Nawilżanie powietrza w domu — domowe sposoby
16.06.2018 14:24, aktual.: 18.06.2018 10:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wśród najlepszych domowych sposobów na nawilżanie powietrza w domu można wymienić: dbałość o odpowiednią wentylację powietrza i utrzymywanie prawidłowej temperatury pokojowej. Pomocne mogą być także rośliny doniczkowe i domowe nawilżacze powietrza.
Wietrzenie pomieszczenia — dlaczego jest takie ważne?
Jednym ze skutecznych sposobów na nawilżanie powietrza w domu jest utrzymywanie optymalnej wentylacji pomieszczeń. Zapominanie o systematycznym wietrzeniu poszczególnych pomieszczeń może skutkować utratą zdrowia i obniżeniem samopoczucia. Dostęp do świeżego powietrza jest bardzo ważny o każdej porze roku — w szczególności w zimie, w sezonie grzewczym. Najlepszym sposobem na utrzymywanie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń jest używanie do tego celu nawiewników. W innym przypadku poszczególne pokoje należy wietrzyć intensywnie, ale za to przez krótki czas.
Warto zaopatrzyć się w nawilżacze powietrza, które charakteryzują się długotrwałym i skutecznym działaniem. Teraz można je znaleźć na WP radarOkazji.
Utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pokoju
Poziom wilgotności powietrza ma bardzo duży związek z temperaturą pokojową, która w dzień powinna wynosić 20-22 stopnie Celsjusza, a w nocy - 18 stopni Celsjusza. Przy czym warto pamiętać, że każda z osób może mieć inne preferencje, co do temperatury w pokoju. Należy mieć jednak na uwadze to, że powyżej 22 stopni Celsjusza wysychają śluzówki górnych dróg oddechowych, co może skutkować nawracającymi infekcjami.
Rośliny doniczkowe a poziom wilgotności powietrza
Jednym ze skutecznych domowych sposobów na nawilżanie powietrza są rośliny doniczkowe. Niektóre z roślin domowych oddają spore ilości wody, a tym samym nawilżają powietrze. Przy czym warto pamiętać, że jedna roślina zielona nie wystarczy, by skutecznie nawilżyć powietrze w pokoju. Wśród roślin o właściwościach nawadniających, można wymienić:
- Bluszcz pospolity, który rośnie bardzo szybko, a przy tym jest rośliną mało wymagającą. Najlepiej postawić go w pobliżu biurka.
- Lipa pokojowa, która oddaje aż 85% pobranej uprzednio wody. Podobnie, jak bluszcz jest ona rośliną pnącą i mało wymagającą.
- Paproć, która oprócz tego, że skutecznie nawilża powietrze, to także je oczyszcza i odświeża. Wymaga ona regularnego podlewania, pielęgnacji, a także nawożenia.
- Fikus, który jest stosunkowo trudny w utrzymaniu, gdyż wymaga regularnej i szczególnej pielęgnacji. Rekompensuje to jego efektowny wygląd, a także dobre właściwości nawadniające.
- Palma Chamedora, która nie tylko dobrze nawilża powietrze, ale także: dobrze radzi sobie z oczyszczaniem powietrza.
- Domowy nawilżacz powietrza — jak zrobić?
Nawilżacze powietrza są popularnymi urządzeniami i obecnie można kupić je prawie w każdym sklepie z urządzeniami AGD i RTV. Dobrym rozwiązaniem na zaoszczędzenie pieniędzy jest samodzielne zrobienie nawilżacza powietrza.
Nawilżacz powietrza — krok po kroku
- Wyposaż się w butelkę, taśmę klejącą i metrową gazę.
- Wytnij kilkucentymetrowy otwór w środku butelki.
- Za pomocą taśmy klejącej przyklej butelkę do grzejnika.