Blisko ludziNa świecie jest więcej kobiet-miliarderów. Główną przyczyną nie jest przedsiębiorczość

Na świecie jest więcej kobiet-miliarderów. Główną przyczyną nie jest przedsiębiorczość

Na świecie jest więcej kobiet-miliarderów. Główną przyczyną nie jest przedsiębiorczość
Źródło zdjęć: © 123RF
Aleksandra Hangel
18.05.2018 19:18, aktualizacja: 18.05.2018 20:40

Kobiety odnoszą coraz większe sukcesy. To świetnie, że wiele jest odważnych, przebojowych bizneswomen, które odnoszą sukcesy. Jest jedno małe ale: przyczyną wzrostu jest bardzo często co innego niż przedsiębiorczość.

Liczba miliarderów na całym świecie rośnie. Jak wynika z danych firmy badawczej Wealth-X, w 2017 r. w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła o 15 proc., do 2 754 osób. W tej całkowitej liczbie miliarderów jest obecnie 321 kobiet - to wzrost o 18 proc. w stosunku do zeszłego roku. Podczas gdy wzrost liczby miliarderów-mężczyzn to "jedynie" 14,5 proc. Kiedy jednak przyjrzymy się źródłom ich bogactwa, dziedziczenie zajmuje o wiele większą część niż dorobienie się własnymi siłami.

Wealth-X zauważa, że istnieje wyraźny kontrast między płciami, jeśli chodzi o pochodzenie ich bogactwa. W populacji kobiet nastąpił stały wzrost udziału tych, których wartość netto można przypisać zarówno spadkowi, jak i dorobieniu się na własny rachunek. Firma twierdzi, że dane "sugerują zwiększony stopień podejmowania ryzyka wynikającego z przedsiębiorczości".

Na przykład urodzona w Rosji Margarita Louis-Dreyfus jest jedną z najbogatszych kobiet na świecie. Jak podaje Forbes, jej bogactwo zostało wyliczone na 5,2 miliardów dolarów. W 1988 roku podczas lotu poznała swojego męża, Roberta Louisa-Dreyfusa. To były dyrektor generalny brytyjskiej agencji reklamowej Saatchi & Saatchi oraz członek rodziny właścicieli Louis Dreyfus Company, zajmującej się sprzedażą towarów z branży rolniczej, przetwórstwa żywności, transportu międzynarodowego i finansów. Jednak, gdy w 2009 roku zmarł na białaczkę, kobieta stała się większościowym udziałowcem i prezesem Louis Dreyfus Company. Pracuje tam do dziś.

Z drugiej strony, wśród najbardziej znanych miliarderek na świecie, które same dorobiły się swojej fortuny, jest włoszka Giuliana Benetton, która według Forbesa na koncie posiada 3,6 miliarda dolarów. Po śmierci ojca dziergała swetry, które jej starszy brat sprzedawał w sklepie, żeby pomóc jej opłacić rachunki. W 1965 roku ona i jej trzej bracia założyli giganta odzieżowego - firmę Benetton. I chyba takich wzorców potrzebujemy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także