Wanda Rutkiewicz
Legenda polskiego himalaizmu. W 1978 r., jako pierwsza Europejka, stanęła na Mount Evereście. Tego samego dnia konklawe wybrało na papieża Karola Wojtyłę.Gdy kilka lat później Wanda Rutkiewicz spotkała się z Janem Pawłem II, ten stwierdził: "Dobry Bóg tak chciał, abyśmy tego samego dnia zaszli tak wysoko".
Zdobyła jeszcze siedem innych himalajskich ośmiotysięczników, w tym jako pierwsza kobieta - K2. Dwukrotnie wychodziła za mąż, ale oba związki zakończyły się rozwodem. Później spotkała mężczyznę, który kochał góry tak jak ona - związała się z niemieckim wspinaczem Kurtem Lyncke. Jednak 24 lipca 1990 ukochany na jej oczach odpadł od ściany Broad Peak i spadł w 400-metrową przepaść.
Wandy Rutkiewicz nie zniechęciło to jednak do himalaizmu. "Człowiek nie rezygnuje z takiej pasji jak wspinaczka, nawet wtedy, gdy ma do czynienia ze śmiercią. Życie smakuje najlepiej, gdy można je stracić" - mówiła w jednym z wywiadów.
12 maja 1992 r. atakowała razem z meksykańskim wspinaczem Carlosem Carsolio szczyt Kangczendzonga, drugą najwyższą górę Himalajów. Była chora i zmęczona, ale nie posłuchała partnera namawiającego ją do zejścia. Postanowiła przeczekać noc i rankiem kontynuować wejście. Nigdy nie wróciła do obozu, a ciała Wandy Rutkiewicz do dziś nie odnaleziono.