Bawełna organiczna – idealny materiał do ubrań na co dzień
Ubrania z naturalnej bawełny uchodzą za zdrowe dla naszej skóry. Jednak bawełna bawełnie nierówna. W sklepach coraz częściej możemy dostać produkty uszyte z bawełny organicznej. Czym ten typ różni się od surowca pozyskiwanego konwencjonalnie?
Niezwykłe właściwości bawełny
Bawełna jest naturalnym materiałem pozyskiwanym z roślin, który ma wiele korzystnych właściwości, a przy tym jest bardzo tani i powszechnie dostępny. Bawełniane koszulki, bluzy czy spodnie są przewiewne, miękkie w dotyku i wygodne w noszeniu. Bawełna sprawdza się również jako bielizna. Zwykle nie podrażnia skóry, więc nadaje się również do produkcji ubranek dla najmłodszych.
Jednak napis na metce "100 procent bawełny" nie daje gwarancji, że mamy do czynienia z całkowicie naturalnym produktem. Bawełna pozyskiwana metodami konwencjonalnymi jest często traktowana m.in. pestycydami i innymi chemikaliami, mającymi zwiększyć wydajność upraw i ułatwić obróbkę. Przez to bardzo dużo niebezpiecznych dla zdrowia substancji trafia do środowiska, a to z kolei przyczynia się do zachorowań, a nawet przedwczesnych śmierci. Przy produkcji bawełnianych ubrań zużywa się także mnóstwo wody, a powszechnym procederem jest wyzysk pracowników. Dlatego coraz częściej stawia się na ekologiczne uprawy.
Bawełna organiczna – jak powstaje?
Bawełna organiczna przede wszystkim nie jest traktowana sztucznymi środkami ochrony roślin. Zamiast tego stosuje się naturalne substancje, np. obornik czy kwas cytrynowy. Pęczki bawełny zbierane są ręcznie, co z kolei eliminuje użycie maszyn. W ten sposób bawełna jest czystsza, więc do jej mycia używa się mniej środków, ale za to łagodniejszych. Do barwienia ubrań stosuje się także naturalne barwniki. Odchwaszczanie plantacji również odbywa się ręcznie.
Warto również wiedzieć, że na organicznych plantacjach dba się o pracowników. Osoby, które zbierają bawełnę, obrabiają ją i szyją z nich ubrania, pracują w odpowiednich warunkach i dostają godziwe wynagrodzenie. To wszystko powoduje, że ceny ubrań z bawełny organicznej są często znacznie wyższe od cen produktów z bawełny konwencjonalnej.
Zalety ubrań z bawełny organicznej
Ubrania z bawełny organicznej mają sporo zalet. Przede wszystkim są nieco bardziej trwałe i milsze w dotyku od ubrań z bawełny konwencjonalnej, gdyż nie są traktowane silnymi substancjami chemicznymi. Dzięki temu są też bezpieczniejsze dla skór problematycznych i delikatnych, np. niemowlęcych. Kolor ubrań jest trwalszy, a sama tkanina znosi wiele prań w pralce. Ubrania z bawełny organicznej mają najczęściej prosty, skromny styl, dlatego idealnie nadają się jako baza codziennych stylizacji.