa włosy tylko czasowo. Jest zdecydowanie najczęstszym i jednocześnie najłatwiejszym rozwiązaniem problemu niechcianego owłosienia, które można bezpiecznie stosować w domowym zaciszu. Epilacja to całkowite i stałe usunięcie włosa poprzez osłabienie cebulki i mieszków włosowych.

Do metod depilacji zaliczamy:

Golenie- jest to chyba najbardziej rozpowszechniona metoda usuwania zbędnego owłosienia. Jej niewątpliwą zaletą jest łatwość stosowania, natychmiastowy efekt oraz niski koszt. Wady to konieczność częstego powtarzania zabiegu dla utrzymania gładkiej skóry oraz możliwość wystąpienia podrażnień. Poza tym, każde golenie wzmacnia włosy, które odrastają grubsze i silniejsze.

Depilacja woskiem- polega na położeniu płynnego wosku, który po zestaleniu lub przyłożeniu papierka jest zrywany szybkim ruchem razem z włoskami. Należy pamiętać o konieczności zachowania odpowiedniej długości włosów do zabiegu. Zbyt krótkie nie zostaną usunięte. Depilacja woskiem jest metodą tanią, a jej efekty utrzymują się dłużej niż po goleniu. Minusem natomiast jest ból towarzyszący zabiegowi, podrażnienia skóry oraz możliwość oparzenia przy nakładaniu gorącego wosku.

Depilacja pastą cukrową - używamy do niej mieszanki wody, cytryny i cukru w postaci skrystalizowanej masy. Po ugnieceniu jej w palcach, nakładamy na skórę w miejscu gdzie chcemy się pozbyć owłosienia (nigdy pod włos). Kiedy dobrze zwiążę się ona z włosami, szybkim ruchem odrywamy ją. Mimo, że metoda ta jest podobna do depilacji woskiem, jest mniej bolesna. Co najważniejsze jest to metoda typowo domowa. Bo mieszankę przygotować można w zaciszu własnego mieszkania. Wychodzi to dużo taniej niż analogiczny zabieg w salonie kosmetycznym. Metoda ta stosowana jest też do regulowania owłosienia w okolicach bikini. Depilacja pastą cukrową nie podrażnia skóry, a do tego jej resztki dość łatwo usunąć pod bieżącą wodą. Bez wątpienia zaletą tej metody jest to, że pozwala usuwać bardzo krótkie włosy.

Depilacja mechaniczna - depilacja za pomocą urządzeń wyposażonych w system gumek, pęset, i wirujących dysków, który usuwa włosy wraz z cebulkami. Ze względu na ból, który towarzyszy zabiegowi, współczesne depilatory posiadają rozmaite rozwiązania minimalizujące jego intensywność. Skóra po takim zabiegu pozostaje gładka dłużej niż po goleniu, ale wzrasta ryzyko zapalenia mieszków włosowych oraz zaburzeń wzrostu włosa, co może skutkować powstaniem stanów zapalnych.

Depilacja chemiczna - występujące najczęściej w postaci pianek lub kremów, preparatów oddziaływających tylko na widoczną część włosa. Mechanizm polega na osłabieniu włosa poprzez poddanie go działaniu solom kwasu tioglikolowego, które rozpuszczają kreatynę włosa - stąd nieprzyjemny zapach. Już po kilku minutach włoski zostają osłabione i łamią się u nasady. Zaletą metod chemicznych jest wyeliminowanie bólu, oraz łatwość stosowania. Trzeba jednak pamiętać, że związki chemiczne mogą powodować podrażnienia, a zawarte substancje zapachowe mogą wywołać alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Na rynku obecne są także preparaty o statusie dermokosmetyków oparte na naturalnych składnikach, które hamują wzrost włosów poprzez systematyczne blokowanie odżywiania cebulek. Jest to pośrednia, wspomagająca forma depilacji, bezbolesna, a przy tym w pełni bezpieczna.

Depilacja laserowa - nie ustają spory na temat klasyfikacji tej metody. Badania jednak udowodniły, że włosy po zabiegu laserowym odrastają po kilku latach. Tym samym przyjęło się uważać ją za formę depilacji. Zabieg polega na wielokrotnym naświetlaniu włosów laserem o różnej długości fali odpowiednim do koloru włosa. Na skutek wysokiej temperatury uszkodzeniu ulega brodawka włosa. Skuteczność zabiegu zależy od umiejętności osoby wykonującej zabieg - dobry efekt można uzyskać przez równomierne naświetlanie wszystkich włosów.

Rozjaśnianie– jej założenie: jasnych włosów nie widać. Zalety: łatwość zastosowania. Niestety, dostępne preparaty jednocześnie podrażniają skórę i nie są wystarczająco skuteczne.

Do metod epilacji zaliczamy:

Elektroepilacja- zwana także epilacją igłową, jest jedyną jak dotąd potwierdzoną metodą permanentnego usuwania owłosienia. Polega na wprowadzeniu do mieszka włosa miniaturowej sondy (igły) wykonanej ze stali chirurgicznej, przez którą płynie prąd. Impuls elektryczny powoduje trwałe uszkodzenia w macierzy włosa uniemożliwiając jego wzrost.

Istnieją trzy typy elektroepilacji, różniące się od siebie rodzajem emitowanych impulsów: elektroliza, termoliza oraz blend. Termoliza przebiega szybciej niż elektroliza, blend, czyli metoda łącząca pozostałe dwie metody, trwa dłużej, jednak jest najmniej bolesna i najbardziej skuteczna.

(jj/ma)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także