Młodzi rodzice a ich sytuacja materialna. Co powinni zrobić, by planować spokojną przyszłość?

Polacy nie są jeszcze bardzo zdyscyplinowani finansowo, bo nadal stawiają na konsumpcję. Ale okazuje się, że przyjście na świat dziecka jest impulsem, by zacząć odkładać fundusze na zabezpieczenie przyszłości najmłodszych. Tak deklaruje ponad połowa rodziców.

Młodzi rodzice a ich sytuacja materialna. Co powinni zrobić, by planować spokojną przyszłość?
Źródło zdjęć: © iStock.com
Julia Wiśniewska

Ciężko przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja finansowa danej rodziny za parę lat. Zostając rodzicem, trzeba się liczyć z wieloma wydatkami.

– Posiadanie dziecka i wejście w związek to momenty, w których zaczynamy myśleć w sposób dojrzały i czujemy się odpowiedzialni za drugą osobę, choć oczywiście jest to proces, a nie jedna chwila – tłumaczy Tomasz Sobierajski z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego (artykuł "Młodzi rodzice częściej odkładają na przyszłość dziecka", interia.pl).

Gdy dzieci rosną, coraz więcej inwestuje się w ich edukację i dodatkowe zajęcia. Niewielu z nas stać na finansowanie różnych potrzeb lub nagłych przypadków, a niestety te też się zdarzają. Dlatego warto oszczędzać już od pierwszych miesięcy po urodzeniu malucha. Wtedy powstaje dodatkowe zaplecze finansowe, dzięki któremu zabezpieczymy przyszłość pociechy.

Przewartościowanie życia

Według raportu "Dojrzałość Finansowa Polaków 2017", przygotowanego przez Nationale-Nederlanden, 57 proc. rodziców odkłada pieniądze od samego urodzenia dziecka, 16 proc. zaczęło to robić, gdy dzieci były w przedszkolu. Natomiast 23 proc. później – w okresie szkolnym. Prawie 40 proc. rodziców, którzy dotąd nie oszczędzali na ten cel, deklarowało, że w ciągu najbliższego roku zaczną odkładać.

Niewątpliwie pewnym impulsem, który również wzmacnia poczucie kontroli wydatków związanej z przyszłością dzieci, jest Program 500 plus. Badanie "Sytuacja na rynku consumer finance" przeprowadzone w 2016 r. przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarki SGH pokazało, że beneficjenci programu zwiększyli wydatki na edukację. 32,4 proc. badanych zadeklarowało przeznaczenie tych środków na pokrycie opłat związanych z przedszkolem, a także na edukację i zajęcia dodatkowe dla dzieci (32 proc.). Tylko ponad 16 proc. badanych gospodarstw zadeklarowało, że dzięki pieniądzom z programu zwiększą oszczędności.

Zadbaj o siebie i swoją rodzinę

Możliwości kumulowania funduszy jest wiele. Mamy konta oszczędnościowe, depozyty bankowe, fundusze inwestycyjne, obligacje kilkuletnie, jak i produkty ubezpieczeniowe.

Przede wszystkim zaczynamy od siebie. Dbanie o swoje finanse i pokazanie dzieciom, w jaki sposób można to robić, jest pierwszym krokiem do sukcesu. Rozumiemy przez to przede wszystkim opłacanie rachunków i innych wydatków, spłacanie ewentualnych kredytów czy opłacanie polis. I tutaj trzeba być przygotowanym na wszystko. Odpowiednie ubezpieczenie może pomóc w zapewnieniu środków w razie nieprzewidzianej sytuacji, jak na przykład wypadek czy choroba. W ten sposób zabezpieczymy w pewnym stopniu przyszłość nie tylko dziecka, ale i współmałżonka.

Możliwości zabezpieczenia naszej stabilności finansowej w razie nieprzewidzianych zdarzeń na rynku ubezpieczeniowym jest wiele. Wśród nich odnajdziemy "OC w życiu prywatnym" oferowane przez LINK4 Mama. Ten produkt skierowany jest nie tylko do mam, ale do wszystkich rodziców i opiekunów prawnych dzieci. Obejmuje on szkody wyrządzone osobom trzecim zarówno przez ubezpieczonego (rodzic lub opiekun), jak i przez dzieci. Pakiet można poszerzyć o ubezpieczenie Assistance Zdrowie Mamy, Pomoc Prawną czy Pakiet Assistance Szybka Pomoc dla mamy lub dziecka.

Ochrona po wypadku i w razie choroby

Najcięższym zdarzeniem w życiu rodziców jest choroba albo nieszczęśliwy wypadek dziecka. Warto jest więc pomyśleć o ubezpieczeniu. LINK4 ma w swojej ofercie ubezpieczenie "NNW Dziecka". Będąc jego posiadaczem, można dostać świadczenia np. za pobyt dziecka w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Pakiet "Zdrowie Urwisa" daje natomiast m.in. możliwość korzystania z konsultacji telefonicznej z internistą lub pediatrą przez całą dobę czy zorganizowanie wizyty u dziecięcego lekarza specjalisty (LINK4 pokrywa tu połowę kosztów).

Oczywiście nie jesteśmy w stanie dokładnie zaplanować całego życia zarówno swojego, jak dzieci. Można jednak zapewnić sobie i swoim bliskim spokój oraz zaplecze finansowe. Dlatego oszczędzanie od najmłodszych lat dziecka (nawet niedużych sum), jak i decyzja o odpowiedniej polisie ubezpieczeniowej to kroki do bezpiecznej przyszłości całej rodziny.

Partnerem artykułu jest LINK4

Advertisement
Źródło artykułu:WP Kobieta
link4rodzicielstwoubezpieczenie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)