ModaNastrosz piórka

Nastrosz piórka

Nastrosz piórka
Źródło zdjęć: © AFP

07.12.2006 11:46, aktual.: 29.05.2010 12:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ptaki fascynowały ludzi niemal od zawsze. Pióra, pióra, pióra. To jak się okazuje nie tylko nieco przestarzały i zakurzony atrybut pisarzy, ale także wielka inspiracja dla projektantów mody. Obecnie mamy do czynienia z prawdziwą ptasią rewolucją i w ogóle powrotem do natury w modzie.

Ptaki fascynowały ludzi niemal od zawsze. Wystarczy wspomnieć historię Dedala i Ikara, baśń Andersena o słowiku, czy po prostu spojrzeć na nasze godło. Zachwycają bez wątpienia: zazwyczaj przyjemny dla ucha śpiew, latanie, a niekiedy wręcz akrobacje w powietrzu, swoisty wdzięk, a bardzo często wspaniałe kolorowe upierzenie. Pióra, pióra, pióra. To jak się okazuje nie tylko nieco przestarzały i zakurzony atrybut pisarzy, ale także wielka inspiracja dla projektantów mody.

Ptasie pióra pojawiały się w elementach stroju od niepamiętnych czasów. Każda z nas kojarzy szal boa, deseń w pawie oczka, piórka przy myśliwskich kapeluszach. Obecnie mamy do czynienia z prawdziwą ptasią rewolucją i w ogóle powrotem do natury w modzie (patrz: cętki, wężowe skóry, paski zebry).

Nie tylko dodatki zdobione są piórkami. Powstają z nich całe kreacje, podając tu chociażby ostatnie dokonania krawieckie Alexandra McQueena za przykład. Pióra wpięte w koki, przepiórcze gniazda pod opiekuńczymi skrzydłami noszone jak kapelusz, puchowa suknia i aplikacje z piór na żakietach i bluzkach – to tylko niektóre z „ptasich” pomysłów projektanta.

PIÓRA, PIÓRA, PIÓRA... Pióro pióru nie równe. Pióro puchowe posiada cienką oś i miękkie promyki. Najczęściej bywa stosowane jako element naszyjników, broszek, kolczyków. Taką biżuterię znajdziesz w wielu sklepach z akcesoriami, ale też z powodzeniem możesz wykonać ją sama. Puch kupisz w specjalnym sklepie lub na internetowym serwisie aukcyjnym. Wystarczy tylko odpowiednio wygięty drucik i już supermodny kolczyk gotowy! Piórami puchowymi możesz też przyozdobić swoje ubrania ( zwłaszcza kołnierzyki i mankiety).

Lotki to pióra rosnące na skrzydłach, sztywne i zazwyczaj dość długie. Nadają się znakomicie na udekorowanie nakrycia głowy. W kapeluszu z piórkiem wygląda się niezwykle stylowo i elegancko. Duet ze sportowym obuwiem nie wchodzi tu raczej w grę. Pióra komponują się bowiem znakomicie tylko z dwoma stylami: eleganckim i etnicznym (pomijając myśliwych, dla nich zasady są inne). Pojedyncze pióro będzie wyglądało szczególnie uroczo jeśli wepniesz je we włosy. Wersja maxi to kapelusz cały z pawich piór taki jak od Prady. Pojawił się on nie tylko na wybiegu tej uznanej, włoskiej marki, ale także w kampanii reklamowej na zdjęciach we wszystkich liczących się magazynach o modzie. Niektóre pióra, na przykład, upierzenie pingwinów i strusi, przypominają bardziej sierść ssaka. Także je wykorzystuje się w zdobnictwie przy tworzeniu chociażby oryginalnych wachlarzy.

Niektórzy projektanci jak John Galliano i Anna Sui idą dalej i proponują nam nie tylko pióra, ale wręcz całe ptaki jako elementy projektów. Żakiet z rękawem – kogutem, czemu nie? Choć na pewno nie jest to rozwiązanie na ubiór do biura (o ile nie pracujesz na fermie z drobiem). Taka ekstrawagancka kreacja na pewno nie zostanie niezauważona i sprawi, że wyróżnisz się z tłumu. Jeśli podoba ci się ta oryginalna tendencja, nic prostszego – spójrz na zdjęcia w naszej galerii, a potem sama śmiało nastrosz piórka!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także